Za bilet możesz zapłacić plastikową butelką. To nowy sposób na walkę ze śmieciami

Od kilku lat możemy zauważyć, że coraz więcej osób interesuje się segregacją śmieci i stara się dbać o środowisko. Oczywiście o recyklingu uczyliśmy się już od małego, jednak wciąż mnóstwo ludzi zapomina o tym, że produkcja śmieci jest wysoka, a za kilkadziesiąt lat nasza planeta może zostać zalana plastikiem i użytymi produktami.

Czy istnieje sposób by zachęcić ludzi do recyklingu?

Turecki rząd wpadł na bardzo ciekawy pomysł, aby zachęcić mieszkańców najbardziej zaludnionego miasta w państwie. Na trzech stacjach metra pojawiły się niedawno automaty, w których można kupić bilety. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że doładowanie karty miejskiej otrzymamy nie płacąc gotówką, ani kartą płatniczą, lecz plastikowymi butelkami lub puszkami!

Automaty znajdują się trzech największych stacjach metra, jednak planowane jest rozszerzenie tej ekologicznej akcji. Póki co maszyny są jedynie projektem pilotażowym.

Obecnie Turcja znajduje się na 108 miejscu w rankingu EPI (Environmental Performance Index) czyli w tzw. indeksie wydajności środowiskowej. Wynik tego państwa wynosi 52,96% przy produkcji blisko 31 min ton śmieci (wynik roczny).

afp.com

Porównując Turcję ze Szwajcarią jest to dość słaby wynik – osiągnęła ona wynik 87,42, eliminując do minimum problemy z zanieczyszczeniem środowiska. Warto zaznaczyć, że w rankingu bierze udział 180 państw, a Polska z wynikiem 64,11% znajduje się na 50. pozycji. Na pierwszych 5 miejscach znajduje się: Szwajcaria, Francja, Dania, Malta oraz Szwecja.

Mimo tego, że Polska znajduje się na dość wysokiej pozycji, to wziąć nasze społeczeństwo produkuje sporą ilość surowców, które nie trafiają do recyklingu. Jak co roku w sezonie jesienno-zimowym można zaobserwować niepokojący wzrost smogu, z którym mieszkańcy większych miast próbują walczyć m.in. poprzez akcję #PraniePowietrza, które na stworzeniu chwilowej instalacji miejskiej i wywieszenia prania w ruchliwych częściach miast.

Turcja nie jest jedyna

Podobne automaty, umożliwiające składowanie plastiku i puszek, od kilku lat można znaleźć w innych państwach m.in. w Niemczech, Hiszpanii czy Szwecji. Taki zabieg sprawia, że społeczeństwo w przystępny sposób może pomóc poprawić jakość środowiska. Dodatkową motywacją jest darmowy przejazd komunikacją miejską.

Co myślisz o takich automatach? Powinny znaleźć się również w Polsce?

Źródło i fotografie: businessinsider.com.pl, afp.com