×

Nie powinieneś rozgrzewać swojego samochodu zimą! Po prostu wsiądź do niego i od razu jedź

Temperatury są coraz to chłodniejsze i pogoda nas nie rozpieszcza, więc jedyne, co nam pozostało, to powolne dostosowanie się do nadchodzącej zimy. Czas powrócić do nawyków, takich jak ubieranie się w kilka warstw, siedzenie na kanapie pod kocem i wypicie kubka gorącej herbaty na rozgrzanie. Inny typowy nawyk? Rozgrzewanie samochodu przed wyjazdem na ulicę. Radości zimy!

Mądrość ludowa nauczyła nas, że gdy jest zimno, należy umożliwić silnikowi rozgrzanie się. Wszystko przez to, że legenda mówi, iż jazda na zimnym silniku zaszkodzi żywotności samochodu. Z kolei dla każdego czas rozgrzewania to sprawa osobista.

auto-1

Inną sprawą jest to, że rano w samochodzie czujemy się jak w zamrażarce. No bo kto lubi jeździć po ciemku, gdy temperatura sięga 0 stopni? Nie wspominając o pokrytej szronem szybie i innych doznaniach zaserwowanych przez pogodę.

Jednak eksperci wyprowadzili nas z błędu! Powołując się na postępy w dziedzinie inżynierii samochodowej, mechanicy tłumaczą, że gotowość silnika spalinowego do pracy zależy od mieszanki sprężonego powietrza i oparów gazu.

auto-2
Aby silnik zaczął działać potrzebuje odpowiedniej ilości mieszanki, a niesprzyjające warunki, takie jak zimno, mogą hamować odparowywanie benzyny w poprawny sposób. Jako rekompensatę, system po prostu zacznie pobierać więcej paliwa.

Dla laika oznacza to, że gdy samochód jest pozostawiony na ‘luzie’ w niskiej temperaturze, zacznie on pobierać większą ilość nieodparowanego gazu do silnika. Jest to potencjalnie szkodliwe dla układu napędowego. Dlatego w nowoczesnych samochodach z wtryskiwaczami paliwa nie ma potrzeby bezczynnego ogrzewania. Jest to szkodliwe dla naszego samochodu, portfela i środowiska.

Co zalecają eksperci? Samochodowi wystarczy kilka sekund, by pobudzić płyny i silnik.

auto-3
Cokolwiek robisz, staraj się by auto nie stało bezczynnie włączone przez kilkanaście minut, szczególnie w garażu lub innej zamkniętej przestrzeni.

W starszych samochodach z gaźnikiem, konieczne jest jednak pozostawianie pojazdu na ‘luzie’ ponieważ nie posiada technologii regulowania przepływu paliwa do silnika. Nie należy jednak przesadzać. Warto po prostu przyglądać się jak reaguje nasz samochód w zimowych warunkach. Niezależnie od rocznika, zdecydowanie unikajmy pozostawiania samochodu na długie minuty w oczekiwaniu na rozgrzanie się silnika.

Może Cię zainteresować

zamknij