×

Rośliny oczyszczające powietrze – 10 roślin doniczkowych

Każdy z nas chciałby żyć w dobrych warunkach. Nie chodzi tutaj o zarobki czy ilość metrów kwadratowych, które są w naszym posiadaniu, ale raczej o jakość powietrza czy pewność oraz pewność, że naszemu zdrowiu nic nie zagraża – szczególnie we własnym domu. O dobrą jakość powietrza coraz trudniej (zwłaszcza w dużych miastach), dlatego dziś prezentuję Ci rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze. Jeśli zastanawiasz się jakie rośliny wybrać do swojej sypialni, koniecznie zastanów się nad tymi podanymi poniżej!

Rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze

#1 Paprotka

Zacznijmy od tej klasycznej, często wyśmiewanej i uważanej za staromodną. Paprotka jako symbol PRL-u jest raczej spotykana w biurach lub na korytarzach w szkołach, z kolei z sypialni jest często wynoszona. To jednak spory błąd, ponieważ ta roślin skutecznie radzi sobie w walce z zanieczyszczeniami. Wchłania ona szkodliwe związki, a także nawilża powietrze.

Rośliny oczyszczające powietrze – #2 Fikus

Coraz częściej można spotkać go na Instagramie, a to oznacza, że ta roślina wraca do łask! Grube i mięsiste liście tej rośliny są nie tylko piękną dekoracją każdego wnętrza, ale także pochłaniają wiele szkodliwych substancji i toksyn z powietrza. Warto mieć go w swoim mieszkaniu, zwłaszcza że nie przeszkadza mu brak słońca.

#3 Dracena

Kiedyś także można było spotkać ja w wielu domach, dziś częściej gości na szkolnych parapetach. Nic w tym dziwnego – ta roślina nie wymaga zbyt dużej opieki, a jest bardzo pożyteczna, dlatego też koniecznie powinna pojawić się w każdym domu czy miejscu pracy! Dracena potrafi zneutralizować wiele szkodliwych substancji w tym formaldehydy, które stosowane są np. przy produkcji plastików. Dodatkowo pasuje do wielu wnętrz.

Rośliny oczyszczające powietrze – #4 Chamaedorea

Czyli inaczej nazywana palma domowa, jest nie tylko bardzo łatwa w pielęgnacji, ale także ma walory dekoracyjne i oczywiście, te najważniejsze, czyli oczyszcza powietrze. Poradzi sobie z większością toksycznych związków w tym z aldehydem.

#5 Scheffera

Piękna roślina, która powinna znaleźć się w mieszaniu gdzie znajdują się osoby palące. Potrafi ona wchłonąć szkodliwe związki, które znajdują się w dymie tytoniowym i oczyścić powietrze. Jeśli chodzi o jej utrzymanie, to potrzebuje dużą ilość światła, lecz niewiele wilgoci.

Rośliny oczyszczające powietrze – #6 Skrzydłokwiat

Jest nie tylko piękny, ale bardzo przydatny w kwestii oczyszczania powietrza. Jego walory artystyczne sprawiają, że sprawdzi się w każdym wnętrzu, zaś umiejętność usuwania znacznej części trujących substancji, sprawi że zaczniesz oddychać lepszym powietrzem. Skrzydłokwiat poradzi sobie z substancjami znajdującymi się w dymie papierosowym, a także alkoholu.

#7 Bluszcz pospolity

Bluszcz ma bardzo dobry wpływ na nasze otoczenie. Tak samo jak dracena, wchłania on formaldehyd. Bluszcz jest rośliną łatwą w utrzymaniu, nie wymaga dużej ilości słońca i niewielkiej ilości wody.

Rośliny oczyszczające powietrze – #8 Sansewieria

To ostatnimi czasy bardzo popularna roślina. Wszystko zawdzięcza pięknym i dużym liściom. Niewiele osób wie jednak, że sansewieria świetnie radzi sobie z oczyszczaniem powietrza m.in. z formaldehydu czy benzenu. Jest prosta w utrzymaniu – nie wymaga dużej ilości wody i potrzebuje umiarkowaną ilość światła.

#9 Trzykrotka

Jest łatwa w uprawie i pięknie wygląda. Potrafi usunąć z powietrza nie tylko formaldehyd ale także benzen, ksylen i trichloroetylen. Roślina szybko rośnie, lecz bez problemu możesz przycinać jej pędy. Dodatkowo może stać zarówno w jasnym jak i ciemnym miejscu.

Zobacz także: 10 niezwykłych zastosowań aloesu, o których mogłaś nie wiedzieć

Rośliny oczyszczające powietrze – #10 Aloes

Aloes to roślina, którą warto mieć w swoim domu. Nie tylko pomoże Ci w utrzymaniu zdrowia czy nieskazitelnej urody, ale także oczyści powietrze ze szkodliwych substancji. Pamiętaj jednak, że potrzebuje on dużej ilości światła oraz dodatnich temperatur. Aloes nie potrzebuje dużej ilości wody, a mimo to szybko się rozrasta o czym warto pamiętać znajdując mu miejsce na parapecie.

Które rośliny oczyszczające powietrze podobają Ci się najbardziej? A może masz którąś w domu?

Zobacz również nasz artykuł:
10 roślin doniczkowych z pozytywną mocą

 

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Wybrane dla Ciebie

Skrzydłokwiat, roślina która pięknie kwitnie przez prawie cały rok!

Skrzydłokwiat to piękna roślina, łatwa w uprawie, której największą zaletą jest zdolność oczyszczania powietrza. Podpowiemy, jak uprawiać i pielęgnować skrzydłokwiat, by był ozdobą naszej domowej kolekcji roślin. Skrzydłokwiat – pochodzenie Skrzydłokwiat w naturze występuje w Ameryce Środkowej i Południowej, Azji Południowo-Wschodniej oraz w zachodniej Oceanii. Jako roślina doniczkowa przy odpowiednich warunkach jest rośliną długowieczną. Właściwości […]

Sekret uprawy kapryśnego fikusa benjamina w domu. Jak dbać, żeby nie zrzucał liści?

Fikus benjamina jest bardzo wrażliwą rośliną na wszelkie, nawet drobne zmiany, stąd ma opinię kapryśnej i wymagającej. Najdrobniejszy stres skutkuje u niej gubieniem liści. Jak dbać o kapryśnego fikusa benjamina, żeby nie zrzucał liści? Figowiec benjamina = fikus benjamina – opis rośliny W naturze fikus benjamina występuje od południa Azji po północną Australię i wyspy […]

Paprotka: jak uprawiać w domu? Naturalny oczyszczacz powietrza

Paprotka to roślina żyjące od bardzo dawna na naszej planecie. Kojarzymy ją najczęściej z lasami. Jej charakterystyczne liście zna każdy. Ma jednak swoje wymagania w pielęgnacji. Ma też zdolność oczyszczania powietrza od smogu pochłaniając szkodliwe substancje, takie jak formaldehyd i ksylen. Chociażby z tego bardzo prozdrowotnego powodu, powinna być strażniczką obecną w naszym domu! Dowiedz […]

Kolokazja – czarnolistna piękność! To egzotyczna roślina z jadalnymi bulwami

Niektóre rośliny potrafią przybierać niecodzienne i trochę mroczne kształty. Jedna z odmian kolokazji przypomina czarne, gotyckie serca. Liście jak uszy słonia Kolokazja 'Black Magic' to bylina, która pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Rośnie także na Hawajach oraz wyspach Polinezji. Jej najbardziej efektowną częścią są sztywne, wydłużone liście, które mogą mieć nawet 60 cm długości. Mają czarno-fioletową […]

5 naturalnych pochłaniaczy wilgoci, które skutecznie walczą z pleśnią w pomieszczeniach

Zbyt wysoka wilgotność panująca w pomieszczeniach jest równie niebezpieczna, co nadmiernie suche powietrze. Sprzyja ona rozwojowi pleśni i grzybów, odpowiada za zatęchły zapach w pokojach oraz wzmaga problemy ze snem, koncentracją, a także zaostrza objawy chorób układu oddechowego. Aby zmniejszyć jej poziom, nie musisz inwestować w specjalistyczny sprzęt. Wystarczy, że na parapetach ustawisz rośliny, które […]

20 roślin domowych, które nie tylko efektownie wyglądają, ale także roztaczają dobrą aurę

Wybierając rośliny do naszych mieszkań kierujemy się zazwyczaj własnymi upodobaniami. Istotna jest ich wielkość oraz wygląd. Jednak wiele kwiatów, oprócz walorów estetycznych, wpływa także korzystnie na nasze zdrowie. Rośliny oczyszczające powietrze Badaniem wpływu roślin na stan powietrza zajęli się członkowie NASA (Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej). W 1989 roku opublikowali listę aż 18 roślin, […]