×
Wirtualna Polska

Rozpuść w wodzie i namocz firanki. Lepsze od wybielacza!

Firanki to element wystroju pomieszczenia, który potrafi dodać mu odpowiedniego uroku. Mimo to ciężko jest utrzymać je w nienagannej czystości. Dlatego sprawdź, czym wybielić firanki, aby na długi czas były świeże.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Są kluczowym elementem wnętrza i osłaniają nas nie tylko przed wścibskim okiem sąsiadów, ale też zatrzymują wiele pyłków, które wpadają przez otwarte okna. Dlatego mogą szybko zbierać kusz i szarzeć, przez co wymagają regularnego prania.

Wybielanie firanek kostką do zmywarki

Trik ten zyskuje na coraz większej popularności ze względu na szybkie i skuteczne działanie. Wystarczy wziąć jedną kostkę do zmywarki i rozpuścić ją w misce z ciepłą wodą. Następnie trzeba namoczyć w przygotowanym roztworze firanki przez 1 godzinę, a potem wyprać je w pralce. Dzięki temu odzyskają śnieżnobiały kolor na długi czas. Sposób z użyciem kostki do zmywarki sprawdzi się też do białych obrusów, zasłon oraz prześcieradeł.

Czym wybielić firanki? Fot. Getty Images

Czym wybielić firanki? Fot. Getty Images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Dodaj łyżkę do namaczania, a potem kolejną do pralki. Firanki na wiosnę będą śnieżnobiałe jak nowe

Pozostałe domowe sposoby na wybielanie firan

  • Proszek do pieczenia to specyfik z kuchennej szafki, który znakomicie sprawdzi się do wybielania firanek oraz pozostałych tkanin. Do przygotowania roztworu potrzeba 1 opakowania proszku do pieczenia na 5 litrów ciepłej wody i namoczenia w nim firanek. Istnieje również szybki trik na wybielanie proszkiem firan. Wystarczy dosypać proszek do pieczenia do proszku do prania, na następnie wyprać firanki jak zazwyczaj. Efekt będzie taki sam, a zaoszczędzisz dużo czasu i energii.
  • Skorupki z jajek umieszcza się w materiałowym woreczku i wrzuca razem z firankami do bębna pralki. Sposób ten znany jest od lat, ponieważ z powodzeniem wykorzystywały go nasze babcie, kiedy nie miały dostępu do chemicznych wybielaczy.
  • Sól to nie tylko przyprawa, ale naturalny wybielacz. Należy wyprane wcześniej firanki moczyć w roztworze z 4 łyżek soli na 3 litry wody, a potem wypłukać je w wodzie i pozostawić do wyschnięcia.
  • Soda oczyszczona to specyfik przeznaczony nie tylko do wypieków, jej zastosowanie jest szybkie, ponieważ należy zmieszać ją z proszkiem do prania i wyprać firanki.
  • Woda utleniona razem z amoniakiem też wybieli firany, a wystarczy zamoczyć w tym roztworze o proporcjach 100 ml wody utlenionej na 1 litr ciepłej wody oraz kilka kropki amoniaku firanki.
Czym wybielić firanki? Fot. Freepik.com

Czym wybielić firanki? Fot. Freepik.com

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Wymieszaj dwa składniki i namocz firanki. Trik na wybielanie bez wybielacza!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska