×

Remont domu krok po kroku: plan prac remontowych i porady dla osób początkujących

Remont mieszkania wielu osobom kojarzy się z małą rewolucją. Dlatego warto dobrze się do niego przygotować i pamiętać o kilku kwestiach, które mogą znacząco ułatwić prace. Oto sugestie jak właściwie przygotować się do remontu, o czym pamiętać i jakich błędów wystrzegać się kiedy planuje się remont.

Jak zaplanować remont w mieszkaniu i dlaczego planowanie jest tak istotne?

Planowanie to pierwszy etap remontu. Nie warto go pomijać, ponieważ takie kwestie jak np. harmonogram prac i kosztorys prac znacząco ułatwiają dalsze działania. Przede wszystkim, zaś wskazują ile czasu i pieniędzy należy przeznaczyć na inwestycję. A to ma duże znaczenie dla domowego budżetu i posiadanej ilości czasu.

Remont w mieszkaniu warto zaplanować odpowiednio wcześnie. Dotyczy to zwłaszcza osób, które na czas prac biorą urlop w pracy i chcą wiedzieć, że zdążą z zakończeniem remontu w określonym wcześniej terminie. I nie ma znaczenie czy remont będziemy wykonywać samodzielnie, z pomocą innych osób, czy zatrudniając ekipę fachowców – zawsze organizacja czasu i środków finansowych powinna stanowić punkt wyjścia dla prac.

jak zaplanować remont w mieszkaniu

Young couple doing home renovations taking a break sitting on the floor leaning on an unfinished wall looking at a tablet pc with a smile

Kolejną, ważną kwestią w sytuacji kiedy zastanawiamy się jak zaplanować remont mieszkania jest ocenienie co chcemy zrobić, jak daleko posunąć się z zakresem prac, jakich ewentualnych pozwoleń i dokumentów potrzebujemy oraz czy chcemy skorzystać z pomocy architekta lub projektanta. Ta ostatnia opcja, choć kosztowniejsza, pozwala jednak przypuszczać, że nasze oczekiwania będą lepiej spełnione, a sam projekt będzie zawierał sugestie i rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa pomieszczeń, ich użyteczności i spełnienia osobistych preferencji.

Remont mieszkania – od czego zacząć?

Remont mieszkania zaczynamy od takich kwestii jak plan remontu i kosztorys remontu. W ten sposób możliwe jest ocenienie czy na remont po prostu nas stać. Następnie konieczne jest zaplanowanie terminu prac i zakupu materiałów budowlanych oraz niezbędnych akcesoriów. Ich ilość zależy od tego jak wiele prac chcemy wykonać i jakie narzędzia posiadamy już na stanie. Jeśli remont zlecamy zewnętrznej firmie wówczas część tych obowiązków przejmują na siebie pracownicy, a my jesteśmy zobowiązani do rozliczenia finansowego. Jeśli jednak remontujemy samodzielnie lub z najbliższymi osobami wówczas warto sięgać po nowoczesne, praktyczne rozwiązania, które pozwalają usprawnić remontu już na samym początku. A do tego służą aplikacje z dobrych sklepów budowlanych, takich jak Castorama.

remont mieszkania narzędzia

Aplikację Castoramy można pobrać z:

Pozwala ona na kupowanie produktów z odbiorem w sklepie, oferując do 40 000 produktów z opcjami sprawdzenia dostępności. Użytkownicy mają też stały dostęp do aktualnych ofert specjalnych oraz gazetek promocyjnych. Dzięki aplikacji możliwe jest wyszukiwanie produktów, inspiracji i sugestii co do urządzanego wnętrza lub przeprowadzanego remontu. Możliwe jest tworzenie list zakupów i zapamiętywanie ich na swoim koncie i przenoszenie na inne urządzenia. Wyszukiwanie odbywa się poprzez skanowanie kodów QR oraz EAN.

Remont w mieszkaniu – o tym trzeba pamiętać!

Decydując się na remont w mieszkaniu warto nie tylko odpowiednio się do niego przygotować, ale też pamiętać o kilku kwestiach.

Przede wszystkim należy wiedzieć, że wstępne wyliczenia kosztów remontu, jakie wpisujemy w kosztorys prac to tylko sugestie. Budżet na ogół różni się od tego co zaplanowaliśmy, a często jest tak, że przekraczamy go. Aby nie doprowadzić do sytuacji w której z braku środków finansowych remont jest niedokończony warto posiadać rezerwowe środki finansowe na tzw. „czarną godzinę”. Jeśli nie posiadamy odłożonych oszczędności wówczas można wspierać się kredytem w banku (o ten jednak warto się też odpowiednio wcześnie postarać). Możliwe jest też skorzystanie z dodatkowej oferty marketów budowlanych, które posiadają wewnętrzne karty kredytowe oraz kredyty krótko – i długoterminowe.

remontowanie mieszkania

House improvement concept. Rear view of Asian construction worker looking away.

Jeśli remont chcemy zlecić fachowcom wówczas warto odpowiednio wcześnie zadbać o rezerwację terminów. Jeśli posiadamy sprawdzoną ekipę – warto poczekać nawet kilka miesięcy niż decydować się na usługi osób, co do których nie posiadamy przekonania w zakresie jakości i terminowości wykonania. Wpadki mogą bowiem być bardzo kosztowne i obciążające psychicznie. Jeśli nie posiadamy ekipy z polecenia wówczas warto przejrzeć oferty i ogłoszenia w sieci. Cześć firm posiada własne strony WWW., a inne znajdziemy np. na forum, gdzie można też przeczytać wartościowe opinie i komentarze osób, które do tej pory korzystały z usług i mają wyrobione zdanie na ten temat.

Takie opinie mogą być pomocne w zakresie wyboru ekipy na czas remontu. W trakcie rozmów wstępnych z ekipą warto pytać o wszystkie, nurtujące nas kwestie. Przede wszystkim należy ustalić cenę za usługę, by nie narazić się na niemiłą niespodziankę na koniec remontu. Warto też pytać o uprawnienia pracowników. Firmy remontowe zatrudniające fachowców takich jak np. elektryk lub hydraulik i ważne, by dawały gwarancję za jakość i terminowość ich prac. Dzięki dbałości o takie kwestie zyska się pewność, ze remont nie będzie trudny, a efekt finalny spełni nasze oczekiwania.

 

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Wybrane dla Ciebie

13 tymczasowych rozwiązań, obok których trudno przejść obojętnie

Wszelkie naprawy czy remonty nie mogą się obyć bez mniejszych bądź większych wpadek. Jednakże czasem są one spowodowane niezwykłymi umiejętnościami majstrów, którzy podejmują się danego zadania. Zapraszamy do galerii największych „ekspertów” w tej dziedzinie! #1 Historyczne wnętrza i nowoczesność? #2 I cyk lampa się już nie chwieje! #3 E tam, drzwi do komórki i tak […]

21 osób, które wygrały konkurs na najgorszego współlokatora roku. Mieszkanie z nimi to koszmar

Dzielenie mieszkania z innymi osobami, to jak jazda kolejką górską. Należy przygotować się na całą moc wrażeń (niekoniecznie pozytywnych) i liczyć się z tym, że każdego dni będą czekały na nas niespodzianki (nie zawsze miłe). 1. Na brudnej kuchence też da się gotować 😉 2. Nowatorski sposób wyciskania pasty do zębów 3. To tylko pozorny […]

23 tak (nie)pomysłowe projekty, że na ich widok wywrócisz oczami

Czasami trudno uwierzyć, że ktoś zdrowy na umyśle mógł coś takiego zrobić i gdyby nie zdjęcia pewnie pomyślałbyś, że to bujda. Rzeczywistość jednak potrafi przebić najbardziej absurdalne wyobrażenie. Oto 23 przypadki co do których powiedzieć, że „coś poszło nie tak” to mało powiedzieć. #1 Kuchnia samobójcy #2 To chyba są drzwi… #3 Może i użyteczne, […]

21 uciążliwych współlokatorów, którzy mają bardzo wysoki próg tolerancji brudu. Mieszkanie z nimi to koszmar

Większość osób po powrocie do domu, z uczelni czy pracy do domu, marzy o chwili odpoczynku we własnym pokoju. Jednak kiedy w mieszkaniu czają się współlokatorzy, to sytuacja diametralnie się zmienia. Oni zostawiają brudne naczynia w zlewie, nie wynoszą śmieci i nie przepadają za sprzątaniem. Oto osoby, które trafiły na współlokatorów z piekła rodem. 1. […]

12 porad, jak zabezpieczyć dom przed powodzią lub zalaniem. Strażacy i budowlańcy wskazują na kilka rzeczy

Pogoda w tym roku jest mocno w kratkę, raz świeci słońce a raz pada. A jak już leje to leje mocno i intensywnie. Wiele miejsc w Polsce zmagało się i będzie jeszcze zmagać z podtopieniami domów. Jak skutecznie się przed tym zabezpieczyć? Oto najczęściej wskazywane przez strażaków i budowlańców porady. #1 Wiedz gdzie budujesz i […]

23 osoby, które podczas kwarantanny przeżyły małe domowe katastrofy. Złośliwość rzeczy martwych

Przymusowa kwarantanna sprawia, że chętniej decydujemy się na wykonanie drobnego remontu w domu lub przystępujemy do gruntownego sprzątania. Jednak czasami nie wszystko idzie zgodnie z planem, a kuchenne szafki lubią spaść ze ściany z głośnym hukiem. 😉 1. Kiedy szklany zlew eksploduje o godzinie 3:00 nad ranem 2. Kiedy jesteś w trakcie remontu łazienki i […]