×

Dentysta odpowiada na 7 najpopularniejszych pytań dotyczących higieny jamy ustnej

Kiedy jest się profesjonalistą i specem w danej dziedzinie, często można spotkać się z wieloma pytaniami od innych osób. W końcu kto może nam doradzić lepiej niż zawodowiec? A jeśli chcielibyśmy zadbać o piękny uśmiech i zdrowie swojej jamy ustnej to do kogo powinniśmy się udać? Oczywiście do dentysty!

Jednak niektórzy słysząc słowo „dentysta” dostają automatycznego paraliżu. Jeśli należysz do grona tych osób nie musisz się bać! Sami zadaliśmy pytania profesjonaliście i dzięki temu wszystkich najważniejszych rzeczy dowiesz się czytając ten artykuł 😉

#1 Jak zwalczyć strach przed dentystą?

pixabay.com

Nie ma co się dziwić, że czujesz strach przed dentystą, w końcu podczas wizyty lekarz narusza Twoją przestrzeń i gmera Ci w buzi! Dlatego warto pamiętać o kilku rzeczach. Jedną z nich jest fakt, że dentysta chce Ci pomóc dlatego nie powinno czekać się z bólem zęba do ostatniej chwili – będziesz odczuwał większy ból, a leczenie potrwa dłużej. Zanim usiądziesz na fotelu dentystycznym warto poznać swojego lekarza podczas konsultacji. Zaplanujcie leczenie zębów, a podczas następnej wizyty na pewno będziesz czuł się mniej skrępowany.

#2 Dlaczego w zębach pojawiają się ubytki i jak im zapobiegać?

pixabay.com

Ubytki w zębie i próchnica powstają ze względu na bakteryjne wytwarzanie się łysinki lub kwasy pokarmowe o kwaśnym pH. Kwasowe środowisko sprawia, że wymywają się minerały ze szkliwa zębów i uszkadza się ich struktura. W szkliwie powstaje wgłębienie, które z czasem się pogłębia. Aby uniknąć ich wytwarzaniu pamiętaj o sumiennym dbaniu o zęby i wzmacnianiu zębów, pilnuj aby w jamie ustnej nie powstawało kwaśne środowisko (możesz temu zapobiec płucząc ją płynem do higieny jamy ustnej zwłaszcza po wybiciu gazowanych napojów lub zjedzeniu czegoś słodkiego).

Unikaj zbyt dużej ilości słodkich, gazowanych napojów oraz soków zwłaszcza tuż przed snem lub umyciem zębów. Podczas snu produkcja śliny jest znikoma przez co proces demineralizacji szkliwa trwa podczas Twojej drzemki.

#3 Jak odpowiednio wybrać pastę?

pexels.com

Odpowiednia technika mycia zębów to klucz do sukcesu. Jeśli na umycie zębów poświęcasz tylko 30 sekund, nie licz na to że zmiana pasty coś wskóra. Jeśli nie masz problemów z wrażliwością dziąseł, krwawieniem podczas mycia zębów czy alergiami na fluor możesz używać każdej pasty, z wyjątkiem tej, która przeznaczona jest dla dzieci. Jeśli podczas szczotkowania zębów pojawiają się jakieś dolegliwości, lepiej skonsultować się z dentystą, który pomoże Ci wybrać odpowiednią pastę. Zwróć także uwagę na ilość fluoru – optymalna ilość to 0.7 -1.2 mg/l.

#4 Jak odpowiednio dbać o zęby?

Szczotkuj zęby szczoteczką o średnim stopniu twardości minimum 2 razy dziennie, nie krócej niż trzy minuty. Miękkie włosie szczoteczki jest dobre dla osób o wrażliwych zębach. Ważne, aby czyścić każdy ząb z każdej możliwej strony, a nie tylko od frontu. Największy błąd jaki popełnia większość osób to szczotkowanie zębów od prawej do lewej strony – taka technika sprawia tylko że przesuwamy bakterię i brud.

pixabay.com

Najlepiej szczotkować zęby kolistymi ruchami. Pamiętaj o regularnym odwiedzaniu swojego dentysty przynajmniej raz na pół roku. Nawet jeśli nic Ci nie dolega, to raz na pół roku dentysta powinien przeprowadzić rutynową kontrolę i dokładnie oczyścić zęby.
Pamiętaj o wymianie szczoteczki co 2-3 miesiące. To ważne aby wymieniać swoją szczoteczkę, zwłaszcza jeśli dużo się chorowało lub miało się grypę.

