×
Wirtualna Polska

Rozpyl w ogrodzie, a kleszcze będą trzymały się z daleka! Wystarczy 1 produkt z kuchni

Wiosną i latem jesteśmy szczególnie narażeni na ukąszenia kleszczy i przenoszone przez nie choroby. Pajęczaki można spotkać w lesie, w parku, a nawet w przydomowym ogródku. Jednym ze skutecznych odstraszaczy na kleszcze jest cebula. Podpowiadamy, jak ją wykorzystać.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Same ukąszenia kleszczy nie są groźne dla naszego zdrowia. Te występujące od wczesnej wiosny do późnej jesieni pajęczaki przenoszą jednak niebezpieczne choroby, takie jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Właśnie dlatego lepiej ich unikać. Warto wiedzieć, co przyciąga owady, a co je odstrasza. Jednym ze skutecznych sposobów na kleszcze jest cebula, którą możesz wykorzystać w formie oprysku.

Co przyciąga kleszcze, a do odstrasza?

Kleszcze lubią cień i wilgoć, dlatego najczęściej chowają się w krzakach, wysokich trawach oraz na niskich drzewach. Najaktywniejsze są tuż przed i po południu, kiedy ustępują chłody, ale nie jest bardzo gorąco. Do ludzi i zwierząt pajęczaki przyciągają ciepło, ruch oraz zapach potu. Wabikiem są również kwiatowe zapachy. Właśnie dlatego na spacery do lasu czy parku najlepiej jest zakładać przylegające ubrania, które zakrywają całe ciało (długie rękawy i nogawki) oraz unikać stosowania kosmetyków o mocnych zapachach. Kleszcze można odstraszyć, stosując zapachy, których nie lubią. Na wycieczki na łono natury możesz zabrać np. samodzielnie przygotowane preparaty na bazie wrotyczu czy olejku z drzewa herbacianego. Z kolei na kleszcze w ogrodzie doskonale sprawdzi się m.in. cebula.

Cebula to świetny sposób na kleszcze. Fot. Gettyimages

Cebula to świetny sposób na kleszcze. Fot. Gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Nigdy nie zabieraj tego na spacer do lasu. Przyciąga kleszcze jak magnes!

Cebula na kleszcze. Jak zrobić oprysk?

Kleszcze lgną do przydomowych ogródków, będąc przyciągane przez niektóre rośliny, np. bardzo popularne tuje. Aby się przed nimi chronić, możesz wykonać prosty oprysk z cebuli lub chrzanu.

  • Posiekaj 150 g cebuli lub chrzanu i zalej 5 l wody.
  • Odstaw mieszankę na 12 godzin.
  • Przelej miksturę do butelki ze spryskiwaczem.
  • Rozpyl preparat na roślinach w ogrodzie, a także na trawniku. Nie musisz omijać kwiatów, owoców i warzyw.
  • Ten środek nie tylko odstraszy kleszcze, ale również będzie chronił rośliny uprawne przed mszycami i innymi szkodnikami.
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Co na kleszcze w ogrodzie, jeśli nie cebula?

Jeśli, podobnie jak kleszcze, nie przepadasz za ostrym zapachem cebuli, możesz wykorzystać inny trik na odstraszenie owadów. Rozsyp wokół roślin, na których mogą znajdować się mali intruzi, ziemię okrzemkową. To naturalny proszek ze skał osadowych występujących na całym świecie. Stosując go, musisz jedynie omijać okolice, w których rosną kwiaty. Uważaj również, by proszek nie dostał się do oczu. Rozsypanie ziemi okrzemkowej przepędzi z ogrodu nie tylko kleszcze, ale również ślimaki.

Cebula i ziemia okrzemkowa to dobre sposoby na kleszcze. Fot. Genialne.pl

Cebula i ziemia okrzemkowa to dobre sposoby na kleszcze. Fot. Genialne.pl

 

Zobacz również: Zapomnij o sprayach i pipetkach. Obroża z bursztynu to prawdziwa rewolucja na kleszcze!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować