10 sposobów na uratowanie zniszczonych ubrań. Koniec z plamami i skurczonymi swetrami

Kiedy masz zły dzień, nawet najmniejsza rzecz może sprawić, że poczujesz się jeszcze gorzej – zwłaszcza gdy mówimy o rzeczach związanych z naszym wyglądem. Nikt nie lubi chodzić w poplamionej bluzce czy za małym sweterku. Ale takie rzeczy nie oznaczają że natychmiast musisz pozbyć się swoich ubrań! Istnieją sposoby, które pomogą Ci przywrócić dawny blask zniszczonych ciuchów.

#1 Rozsuwanie spodni

Jeśli Twoje spodnie ciągle się rozsuwają, możesz skorzystać z prostego triku i zawiązać przy zamku gumkę recepturkę. Teraz zasuń spodnie i zawiąż gumkę dookoła guzika. Spodnie więcej same się nie rozsuną.

#2 Usuwanie brudu z zamszowych butów

Poczekaj aż buty wyschną, a następnie weź szorstką gąbkę do mycia naczyń i zacznij delikatnie pocierać zabrudzone miejsce buta.

#3 Usuwanie nieprzyjemnego zapachu z butów

Często nieprzyjemny zapach wydobywający się z butów jest spowodowany przez bakterie, które zaczynają rozprzestrzeniać nieprzyjemny zapach, gdy wchodzi w kontakt z potem. Aby pozbyć się tego przykrego smrodku, wystarczy, że wrzucisz swoje buty do miejsca z niską temperaturą czyli najlepiej lodówki lub zamrażalnika (włóż je jednak najpierw do worka). Możesz wystawić je również na balkon. Niezależnie od tego jakie miejsce wybierzesz, zostaw buty minimum 12 godzin.

#4 Uchroń sweter przed skurczeniem, zjedzeniem przez mole i utratą koloru

Wełniane sweterki to genialna sprawa – są milutkie, dają ciepło w zimie i w porównaniu z jeansami lub plisowaną spódnicą tworzą gotową stylizacje. Niestety wymagają one odpowiedniego traktowania. Warto raz na jakiś czas włożyć sweter do worka i zamrozić, go aby nie pojawiały się na nim kłaczki. Dodatkowo niska temperatura wybije zarazki oraz larwy moli! Wymrożenie swetra pomoże również w pozbyciu się uczucia swędzenia. Zwilż sweter a następnie umieść go w zamrażalce na 10 godzin. Teraz odmroź go w ciepłej wodzie i wysusz.

#5 Pozbądź naelektryzowanych ubrań

Jeśli czujesz, że Twoje ubrania się naelektryzowały, możesz pozbyć się tego zjawiska używając metalowego przedmiotu np. wieszaka. Przewieś na chwilę koszulkę przez wieszak, a następnie ubierz ją na siebie.

#6 Usuwanie śladów od dezodorantu z ciemnych ubrań

Na pewno znasz to uczucie gdy używasz dezodorantu i za chwilę widzisz białe plamy na czarnej koszulce. Na szczęście wystarczy, że pod ręką będziesz mieć wilgotne chusteczki! Przetrzyj nimi zabrudzony obszar i po sprawie.

#7 Usuwanie świeżych plam z owoców

Ten trik działa tylko wtedy, gdy plama jest świeża! Musisz rozciągnąć materiał i przelać przez niego wrzątek – rób to tak długo aż plama zniknie. Doświadczone gospodynie domowe zauważają, że usuwanie plam jagodowych z naturalnych tkanin jest trudniejsze niż z przedmiotów syntetycznych.

#8 Przywracanie pierwotnego rozmiaru skurczonym ubraniom

Ta metoda działa dobrze w przypadku dzianin. Dodaj trochę szamponu lub odżywki do włosów do podgrzanej wody. Możesz również dodać trochę środka do zmiękczania tkanin. Namocz na minimum 30 minut skurczony sweterek w mieszaninie, a następnie wypłucz i wysusz.

#9 Usuwanie śladów z brudnego żelazka

Każdemu może się to zdarzyć, zwłaszcza gdy działasz w pośpiechu i nie zauważysz, że żelazko jest brudne. Wystarczy, że w zabrudzoną część ubrania wetrzesz wodę utlenioną – plama powinna zniknąć.

#10 Usuwanie plam z oleju

Olejek eteryczny jodłowy może pomóc usunąć plamy z paliwa. Weź 2 płatki kosmetyczne lub 2 gąbki, umieścić jedną pod plamą, a drugą pocieraj plamę. Gąbka od spodu powinna być nasączona olejem. Jeśli plama nie zniknęła po pierwszej próbie, spróbuj ponownie. Po wykonaniu tej czynności wypierz ubranie.

Który z tych trików jest dla Ciebie nowy? A może znałaś wszystkie? Daj znać w komentarzu!