×

Jak wybrać najlepszą moskitierę? Koniec z komarami w domu

W wiosenne i letnie wieczory nie ma nic przyjemniejszego jak spędzenie wolnego czasu na tarasie czy balkonie. Niestety wiele insektów (w tym niedające w nocy spać komary) mogą wlecieć do Twojej sypialni. Jak pozbyć się owadów ze swojego mieszkania? Odpowiedź jest prosta wybrać najprostsze rozwiązanie – MOSKITIERĘ!

Jednak skąd wiedzieć, która siatka ochronna jest najlepsza? W końcu na rynku jest ich tak wiele, że głowa może rozboleć… Dziś sprawdzimy, która moskitiera sprawdzi się w Twoim wnętrzu!

Oczywiście można zainwestować w zapachowe odstraszacze owadów oraz kadzidełka, jednak takie gadżety nie zawsze odgonią wszystkie insekty, które lgnął do ciepłego i oświetlonego wnętrza naszego mieszkania. Jednak niezastąpioną ochroną przed insektami okazuje się tradycyjna siatka.

Siatka z włókna szklanego

Jest to najtańsza opcja dostępna na rynku. Prosta w montażu i niedroga moskitiera ochroni nas przed owadami, jednak ma swoje minusy. Siatkę przykleja się do ościeżnicy okna za pomocą taśmy klejącej, zabezpieczając mieszkanie przed pojawieniem się owadów. Jednak, tak samo jak łatwo przykleiliśmy siatkę, tak samo może się odkleić. Niestety zdarza się, że moskitiera odkleja się już po kilku tygodniach i konieczne jest kupienie nowej siatki. Dodatkowo, jeśli chcemy wychodzić na balkon czy taras, siatki z włókna szklanego nie możemy przyczepić do ościeżnicy drzwi, ponieważ uniemożliwiałaby ona wyjście na zewnątrz. Mimo to taka moskitiera to dobra opcja np. do domku letniskowego.

Moskitiery ramkowe

Drugim najpopularniejszym wyborem są moskitiery ramkowe. W tym przypadku na aluminiową ramę naciągnięta jest siatka ochrona, a sama moskitiera jest wykonywana na wymiar pod nasze okno. Przy pomocy uchwytów obrotowych montuje się ją do ramy okna – taki sposób pozwala na łatwe założenie i ściągnięcie moskitiery.

Moskitiery harmonijkowe

Ciekawą opcją są również moskitiery plisowane i harmonijkowe – są one wyposażone w prowadnice dzięki czemu łatwo je przesunąć i zamontować w ramę okien lub drzwi. Takie moskitiery najlepiej sprawdzają się w roli siatki całorocznej. Warto jednak zamontować je na zewnątrz, w oknach i drzwiach balkonowych. Takie rolety można zintegrować z roletą w kasecie i ukryć pod tkaniną. Ta opcja jest jednak dużo droższa niż pozostałe siatki ochronne, dodatkowo nie zainstalujemy jej sami lecz potrzebna jest pomoc fachowcy. Plusem jest z kolei fakt, że nie trzeba ich zdejmować na zimę oraz to, że łatwo się je czyści.

Siatki przyjazne czworonogom

Jeśli mamy w domu kota lub psa i nie chcemy aby nasza siatka nie przetrwała bliskiego kontaktu z ostrymi pazurami lub kłami, warto rozważyć kupno siatki wykonanej z mocniejszych włókien np. aluminiowych. Z pewnością ochronią Cię przed owadami, a dodatkowo będą odporne na uszkodzenia mechaniczne. Taka siatka najczęściej znajduje się w moskitierach w wersji ramkowej.

Zobacz także: To nie jest przypadek, że komary gryzą Cię częściej niż innych ludzi

Moskitiery dla alergików

Sezon wiosenny to okres najmniej lubiany przez alergików – latające pyłki z kwiatów i drzew, to kolejny (zaraz przed insektami) problem, z którym trzeba sobie poradzić. Okazuje się, że na rynku można znaleźć moskitiery, które rozprawią się z owadami, a także ochronią przed unoszącymi się w powietrzu pyłkami. Moskitiery ramkowe z siatką przeciwpyłkową Poll – Tex aż w 97% ochroni Cię przed pyłkami z brzozy oraz w 100% przed pyłkami trawy i pokrzywy.

Wybrałeś już moskitierę idealną dla siebie?

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

zamknij