Zwierzęca liga mistrzów. 13 niedoścignionych rekordzistów, którzy konkurencję zostawiają w tyle - Genialne
×
Wirtualna Polska

Zwierzęca liga mistrzów. 13 niedoścignionych rekordzistów, którzy konkurencję zostawiają w tyle

W świecie zwierząt nie brak prawdziwych rekordzistów. Niektórzy z nich potrafią zdeklasować konkurencję swoimi niezwykłymi umiejętnościami. Oto zwierzęca liga mistrzów, czyli naprawdę niezwykłe rekordy zwierząt…

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

1. Rekordzistą z najdłuższym językiem jest…

…kameleon. Jest on pokryty śluzem i podczas polowania wysuwa się na odległość dwa razy większą niż długość ciała tego kręgowca. Imponująca jest także prędkość. Kameleon wyrzuca język w 20 milisekund i błyskawicznie chwyta swoją ofiarę. W przeprowadzaniu takich precyzyjnych operacji pomagają mu oczy, które potrafią poruszać się niezależnie od siebie w przeciwnych kierunkach.

kameleon
halimqd/freepik

2. Największym łasuchem jest…

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

…ryjówka  aksamitna. To malutki ssak występujący w Polsce. Jego długość ciała nie przekracza 6-8 cm. Co ciekawe żeruje w dzień oraz w nocy, a w ciągu doby jest w stanie zjeść tyle owadów, ile sam waży. Natomiast 10 godzin bez pożywienia, to dla ryjówki wyrok śmierci.

ryjówka
WWalas/wikimediacommons

3. Najwierniejszymi ssakami są…

…wilki. To niezwykle rodzinne zwierzęta, które łączą się w pary na całe życie. Swoje amory rozpoczynają w lutym, a na przełomie kwietnie i maja rodzą się szczenięta. Wilki komunikują się ze sobą za pomocą mowy ciała (pokazują zęby, przytulają się, liżą, podgryzają, warczą). Natomiast kiedy samiec ginie, samica bardzo rzadko szuka nowego partnera i pozostaje wdową do końca życia.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
wilk
Pixel-mixer/pixabay

4. Najszybszym ptakiem jest…

…sokół wędrowny. Podczas polowania wręcz spada na ofiarę, jak pocisk, z prędkością ponad 340 km/h i miażdży jej kark. Charakteryzuje się krępą sylwetką i niezwykle ostrym wzrokiem.

sokół
novoselov/freepik
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

5. Rekord zwierząt w skokach w dal należy do…

…pchły. Potrafi przemieścić się na odległość nawet 50 cm (jednorazowy skok). Zawdzięcza to swoim mięśniom, w których gromadzi się specjalna substancja pozwalająca na oddanie nawet 30 tysięcy skoków bez odpoczynku.

pchła
Erturac/wikimediacommons

6. Najlepszy słuch ma…

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

…barciak większy. To motyl, który wychwytuje dźwięki o częstotliwości 300 kHz. Natomiast człowiek jest w stanie usłyszeć dźwięki, których maksymalna częstotliwość wynosi 20 kHz. Naukowcy przypuszczają, że motyle wykształciły tak dobry słuch, aby móc swobodnie komunikować się ze sobą i pozostać niesłyszalnymi dla nietoperzy, które na nie polują.

motyl
Sarefo/wikimediacommns

7. Wśród owadów najboleśniej kąsają…

…mrówki Paraponera clavata. Te owady można spotkać w Amazonii, a ich ukąszenie porównuje się do bólu jaki odczuwalny jest po postrzale. Co ciekawe silne dolegliwości bólowe ustępują dopiero po 24 godzinach. Jeden z naukowców porównał je do chodzenia po rozżarzonych węglach stopami, w które wbite są gwoździe.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
mrówka
Graham Wise/wikimediacommns

Jeśli chcesz rozpoznać różne ukąszenia owadów, to zobacz je TUTAJ.

8. Rekord zwierząt w posiadaniu najwięcej partnerek należy do…

…słoni morskich. Te ssaki tworzą haremy, gdzie na jednego samca przypada od 50 do 200 samic. Jednak tylko najsilniejsze osobniki mają do tego prawo. Mniejsze i słabsze słonie morskie muszą trzymać się na uboczu.

rekordy zwierząt słoń morski
alexey_seafarer/freepik

9. Najszybszym zwierzęciem lądowym jest…

…gepard. To prawdziwy sprinterski rekordzista wśród zwierząt. Te rekordy zwierząt nie mogą go pominąć 😉 W zaledwie kilku sekund jest w stanie rozpędzić się do ok. 70 km/h. Natomiast w kulminacyjnym momencie pogoni, biegnie z prędkością nawet 120 km/h.

rekordy zwierząt gepard
lvictor/freepik

10. Najgroźniejszą meduzą jest…

…osa morska. Ta morderczyni żyje u północnych wybrzeży Australii. Jej jad jest w stanie zabić dorosłego człowieka w ciągu kilku minut od oparzenia. Paraliżuje on układ nerwowy i poraża serce. Natomiast cały jad, który jest obecny w ciele meduzy, może uśmiercić 60 osób. Czułki dorosłego osobnika dorastają do 3 metrów długości.

rekordy zwierząt meduza
pinterest

11. Najsilniejszym zwierzęciem jest…

…żuk gnojowy z gatunku Onthophagus taurus. Ten owad potrafi podnieść ciężar ponad 1000 razy masywniejszy, niż sam waży. Można to porównać do człowieka o masie 70 kg, który podnosi przedmiot o wadze 80 ton.

rekordy zwierząt żuk
pinterest

12. Najsilniej razi prądem…

…węgorz elektryczny. Pływa w rzekach Amazonii i swoje ofiary poraża prądem o napięciu 860 V. Taką siłę ma nowo odkryty gatunek – Electrophorus voltai (świat dowiedział się o nim w 2019 roku), który występuje głównie w południowej Brazylii.

rekordy zwierząt węgorz
needpix

13. Rekordzistą w byciu najmniejszym ssakiem świata jest…

…ryjówka etruska. Osiąga długość ok. 5 cm (z ogonem – ok. 8 cm) i waży zaledwie 2,5 g. Można ją spotkać w północnej Afryce oraz południowej części Europy. Prowadzi nocny tryb życia i jest niezwykle żarłoczna. W ciągu całego dnia zjada pokarm o równowartości 1,3 masy własnego ciała.

rekordy zwierząt ryjówka
Trebol-a/wikimediacommons

Który rekord jest według Ciebie najbardziej imponujący?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować