Roślinny oprysk na śliwy. Najlepszy na robaki, szkodniki i inne choroby

Roślinny oprysk na śliwy. Najlepszy na robaki, szkodniki i inne choroby

oprysk śliwy na robaki, fot. unsplash
oprysk śliwy na robaki, fot. unsplash
25.05.2023 12:57

Oprysk śliwy na robaki to bardzo ważny krok, dzięki któremu zabezpieczysz swoje drzewka. One później wydadzą obfity plon.

Śliwę, jak każde inne drzewko owocowe, także atakują szkodniki oraz dopadają różne choroby. Groźna jest przede wszystkim brunatna zgnilizna drzew pestkowych, rdza śliwy czy dziurkowatość liści drzew pestkowych. Natomiast jeśli chodzi o szkodniki, to bardzo trzeba uważać na: mszyce, przędziorka owocowca, misecznika śliwy, a także owocówkę śliwkóweczkę.

Jak zrobić oprysk na śliwę?

Jak wiadomo, zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. W związku z tym przygotuj naturalny oraz ekologiczny oprysk. Nim potraktuj wszystkie swoje drzewka przed rozpoczęciem przez nie kwitnięcia lub wtedy, kiedy kształtują się ich pąki. Oprysk zrób ze skrzypu polnego. Ta roślina zawiera kwas krzemowy, a także inne składniki odżywcze. One pozytywnie wpłyną na rozwój drzewek, a także zapewnią obfite plony. Dodatkowo uodpornią śliwy na atak szkodników oraz chorób. Najpierw weź 100 gramów skrzypu (jedynie jego zieloną część). Roślinę drobno posiekaj bądź zmiel. Później wrzuć ją do litra wody. Taką miksturę odstaw na całą dobę do ciemnego miejsca, aby mogła sfermentować. Po tym czasie roztwór przecedź, wlej do pojemnika z atomizerem i rozpocznij oprysk. On jest naprawdę skuteczny.

oprysk śliwy na robaki, fot. unsplash
oprysk śliwy na robaki, fot. unsplash

Jakie warunki uprawy lubi śliwa?

Musisz wiedzieć, że śliwa domowa to tak naprawdę krzyżówka dwóch odmian występujących w stanie dzikim: śliwy tarniny i śliwy ałyczy. Drzewa nie są duże (mają ok. 8-10 metrów wysokości), ale wytwarzają niezwykle smaczne owoce. One nadają się na różnego rodzaju przetwory, wypieki czy kompoty. Jakie warunki musi mieć śliwa, aby dobrze się rozwijała i zawiązała zdrowe owoce?

  • Ważne jest nasłonecznione stanowisko. Światło to czynnik niezbędny do tego, aby owoców było dużo na gałęziach.
  • Drzewka posadź w glebie przepuszczalnej, wapiennej oraz wilgotnej. Dodatkowo powinna być zasobna w składniki odżywcze. Natomiast śliwy nie lubią ziemi piaszczystej i suchej.
  • Musisz wiedzieć, że śliwki węgierki są odporne na mrozy sięgające -25 stopni Celsjusza.
  • Przy młodych drzewkach koniecznie usuwaj chwasty.
  • Śliwy mają płytki system korzeniowy i dlatego mogą rosnąć tam, gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych.
oprysk śliwy na robaki, fot. unsplash
oprysk śliwy na robaki, fot. unsplash
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także