×
Wirtualna Polska

5 przedmiotów codziennego użytku, które warto poddać recyklingowi. Natura będzie Ci wdzięczna!

Od dawna wszyscy to wiedzą, lecz mało osób mówi o tym otwarcie – Ziemia umiera i trzeba natychmiast jej pomóc. Gdyby każdy z nas zaczął segregować śmieci i używał mniej plastikowych słomek oraz reklamówek nie ginęłoby tak wiele zwierząt, a przyroda wokół nas byłaby piękniejsza.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Na szczęście okazuje się, że wiele osób przejmuje się losem natury, jednak nie wie jak zabrać się za recykling niektórych przedmiotów. Dlatego też przedstawiamy 5 produktów codziennego użytku oraz sposoby na ich recykling!

#1 Buty

Post udostępniony przez @sneakerboi21

Kupując nową parę sportowych butów, nie wyrzucaj starych do kosza, lecz sprawdź co możesz z nimi zrobić. Jest kilka organizacji tj. zagraniczne It’s From The Sole, , które przyjmuje obuwie, aby znaleźć dla nich nowy dom.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jeśli twoje tenisówki nie są bardzo zniszczone, ale nie chcesz trzymać ich dłużej w swojej szafie, możesz znaleźć im nowego właściciela. It’s From The Sole przyjmuje buty i oddziela od nich podeszwy oraz inne gumowe elementy, a następnie przekazuje je na stworzenie torów do biegania, boisk do gry w koszykówkę oraz placów zabaw. Od lat 90. fundacja we współpracy z Nike zebrała ponad 28 milionów par butów. Buty można wysłać do siedziby firmy, która znajduje się w Belgii lub sprawdzić czy lokalne sklepy Nike lub Converse czy posiadają pojemniki na zużyte buty.

Nike nie jest jedyną firmą produkującą obuwie, która działa na rzecz ekologii. W niektórych sklepach Asics możesz zostawić swoje buty, które zostaną przekształcone np. na podeszwy do nowej pary.

#2 Szczoteczki do zębów

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
freepik.com

Nie martw się, nikt nie będzie kazał Ci wkładać do ust czyjeś szczoteczki do zębów. Firma TerraCycle we współpracy z Colgate stara się przekształcić jak najwięcej zużytych szczoteczek do zębów, w nowe produkty. Wystarczy, zarejestrować się na stronie organizacji, a następnie wydrukować maila z adresem. Szczoteczkę należy umieścić w paczce, a naklejka z adresem do wysyłki gwarantuje darmową wysyłkę w Stanach.

Niestety w Polsce nie znajduje się żaden punkt odbioru TerraCycle, lecz warto zapytać się w punktach zajmujacych się recyklingiem czy przyjmują plastikowe szczoteczki – wiele z nich nie ma z tym problemu. Jeśli Twoja stara szczoteczka do zębów wkrótce trafi do kosza, warto zastanowić się nad kupnem nowej – bambusowej.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#3 Piłki tenisowe

freepik.com

Miłośnicy tenisa ziemnego docenią możliwość recyklingu piłeczek tenisowych. RecycleBalls zajmuje się przerabianiem filcowych piłeczek w okruchy, którym następnie zostają pokryte korty tenisowe oraz powierzchnie placów zabaw. Co tydzień do siedziby firmy w Vermont przybywają ciężarówki wypełnione około 20 tysiącami piłeczek.

#4 Kredki

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
pixabay.com

Kredki także można poddać procesowi recyklingu! Rozdrobnione kredki świecowe można wysłać do National Crayon Recycle Program – siedziba firmy znajduję się w Kolorado, gdzie kredki są segregowane i przetapiane na wosk. Następnie jest on ponownie formowany na kredki i wysyłany do szpitali dziecięcych.

#5 Okulary

freepik.com
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jeśli planujesz zmianę okularów korekcyjnych, zastanów się co możesz zrobić ze starą parą. Plastikowe czy metalowe ramki możesz oddać lub sprzedać na skup złomu, jednak jeśli Twoje okulary są w dobrym stanie warto sprawdzić lokalne ośrodki, które zajmują się osobami bezdomnymi. Wiele osób z ubogich rodzin ma problem ze wzrokiem, lecz nie stać ich na okulary dlatego możesz oddać swoje komuś kto bardziej ich potrzebuje. Na świecie działa organizacja New Eyes, która bada wzrok i wysyła używane okulary do biednych krajów, aby wspomóc osoby niedowidzące i z problemai ze wzrokiem.

Słyszałeś o jakiejś organizacji, która działa na terenie naszego kraju? Koniecznie daj nam o niej znać i pamiętaj – recykling jest potrzebny!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować