Kategorie LajfhakiOrganizacja

7 rad dotyczących oszczędzania, których nie opłaca się stosować

Uważaj na pewne popularne rady dotyczące oszczędzania, bardzo łatwo jest wpaść w pułapkę, która sprawi, że tania inwestycja zamienia się w największy koszmar.

#1 Promocje typu „1+1”

Ciężko się oprzeć promocji, w której płacisz za jeden produkt, a otrzymujesz dwa, lecz czy faktycznie opłaca się ulec pokucie zakupu dwóch takich samych rzeczy? Jeśli widzisz promocję z płatkami śniadaniowymi za 5,99 zł to oczywiście warto się skusić – najprawdopodobniej szybko znikną z Twojej kuchni, a Ty zaoszczędzisz 6 zł na kupnie następnej paczki.

Jednak jeśli chodzi o promocję gdzie kupując opakowanie tuszu do rzęs, drugie dostajesz gratis, zatrzymaj się na chwile i pomyśl czy faktycznie to dobry pomysł. Kosmetyki mają swoją datę ważności, a Ty z pewnością nie do tego czasu nie zdążysz zużyć obydwu opakowań. Z resztą w dzisiejszych czasach, promocje są średnio co miesiąc, dlatego lepiej kupić jeden kosmetyk, a następny nabyć dopiero gdy skończysz pierwsze opakowanie.

#2 Budowanie funduszu kryzysowego, który nie ma nic wspólnego z oszczędnościami na emeryturę

W czasach gdy gospodarka nie jest zbyt stabilna, dobrze jest mieć fundusz oszczędnościowy. Eksperci finansowi twierdzą, że w przeciągu roku, moglibyśmy nie wydawać pieniędzy przez 6 miesięcy i w ten sposób zadbać o swoją przyszłość. Jednak jeśli nie możesz sobie wyobrazić, że przez pół roku wydajesz pieniądze tylko na jedzenie i rachunki, możesz zrezygnować z takiej formy oszczędzania.

Nie zapominaj jednak, że będąc na emeryturze warto mieć finanse, które zapewnią Ci dobrą przyszłość dlatego też, możesz spróbować odkładać po 5 złotych od każdego rachunku. Nie zależnie od tego czy robisz zakupy za 200 zł czy za 10 zł -zawsze odkładaj taką samą kwotę. W ten sposób nauczysz się rzadziej robić zakupy i zaoszczędzisz sporą sumkę. Pamiętaj tylko, żeby przeznaczyć ją na konto!

#3 Kupowanie produktu z najniższą ceną

Niestety, ale wybieranie rzeczy, które są najtańsze wcale nie jest takie dobre. Tani produkt = podwójnemu zakupowi. Tanie rzeczy szybciej się psują, a to oznacza, że zaraz znowu będzie trzeba kupić kolejny produkt. Niedrogie, kiepskiej jakości przedmioty sprawiają, że zamiast oszczędzać, wydasz 2 razy więcej pieniędzy.

#4 Płacenie kartą w sklepie

7 rad dotyczących oszczędzania, których nie opłaca się stosować
freepik.com

Płatności kartą (lub telefonem) są bardzo wygodne i szybkie, ale nie pozwalają nam na kontrolowanie naszych wydatków. Zbliżając kartę do terminala, teoretycznie widzimy ile wydaliśmy, jednak wciąż posiadanie fizycznych pieniędzy pozwala na lepsze kontrolowanie wydatków. Dodatkowo, wciąż w wielu sklepach, kasjerka może poinformować Cię, że „płatności kartą są przyjmowane jedynie powyżej 5 zł”. Mimo tego, że chciałaś kupić tylko butelkę wody za 1,59 zł, musisz dobrać jeszcze kilka produktów, aby przekroczyć minimalny próg.

#5 Nie płacenie za bilet lub parkometr

Nawet jeśli masz do załatwienia tylko jedną rzecz lub potrzebujesz szybko zrobić niewielkie zakupy, lepiej zapłacić te kilka złotych za miejsce parkingowe niż po 10 minutach postoju bez opłaty dostać mandat w wysokości kilkuset złotych. Mimo tego, że chciałaś zaoszczędzić, w ostatecznym rozrachunku tracisz więcej pieniędzy.

#6 Kupowanie całej siatki owoców i wyrzucanie połowy z niej

7 rad dotyczących oszczędzania, których nie opłaca się stosować
pixabay.com

Kiedy widzisz dużą kiść bananów w atrakcyjnej cenie z pewnością od razu decydujesz się na ich kupno. Ale czy nie lepiej przemyśleć czy faktycznie zdążysz zjeść je wszystkie zanim zaczną się psuć? Kupując owoce i warzywa w ilości hurtowej może się okazać, że i tak połowy nie zjesz i będziesz zmuszona wyrzucić je do kosza. To chyba mało oszczędne, prawda?

#7 Unikanie regularnych wizyt dentystycznych

7 rad dotyczących oszczędzania, których nie opłaca się stosować
pixabay.com

Może Ci się wydawać, że skoro teraz nie bolą Cię zęby, to bez sensu jest chodzić na co półroczne, wizyty kontrolne do dentysty. Niestety, za kilka lat może się okazać, że będziesz potrzebować kilku plomb lub drogiego i bolesnego leczenia kanałowego. Chyba lepiej uniknąć takich nieprzyjemności i zapisać w kalendarzu daty kiedy należy wybrać się na „przegląd” zębów.