Naturalne pochłaniacze wilgoci, które skutecznie walczą z pleśnią w pomieszczeniach
×
Wirtualna Polska

To naturalne pochłaniacze wilgoci, które skutecznie walczą z pleśnią w pomieszczeniach

Zbyt wysoka wilgotność panująca w pomieszczeniach jest równie niebezpieczna, co nadmiernie suche powietrze. Sprzyja ona rozwojowi pleśni i grzybów, odpowiada za zatęchły zapach w pokojach oraz wzmaga problemy ze snem, koncentracją, a także zaostrza objawy chorób układu oddechowego. Aby zmniejszyć jej poziom, nie musisz inwestować w specjalistyczny sprzęt. Wystarczy, że na parapetach ustawisz rośliny pochłaniające wilgoć.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

1. Paproć

Niezwykle popularna w Polsce roślina doniczkowa, którą jeszcze kilka lat temu można było spotkać niemal w każdym domu. Dziś trochę straciła na znaczeniu. To wielka szkoda, gdyż paprocie nie tylko dbają o prawidłowy poziom wilgoci w pokojach, ale także neutralizują niekorzystne promieniowanie emitowane przez telewizory czy komputery. I rzecz najważniejsza. Jeśli jej liście zaczynają żółknąć, a sama roślina przestaje rosnąć to znak, że w powietrzu krążą szkodliwe substancje.

Fot. Pinterest

2. Skrzydłokwiat

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Ta roślina w naturalnych warunkach bytuje w niższych partiach tropikalnych dżungli. W związku z tym lubi lekko zacienione stanowiska oraz regularne podlewanie. Dodatkowo jej błyszczące, lancetowate liście pochłoną nadmiar wilgoci, a także krążący w powietrzu dym papierosowy i toksyny znajdujące się w farbach, wykładzinach, tworzywach sztucznych.

Fot. Pinterest

3. Palmy

Uprawiane w doniczce stanowią doskonałą ozdobą domu. Rzadko kwitną, ale mogą poszczycić się wyjątkowo dekoracyjnymi, rozłożystymi liśćmi. Dorastają do kilku metrów, więc trzeba właściwie wybrać pomieszczenie, w którym chciałbyś je ustawić. Palmy wychwytują nadmiar wilgoci oraz absorbują formaldehyd. To toksyczny związek chemiczny, który występuje m.in. w dywanach, tapetach, materiałach izolacyjnych, panelach podłogowych czy płytach wiórowych.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
rośliny pochłaniające wilgoć
Fot. Pinterest

4. Bluszcz pospolity

To wiecznie zielone pnącze, w uprawie domowej, potrafi osiągnąć nawet 2 metry długości. Nie jest szczególnie wymagające, a w ciągu roku potrafi urosnąć aż 4o cm. Bluszcz, podobnie jak palmy, absorbuje formaldehyd, zarodniki pleśni i neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Aby skutecznie pochłonął nadmiar wilgoci, powieś go u powały sufitu.

rośliny pochłaniające wilgoć
Fot. Pinterest
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

5. Zielistka Sternberga

Roślina z rodziny liliowatych jest idealna dla początkujących ogrodników, gdyż ma małe wymagania dotyczące uprawy. Posiada spiczasto zakończono liście, które trochę przypominają trawę. Zielistka pochłania wilgoć, ale działa także jak naturalny filtr. Wyłapuje z powietrza kurz oraz neutralizuje szkodliwe promieniowanie wytwarzane przez sprzęt elektroniczny.

rośliny pochłaniające wilgoć
Rośliny pochłaniające wilgoć, fot. Pinterest

Jak zimować surfinie? Dzięki temu patentowi zakwitną ponownie już w grudniu.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Źródła: plesniewdomu.blogspot.com

Może Cię zainteresować