Kategorie DomDom i ogród

Remont domu krok po kroku: plan prac remontowych i porady dla osób początkujących

Remont mieszkania wielu osobom kojarzy się z małą rewolucją. Dlatego warto dobrze się do niego przygotować i pamiętać o kilku kwestiach, które mogą znacząco ułatwić prace. Oto sugestie jak właściwie przygotować się do remontu, o czym pamiętać i jakich błędów wystrzegać się kiedy planuje się remont.

Jak zaplanować remont w mieszkaniu i dlaczego planowanie jest tak istotne?

Planowanie to pierwszy etap remontu. Nie warto go pomijać, ponieważ takie kwestie jak np. harmonogram prac i kosztorys prac znacząco ułatwiają dalsze działania. Przede wszystkim, zaś wskazują ile czasu i pieniędzy należy przeznaczyć na inwestycję. A to ma duże znaczenie dla domowego budżetu i posiadanej ilości czasu.

Remont w mieszkaniu warto zaplanować odpowiednio wcześnie. Dotyczy to zwłaszcza osób, które na czas prac biorą urlop w pracy i chcą wiedzieć, że zdążą z zakończeniem remontu w określonym wcześniej terminie. I nie ma znaczenie czy remont będziemy wykonywać samodzielnie, z pomocą innych osób, czy zatrudniając ekipę fachowców – zawsze organizacja czasu i środków finansowych powinna stanowić punkt wyjścia dla prac.

Young couple doing home renovations taking a break sitting on the floor leaning on an unfinished wall looking at a tablet pc with a smile

Kolejną, ważną kwestią w sytuacji kiedy zastanawiamy się jak zaplanować remont mieszkania jest ocenienie co chcemy zrobić, jak daleko posunąć się z zakresem prac, jakich ewentualnych pozwoleń i dokumentów potrzebujemy oraz czy chcemy skorzystać z pomocy architekta lub projektanta. Ta ostatnia opcja, choć kosztowniejsza, pozwala jednak przypuszczać, że nasze oczekiwania będą lepiej spełnione, a sam projekt będzie zawierał sugestie i rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa pomieszczeń, ich użyteczności i spełnienia osobistych preferencji.

Remont mieszkania – od czego zacząć?

Remont mieszkania zaczynamy od takich kwestii jak plan remontu i kosztorys remontu. W ten sposób możliwe jest ocenienie czy na remont po prostu nas stać. Następnie konieczne jest zaplanowanie terminu prac i zakupu materiałów budowlanych oraz niezbędnych akcesoriów. Ich ilość zależy od tego jak wiele prac chcemy wykonać i jakie narzędzia posiadamy już na stanie. Jeśli remont zlecamy zewnętrznej firmie wówczas część tych obowiązków przejmują na siebie pracownicy, a my jesteśmy zobowiązani do rozliczenia finansowego. Jeśli jednak remontujemy samodzielnie lub z najbliższymi osobami wówczas warto sięgać po nowoczesne, praktyczne rozwiązania, które pozwalają usprawnić remontu już na samym początku. A do tego służą aplikacje z dobrych sklepów budowlanych, takich jak Castorama.

Aplikację Castoramy można pobrać z:

Pozwala ona na kupowanie produktów z odbiorem w sklepie, oferując do 40 000 produktów z opcjami sprawdzenia dostępności. Użytkownicy mają też stały dostęp do aktualnych ofert specjalnych oraz gazetek promocyjnych. Dzięki aplikacji możliwe jest wyszukiwanie produktów, inspiracji i sugestii co do urządzanego wnętrza lub przeprowadzanego remontu. Możliwe jest tworzenie list zakupów i zapamiętywanie ich na swoim koncie i przenoszenie na inne urządzenia. Wyszukiwanie odbywa się poprzez skanowanie kodów QR oraz EAN.

Remont w mieszkaniu – o tym trzeba pamiętać!

Decydując się na remont w mieszkaniu warto nie tylko odpowiednio się do niego przygotować, ale też pamiętać o kilku kwestiach.

Przede wszystkim należy wiedzieć, że wstępne wyliczenia kosztów remontu, jakie wpisujemy w kosztorys prac to tylko sugestie. Budżet na ogół różni się od tego co zaplanowaliśmy, a często jest tak, że przekraczamy go. Aby nie doprowadzić do sytuacji w której z braku środków finansowych remont jest niedokończony warto posiadać rezerwowe środki finansowe na tzw. „czarną godzinę”. Jeśli nie posiadamy odłożonych oszczędności wówczas można wspierać się kredytem w banku (o ten jednak warto się też odpowiednio wcześnie postarać). Możliwe jest też skorzystanie z dodatkowej oferty marketów budowlanych, które posiadają wewnętrzne karty kredytowe oraz kredyty krótko – i długoterminowe.

House improvement concept. Rear view of Asian construction worker looking away.

Jeśli remont chcemy zlecić fachowcom wówczas warto odpowiednio wcześnie zadbać o rezerwację terminów. Jeśli posiadamy sprawdzoną ekipę – warto poczekać nawet kilka miesięcy niż decydować się na usługi osób, co do których nie posiadamy przekonania w zakresie jakości i terminowości wykonania. Wpadki mogą bowiem być bardzo kosztowne i obciążające psychicznie. Jeśli nie posiadamy ekipy z polecenia wówczas warto przejrzeć oferty i ogłoszenia w sieci. Cześć firm posiada własne strony WWW., a inne znajdziemy np. na forum, gdzie można też przeczytać wartościowe opinie i komentarze osób, które do tej pory korzystały z usług i mają wyrobione zdanie na ten temat.

Takie opinie mogą być pomocne w zakresie wyboru ekipy na czas remontu. W trakcie rozmów wstępnych z ekipą warto pytać o wszystkie, nurtujące nas kwestie. Przede wszystkim należy ustalić cenę za usługę, by nie narazić się na niemiłą niespodziankę na koniec remontu. Warto też pytać o uprawnienia pracowników. Firmy remontowe zatrudniające fachowców takich jak np. elektryk lub hydraulik i ważne, by dawały gwarancję za jakość i terminowość ich prac. Dzięki dbałości o takie kwestie zyska się pewność, ze remont nie będzie trudny, a efekt finalny spełni nasze oczekiwania.