×
Wirtualna Polska

Test z kawą przy rozmowie o pracę. To podchwytliwy sprawdzian, który można łatwo oblać!

Trwa Twoja rozmowa o pracę i nagle została zaproponowana Ci kawa? Wszyscy już wiedzą co powinni w tej sytuacji zrobić. Ale niedawno pojawiła się nowa odmiana tego testu, która wiele osób zbija z pantałyku.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Rozmowa o pracę i kawa – klasyczna wersja testu

Jeżeli kiedykolwiek uczestniczyłeś w jakiejś rozmowie o prace to bardzo możliwe, że spotkałeś się z propozycją podania Ci kawy. Z ta sytuacją każdy sobie wzorowo radzi, jeśli choć trochę w internecie przeczytał o tym, jak się powinien zachować. mówiąc w skrócie: najlepiej jest przy takiej propozycji grzecznie podziękować i odmówić. Bo to rozmowa o pracę, a nie luźny czas na pogaduchy i przyjmowanie kawy sugeruje pracodawcy, że nie do końca poważnie traktujesz te rozmowę. Albo też nie znasz konwenansów panujących podczas takich rozmów. Ostatnio jednak ogromną popularność zdobywa zmodyfikowany test na kawę. Dużo osób nie ma bladego pojęcia jak się powinno przy nim zachować i go przez to oblewa. Zaraz ten test dobrze poznasz.

rozmowa o pracę kawa
rozmowa o pracę kawa, fot. freepik

Rozmowa o pracę i kawa – nowa wersja testu

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

W zmodyfikowanej wersji testu na kawę już nie chodzi o to, czy ją przyjmiesz. Bo osoba, z którą będziesz rozmawiał będzie nastawała na to, żebyś ją przyjął. A jak się wymówisz, to zaproponuje herbatę. A ostatecznie wodę – tę przecież każdy pije i nie będziesz już w stanie odmówić, prawda? I właśnie chodzi o to, żebyś nie odmówił, bo testem nie jest to czy napój przyjmiesz. Ale to co później po zakończeniu rozmowy i wypiciu napoju zrobisz z kubkiem/szklanką. Czy zapytasz gdzie go odstawić (dobre rozwiązanie)? Czy może pozostawisz go na miejscu tam gdzie stał (najgorsze co możesz zrobić)? A może weźmiesz go do kuchni i umyjesz (zależnie od kontekstu może zostać to odebrane jako najlepsze rozwiązanie, albo zbyt służalcze)? Test ten ma sprawdzać Twoja etykę pracy – to jak się będziesz zachowywał w miejscu, do którego przez 5 dni w tygodniu będziesz potencjalnie przychodził.

Zdaniem wielu najbardziej skuteczna wersja tego testu wygląda następująco: kandydat, który przyszedł na rozmowę o pracę jest zabierany przez potencjalnego szefa do kuchni. Tam ów szef nalega na to, żeby dana osoba sama sobie zrobiła kawę w którymś z firmowych kubków. Następnie obydwoje wracają do pomieszczenia, w którym odbywa się rozmowa o pracę. I kluczowe jest to, czy potencjalny pracownik po rozmowie będzie chciał sam odnieść kubek do kuchni i go umyć. Jeśli tak, to to dobrze o nim świadczy.

Każdy kubek z IKEA ma ten rowek. Jego funkcja jest genialna, a większość osób nawet o niej nie wie

Jeśli masz lodówkę starszą niż 5 lat, zrób test szczelności. Może mieć wpływ na rachunki!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować