×

8 intensywnie pachnących roślin doniczkowych, które z powodzeniem zastąpią odświeżacz powietrza

Cięte kwiaty uwielbiamy przede wszystkim za to, że całe pomieszczenia napełniają słodkim zapachem. Istnieją także  intensywnie pachnące rośliny doniczkowe, których kwiaty wydzielają przyjemną woń. Należy jednak pamiętać, aby donic nie ustawiać w małych pokojach, gdyż aromat może okazać się zbyt intensywny i trudny do zniesienia.

Gardenia jaśminowata

To niewielki krzew o podłużnych, błyszczących liściach. Jego największą ozdobą są duże, jasne kwiaty (ok. 6-10 cm średnicy) wyglądające jak róże. Uwalniają woń przypominającą zapach jaśminu. Gardenia kwitnie latem oraz jesienią. Jest dość wymagająca w uprawie, potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza, ale bardzo źle znosi nadmiar wody.

intensywnie pachnące rośliny doniczkowe
Intensywnie pachnące rośliny doniczkowe, fot. Pinterest

Hiacynt

Ta niezwykle dekoracyjna roślina zwiastuje rychłe nastanie wiosny. Posiada drobne kwiaty zebrane w efektowne grona, które pojawiają się w kwietniu. Wydzielają intensywny zapach i urzekają szeroką gamą kolorystyczną (odcienie fioletu, błękitu, bieli, różu, czerwieni). Hiacynty lubią słoneczne oraz ciepłe stanowiska.

intensywnie pachnące rośliny doniczkowe
Fot. Imgur

Frezja

Uprawiana jest głównie w szklarniach z przeznaczeniem na kwiaty cięte. Jednak frezje bardzo dobrze czują się także w uprawie doniczkowej. Napełnią pomieszczenie słodkim zapachem, a ich łukowato wygięte kwiaty zachwycają barwnymi kwiatami, które utrzymują się od późnej zimy do wczesnej jesieni. Preferują jasne pomieszczenia oraz umiarkowaną wilgotność.

intensywnie pachnące rośliny doniczkowe
Fot. Pinterest

Lilia długokwiatowa

Wytwarza wydłużone, trąbkowe kwiaty o mocnym, aromatycznym zapachu, którymi można cieszyć się od czerwca do września. Najbardziej elegancko prezentują się odmiany o jasnych, kremowych kwiatach. Lilie lubią jasne stanowiska, ale należy chronić je przed bezpośrednim nasłonecznieniem.

intensywnie pachnące rośliny doniczkowe
Fot. Pinterest

Hoja

Roślina wytwarza długie, elastyczne pędy z wydłużonymi liśćmi. Jednak jej największą ozdobą są mięsiste, zebrane w baldachy kwiaty przypominające drobne gwiazdki. Wytwarzają mocną, lekko mdłą woń. Zapach najintensywniej czuć wieczorem. Hoja lubi lekki półcień i nie jest zbyt wymagająca w uprawie.

hoja
Fot. Pinterest

Jaśmin lekarski

To intensywnie rosnące pnącze osiągające w uprawie doniczkowej ok. 50 cm wysokości. Jego największą ozdobą są białe kwiaty zebrane w baldachy, które intensywnie pachną. Utrzymują się od wczesnego lata do początku jesieni. Co ciekawe, kwiaty wytwarzają dopiero rośliny dwu-, trzyletnie.

jaśmin
Fot. Pinterest

Cytryna skierniewicka

W doniczkach można uprawiać także drzewka cytrusowe. W Polsce najpopularniejsza i umiarkowanie prosta w uprawie jest cytryna skierniewicka. Posiada ciemnozielone, błyszczące liście oraz białe, przyjemnie pachnące kwiaty. Jednak je owoce są wyjątkowo kwaśne i mało soczyste. Cytryna lubi jasne parapety, ale jest dość kapryśna względem podlewania (szkodzi jej zarówno nadmiar jak i niedobór wody).

cytryna
Fot. Pinterest

Oleander

Roślina pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, a uprawiana w doniczce dorasta do 1,5 m wysokości. Cieszy wzrok różowymi bądź białymi kwiatami, które roztaczają przyjemną woń. Można je podziwia od wiosny do wczesnej jesieni. Oleandry preferują słoneczne stanowiska i wyjątkowo źle znoszą chłód oraz brak wilgoci.

oleander
Fot. Pinterest

7 kwitnących tylko zimą roślin doniczkowych. Ozdobią każdy dom kolorami lata.

Źródła: dom.wp.pl

Może Cię zainteresować