#5 Co robić aby zęby były bielsze?

pixabay.com

Pasty są oznaczana terminem RDA (z ang. Radioactive Dentine Abrasion) czyli ścieralnością określoną dla zębiny, która mierzona jest od 0 do 220. Te o większej ścieralności będą działały „wybielająco”, dlatego jeśli wybierzesz pastę o RDA wyższym niż 70 możesz mieć pewność, że Twoje zęby będą bielsze. Jednak jak pewnie zauważyłeś, przeważnie past wybielających nie powinno używać się codziennie, ponieważ ścierają one szkliwo. Jeśli masz bardzo wrażliwe zęby lepiej używać pasty z niższym RDA. A aby Twoje zęby były bielsze unikaj kawy, papierosów i tytoniu oraz ciemnej herbaty.

#6 Czy licówki są bezpieczne?

Licówki czyli inaczej nakładki ceramiczne zastępują zewnętrzną warstwę zęba i pomagają poprawić jego kształt i kolor. Sprawiają one, że w kilka chwil Twój uśmiech staje się jak ten u gwiazd Hollywood. Ważne aby licówki nie były szersze niż 0,5-0,7 mm. Licówki mogą pomóc jeśli masz duże przerwy między zębami lub ich kolor nie jest jednolity i trudno je wybielić. Dodatkowo warto się na nie zdecydować gdy nie podoba Ci się kształt Twoich zębów,

#7 Czy długotrwały brak zębów może powodować problemy?

Jeśli usuwałeś zęba poleca się zastąpienie go protezą. Wielu pacjentów nie decyduje się na ten krok ze względu na oszczędność pieniędzy, ponieważ uważają, że zęby które zostały usunięte i tak nie były aż tak widoczne, jednak może mieć to poważne skutki. Z czasem zęby, które sąsiadowały z wyrwanym zębem, zaczną się poruszać i wyginać w stronę wolnej przestrzeni, a wtedy nie będzie już miejsca na wstawienie implantu. Wtedy trzeba przygotować się na długie i kosztowne leczenie ortodontyczne. Brak zębów spowoduje również powiększenie się liczby zmarszczek w okolicach warg i nosa.

 

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Wybrane dla Ciebie

7 prostych sposobów, które poradzą sobie z ubytkami oraz leczeniem próchnicy zębów

Wciąż wierzysz w Mleczną Wróżkę? Cóż, niestety taka nie istnieje, a Ty musisz przestać wierzyć w takie bajki i zacząć dbać o swoje zęby! Zęby, tak samo jak każda inna część ciała, wymaga uwagi i odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli nie lubisz odwiedzać swojego dentysty możesz zadbać o swoje zęby i przestać zamartwiać się popsutymi zębami (oczywiście […]

Popularne błędy podczas szczotkowania zębów, które każdy z nas popełnia

Szczotkowanie zębów jest proste, przecież nawet dzieci to potrafią! – pomyślało pewnie większość z Was. Okazuje się, jednak że ponad 60% dorosłych niedokładnie i zbyt szybko myje zęby. Wiesz, że zęby powinno myć się 3 minuty?! Zazwyczaj jednak myjemy je tylko kilka sekund. Oprócz pośpiechu popełniamy sporo innych błędów. Dowiedz się jakie błędy podczas szczotkowania […]

Użyj tej domowej pasty i płynu do płukania, aby zredukować nieestetyczny kamień nazębny

Możesz nie być świadomy faktu, że zdrowie jamy ustnej w rzeczywistości określa ogólny stan zdrowia. Jednym z kluczowych elementów – bardzo istotnym w pielęgnacji, jest płukanie ust. Zmniejsza pojawianie się osadu, zwalcza bakterie i czyści zarazem. To końcowy etap, którego nie powinno zabraknąć w naszej codziennej higienie. Ponadto, pozostawia świeży oddech. Płyny do płukania ust […]