×
Wirtualna Polska

7 kwitnących tylko zimą roślin doniczkowych. Ozdobią każdy dom kolorami lata

Zima to specyficzny czas w ogrodzie. Rośliny przechodzą w stan hibernacji, a grządki i rabatki pokrywa puchowa, śniegowa pierzynka. Jednak podczas mroźnych miesięcy, pięknymi kwiatami możesz cieszyć się we własnym domu. Istnieją rośliny doniczkowe kwitnące zimą, które przyciągną wzrok wszystkich domowników.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

1. Schlumbergera, grudnik

Ta roślina zwana jest także kaktusem bożonarodzeniowym. Posiada gładkie liście i piękne kwiaty w bogatej gamie kolorystycznej (czerwone, różowe, kremowe, purpurowe, fioletowe, białe, pomarańczowe). Grudnik zaczyna kwitnąć późną jesienią, a pąki utrzymują się aż do lutego. Preferuje jasne stanowiska.

2. Gwiazda betlejemska,  poinsecja nadobna

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

To kwiat,  który w okresie Bożego Narodzenia pojawia się chyba w każdym domu. Posiada niezwykle dekoracyjne liście, które w górnych partiach (przykwiatki) przebarwiają się na czerwono, biało, pomarańczowo. Istnieją także odmiany dwubarwne. Poinsecja źle znosi nagłe skoki temperatur, suche powietrze oraz niedostateczną ilość światła.

3. Cyklamen perski, fiołek alpejski

Jego kwiaty, wyrastające na długich szypułkach, przypominają motylki ze złożonymi skrzydełkami. Niektóre mają lekko pofalowane oraz postrzępione brzegi. Czarują swoimi różnorodnymi kolorami (odcienie czerwieni, różu, bieli). Co ciekawe, walory dekoracyjne posiadają także liście, na których widoczne jest unerwienie.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

4. Hippeastrum,  zwartnica

Z pokaźnej cebuli (średnica od 5 cm do 12 cm) wyrastają liście oraz sztywna łodyga, na której szczycie rozwijają się duże, lejkowate kwiaty. Ich gama kolorystyczna jest bardzo szeroka, a najatrakcyjniej prezentują się te ozdobione białymi pasami. Zwartnica dobrze się czuje w ciepłym i słonecznym miejscu.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

5. Cyneraria

Jej inna nazwa to starzec popielnik. Posiada łodygi pokryte włoskami i osiąga ok. 20-30 cm wysokości. Największą ozdobą cynerarii są jej różnobarwne kwiaty zebrane w zwarte koszyczki (przypominają stokrotki). Niektóre odmiany mają szafirowe bądź fioletowe płatki. Roślina rozkwita w lutym-marcu.

6. Azalia

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Kojarzymy ją z ogrodowych grządek. Tymczasem ta roślina bardzo dobrze czuje się także w uprawie doniczkowej. Posiada okazałe kwiaty (różowe, białe, czerwone) oraz niezwykle gęste liście, które utrzymują się przez cały rok. Azalia doniczkowa preferuje jasne, ale chłodne stanowiska. Źle znosi przesuszenie.

7. Kalanchoe

Ten sukulent posiada grube, mięsiste liście o lekkim połysku. Drobne kwiaty zebrane w baldachy pojawiają się od grudnia do lutego. Urzekają wzrok różnorodnymi kolorami (pomarańcze, czerwienie, róże, biele, żółcienie). Roślina preferuje jasne stanowiska, a zimą należy trzymać ją z dala od kaloryferów (ciepło powoduje zbyt szybką uratę wody z liści).

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Które rośliny doniczkowe kwitnące zimą należą do Twoich ulubionych?

Zobacz jak dbać o chryzantemy w doniczkach. 

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Źródła: poradnikogrodniczy.pl

Może Cię zainteresować