×

14 roślin doniczkowych, którym nie straszne zacienione stanowiska. Lubią półmrok słabo oświetlonych wnętrz

Zacienione wnętrza, gdzie nie dochodzi zbyt dużo światła są prawdziwym wyzwaniem dla ogrodników. Rośliny potrzebują słońca. Jest jednak kilku wyczynowców, którzy rosną bujnie w pomieszczeniach ze słabym oświetleniem i częściowo zacienionych.

1. Epipremnum złociste

To pnącze przywędrowało z Wysp Salomona. Jest tolerancyjne względem temperatury i dość szybko się rozrasta. Lubi lekko słoneczne pomieszczenia, ale może także rosnąć w miejscach nieznacznie zacienionych. Wówczas wolniej się rozwija i może stracić marmurkowy wzór z liści.

Stanowisko: lekki półcień

2. Paproć płaskla łosie rogi

Ten epifit w naturalnych warunkach rośnie w koronach drzew. Jest rośliną tropikalną i dobrze czuje się w zamkniętym naczyniu. Do uprawy nie wymaga gleby. Może rosnąć na kawałku pnia lub gałęzi. Lubi półcień, ale rośnie też w zupełne zacienionych miejscach. Nadaje się do łazienki.

Stanowisko: częściowy cień – całkowite zacienienie

3. Dracena sanderiana (bambus szczęścia)

W Azji jest uważana za roślinę przynoszącą szczęście, pomyślność i zdrowie. Lubi półcień, jednak nie może rosnąć w całkowicie ciemnym pomieszczeniu. Rośliny nie można wystawić na pełne słońce, gdyż liście mogą doznać poparzeń.

Stanowisko: częściowy cień

4. Aspidistra wyniosła

Zwana jest żelaznym liściem, gdyż wytrzymuje w ekstremalnych warunkach. To roślina cieniolubna i odporna na przesuszenia. Będzie odpowiednia na wschodnie i północne okna. Wytrwa w każdym zacienionym miejscu.

Stanowisko: częściowy cień – całkowite zacienienie

5. Bluszcz pospolity

To pnącze i spektakularna roślina okrywowa. Pięknie wygląda rozpięta na stelażu lub kiedy pnie się po meblach. Rośliny o liściach zielonych lubią półcień i cień. Powinny znajdować się z dala od okna, gdyż źle znoszą silne nasłonecznienie.

Stanowisko: częściowy cień – całkowite zacienienie

Bluszcz pospolity w mieszkaniu – który gatunek wybrać i jak go pielęgnować?

 6. Zielistka Sternberga

Pochodzi z rejonów tropikalnych. Jest łatwa w uprawie i wytrzymała na zaniedbanie. Zniesie prawie każde warunki. Może rosnąć zarówno w słońcu jak i półcieniu. Kiedy nie dochodzi do niej dużo światła, to białe pasy na liściach robią się zielone.

Stanowisko: częściowy cień

Jak uprawiać zielistkę? – wszystko co musisz wiedzieć by rosła piękna i zdrowa

7. Skrzydłokwiat

To roślina łatwa w uprawie, a także odporna na szkodniki i choroby. Jest mistrzem oczyszczania powietrza. Z łatwością wyłapuje i pochłania toksyny z powietrza. Dla skrzydłokwiatu najlepsze będzie lekko zacienione stanowisko bez dostępu do bezpośredniego słońca.

Stanowisko: półcień

Skrzydłokwiat, roślina która pięknie kwitnie przez prawie cały rok!

8. Aglaonema 

W uprawie pokojowej może osiągnąć 60-80 cm wysokości. W naturze dorasta nawet do 2 metrów. Posiada duże, wydłużone liście. W zależności od odmiany mogą być wybarwione na różowo czy czerwono. Aglaonema nie lubi stanowisk z dostępem do bezpośredniego słońca. Najlepiej czuje się w półcieniu. Źle znosi także opary kuchenek gazowych, więc nie powinna stać w kuchni.

Stanowisko: półcień

9. Zamiokulkas zamiolistny

To roślina żelazna, gdyż jest odporna na zaniedbania. Przetrwa też w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Lubi stanowiska częściowa zacienione, ale będzie rosła także w miejscu, gdzie jest sporo cienia. Nie akceptuje ostrego słońca, które sprawia, że na jej liściach pojawiają się brązowe plamy.

Stanowisko: lekko zacienione

Zamiokulkas Zamiolistny – ładna roślinka, której uprawianie jest proste jak bułka z masłem!

10. Adiantum

Ta paproć preferuje stanowiska półcieniste i cieniste. Natomiast nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia. Będzie dobrze rosła na parapecie północnym, północno-wschodnim i północno-zachodnim. Ważne jest, aby zimą nie ustawiać donicy w pobliżu grzejników.

Stanowisko: częściowy cień – całkowite zacienienie

11. Filodendron pnący

Szybko rośnie i jest prosty w uprawie. Efektownie prezentuje się osadzony na podporze. Lubi stanowiska delikatnie zacienione, ale z pośrednim dostępem światła słonecznego. Źle znosi przeciągi i temperaturę niższą niż 18°C.

Stanowisko: delikatnie zacienione

12. Sansewieria

Bardzo dobrze radzi sobie w uprawie domowej. Nie jest wymagająca i wykazuje dużą odporność na przesuszenia. Roślina sama adaptuje się do warunków w pomieszczeniach. Nie zraża się niedoborem wody czy suchym powietrzem. Lubi stanowiska półcieniste lub jasne z rozproszonym światłem.

Stanowisko: półcieniste

13. Peperomia kędzierzawa

To roślina idealna dla początkujących ogrodników. Jest niewielka i posiada dekoracyjne liście z mocno zarysowanym unerwieniem. Lubi stanowiska półcieniste i wilgotne podłoże. Należy jednak pamiętać, aby woda nie zalegała w doniczce.

Stanowisko: półcień

14. Tillandsia, oplątwa

To epifity, więc nie wymagają gleby. Wystarczy je spryskać wodą raz w tygodniu i wspaniale będą się czuły np. słabo oświetlonej łazience.

Stanowisko: półcień

Jakie są Twoje ulubione rośliny lubiące cień?

Kolokazja – czarnolistna piękność! To egzotyczna roślina z jadalnymi bulwami

Zrób nawóz dla roślin

 
Źródła: www.thespruce.com

Wybrane dla Ciebie

Jak dbać o kaktusy bożonarodzeniowe, aby dłużej cieszyć się pięknymi kwiatami?

Wraz z nadejściem grudnia zakwita bożonarodzeniowy kaktus, który stanowi piękną ozdobę i wszystkich domowników wprowadza w świąteczny nastrój. Dowiedz się jak go pielęgnować, aby kwiaty nie opadły przedwcześnie. Epifit z tropików Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy, szlumbergera, zygokaktus to nazwy określające jedną roślinę doniczkową. W warunkach naturalnych występuje w lasach tropikalnych Brazylii (porasta wierzchołki drzew). Jest więc […]

Trik z gąbką zapewni odpowiedni poziom wilgoci w doniczce i zapobiegnie gniciu korzeni

Każdy pragnie, aby jego rośliny bujnie kwitły i były ozdobą każdego pomieszczenia. Aby zdrowo rosły włóż do doniczek jeden przedmiot używany w kuchni. 😉 Z kuchni do doniczki Przed przesadzaniem roślin lub umieszczaniem jeszcze małych okazów w doniczkach, przygotuj koniecznie gąbkę wykorzystywaną do zmywania naczyń (może być również to do mycia ciała). Połóż ją na […]

Nowy sposób przezimowania fuksji, do którego nie potrzebujesz miejsca w domu

Fuksje to wyjątkowo piękne rośliny. Cieszą oczy swoimi kwiatami w miesiącach wiosennych i letnich. Jeśli pozwolisz im przezimować, to w następnym sezonie rozkwitnął jeszcze piękniej. Jadalne owoce Fuksje cenione są za swoje barwne kwiaty (fioletowe, różowe, czerwone, białe, żółte), które stanowią ozdobę tarasów, balkonów czy ogrodów. Po przekwitnięciu pojawiają się jadalne owoce o słodkim smaku. […]

7 roślin doniczkowych nie do zdarcia. Rośliny, które radzą sobie z każdym właścicielem

Nie zawsze mamy czas na pielęgnację roślin? Spokojnie, można wybrać rośliny, które naprawdę niewiele od nas wymagają, a niektóre nawet będą wdzięczne, jeśli o nich będziemy zapominać. Oczywiście nie ma roślin, które w warunkach domowych, w doniczce przeżyją bez jakiejkolwiek naszej opieki, no poza sztucznymi 🙂 Są jednak rośliny, które są wytrzymałe i niewiele im […]

Maranta. Jej liście zachwycą każdego, jeśli prawidłowo o nią zadbasz

Miłośnicy roślin doniczkowych, z pewnością doceniają wyjątkową urodę maranty. Jej liście budzą powszechny zachwyt, ale w uprawie jest dość wymagająca. Egzotyczna piękność Pokojowa maranta to roślina egzotyczna. Wszystkich marantowatych wyróżnia się ok. 550 gatunków. Upodobały sobie wilgotne lasy równikowe Ameryki Południowej i Środkowej. W uprawie doniczkowej spotyka się tylko dwa gatunki tej rośliny: marantę dwubarwną […]

Kolokazja – czarnolistna piękność! To egzotyczna roślina z jadalnymi bulwami

Niektóre rośliny potrafią przybierać niecodzienne i trochę mroczne kształty. Jedna z odmian kolokazji przypomina czarne, gotyckie serca. Liście jak uszy słonia Kolokazja 'Black Magic' to bylina, która pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Rośnie także na Hawajach oraz wyspach Polinezji. Jej najbardziej efektowną częścią są sztywne, wydłużone liście, które mogą mieć nawet 60 cm długości. Mają czarno-fioletową […]