×
Wirtualna Polska

9 prostych nawyków, które pomogą drastycznie obniżyć rachunki za wodę

Opłacanie rachunków to jedna z najmniej przyjemnych rzeczy związanych z prowadzeniem domu. Ostatnio w wielu gminach zostały podwyższone ceny wody, co z pewnością nie podoba się osobom, które nie wyobrażają sobie dnia bez relaksującej długiej kąpieli. Jak w takim razie nie rezygnować z przyjemności i obniżyć rachunki za wodę? Jest na to kilka sposobów!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#1 Recykling wody


Użyj wody z kąpieli spuszczenia wody w toalecie.

#2 Podczas mycia zębów lub golenia zawsze zakręcaj wodę

Na pewno nie raz to słyszałeś, ale czy wiesz, że ten zły nawyk może pochłonąć nawet 9 litrów wody?! I nagle z niewinnego puszczania wody, robi się poważny i dość kosztowny problem.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#3 Mycie głowy pod prysznicem pochłania tyle samo wody co kąpiel

Badania wykazały, że do 10-minutowego mycia włosów lub golenia nóg pod prysznicem, zużywa się tyle samo wody co podczas kąpieli. Jeśli dalej wolisz myć się pod prysznicem to zmniejsz strumień wody lub całkiem zakręć wodę na czas nakładania szamponu i mydlenia włosów, czy na czas golenia nóg…

#4 Wannę napełniaj maksymalnie do połowy

Nie potrzebujesz pełnej wanny, a poziom wody i tak podniesie się gdy wejdziesz do środka.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#5 Sprawdź jakość uszczelek w umywalce

Być może rury w łazience lub kuchni są nieszczelne i niby drobny, nic nie znaczący wyciek wody, powoduje zwiększenie rachunków nawet o 300 zł w miesiącu.

#6 Rozmrażanie mięsa

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

W wielu domach często rozmraża się surowe kawałki mięsa w wodzie. Zwłaszcza te większe kawałki. Wykorzystaj tą wodę chociażby do namoczenia naczyń przed włożeniem do zmywarki, czy do opłukania warzyw z ziemi ze swojej działki.

#7 Zmywanie w zmywarce w trybie eco

Kiedyś uważano, że zmywarka jest mniej oszczędna niż mycie ręczne jednak dłuższe badania wykazały, że zmywarka jest kluczem do sukcesu – zwłaszcza jeśli Twoja rodzina ma co najmniej 4 osoby. Pamiętaj jednak, żeby zawsze ustawiać tryb „eco”.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#8 Pranie przy pełnym załadowaniu pralki

Podczas prania również warto zmienić ustawienia na tryb „eco”. Pralkę nastawiaj tylko wtedy gdy rzeczywiście zbierzesz odpowiednią ilość ubrań. Warto uruchomić ją dopiero gdy będzie pełna.

#9 Oszczędzająca wodę słuchawka prysznicowa

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wymień ją na taką, która oszczędza wodę. Koszt takiej słuchawki to około 80 zł, lecz jednorazowe wydanie takiej kwoty jest niewielką ceną w porównaniu z wysokimi rachunkami.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować