×
Wirtualna Polska

8 czynności, które powinieneś wykonać, jeśli znajdziesz się na otwartym morzu. Mogą uratować Ci życie

Większość z nas uwielbia plaże i wodę. Niestety, jak to często bywa, morza i oceany skrywają wiele niebezpieczeństw, których się nie spodziewamy. Nigdy nie należy zapominać, że to żywioł, który potrafi być kuszący, ale i może wyrządzić człowiekowi wiele krzywdy. Co zrobić jednak, gdy znajdziesz się w wodzie? Jak się zachować?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Uspokój się

Nie dziwi fakt, że ludzie, którzy znajdują się na otwartej wodzie, nagle wpadają w panikę. I choć łatwo się mówi, nie powinno się wykonywać tak gwałtownych ruchów. Może to Cię osłabić i sprawi, że nie będziesz widzieć tego, co dzieje się na wodzie. Dlatego najpierw należy spróbować się uspokoić.

Wybierz odpowiedni styl pływania

Prędzej czy później będziesz musiał zacząć się poruszać w wodzie i ważne, aby wybrać odpowiednią ku temu pozycję. Jeśli woda jest spokojna, najlepiej płynąć na plecach. Jeśli są fale, zmień pozycję na brzuch.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Znajdź coś, co pływa

Jeśli jesteś na otwartym morzu w wyniku awarii statku lub innej katastrofy, szukaj w swoim najbliższym otoczeniu czegoś, co pływa i może pomóc Wam utrzymać się na powierzchni.

Uważaj na ubrania

Pamiętaj, że słońce może być bardzo niebezpieczne. Więc nie zdejmuj ubrania – będą cię chronić przed słońcem. Jeśli nie masz ubrań, postaraj się znaleźć coś, co mogłoby Cię chronić. Cień w tej sytuacji może Cię uratować.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zdecyduj, co jesz

Dobrze, jeśli masz jedzenie, ale w tym przypadku pamiętać należy, aby dzielić je na małe porcje. Dzięki temu na dłużej Ci wystarczy i nie będziesz mieć problemów z trawieniem. Jeśli nie masz tyle szczęścia, możesz zrobić z czegoś wędkę i spróbować łowić ryby. Staraj się to robić, nawet jeśli masz jedzenia. Warto robić zapasy. Nie jedz zepsutej żywności, bez względu na to jak jesteś głodny.

Nawadniaj się

Woda jest cenniejsza od jedzenia w takiej sytuacji. Pamiętaj, że nie należy pić wody morskiej. Musisz odpowiednio ją przygotować do tego, aby ewentualnie móc ją wypić. Zbieraj w pojemniki deszczówkę – to dzięki niej możesz wiele przetrwać.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Oszczędzaj siły

  • Nic dziwnego, że w takiej sytuacji będziesz chciał jak najszybciej wejść na statek. Jednak wszystko trzeba starannie rozważyć. Pamiętaj o tych zasadach:
  • Jeśli nie masz pojęcia, gdzie jesteś, nie reaaguj zbyt pochopnie. Stawiaj na płynięcie z prądem – on ma większe możliwości przenoszenia cię na ląd.
  • Nie wskakuj od razu do wody, gdy zobaczysz w oddali statek. Może być bardzo daleko i lepiej dać znać np. lusterkiem lub za pomocą puszki.
  • Możesz wykorzystać wszystko to, co masz pod ręką do tego, aby dać znać, że znajdujesz się blisko

Nigdy nie trać nadziei

Rozpacz jest Twoim najbardziej niebezpiecznym wrogiem. Nie poddawaj się. Wiele osób w historii zwyciężyło z wodą.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować