PoradyRozsypuję na trawie wiosną, żeby pozbyć się mchu, chwastów i szkodników

Rozsypuję na trawie wiosną, żeby pozbyć się mchu, chwastów i szkodników

Wapnowanie trawnika fot. freepik / genialne.pl
Wapnowanie trawnika fot. freepik / genialne.pl
Manuel
15.03.2023 09:54, aktualizacja: 15.03.2023 10:20

Dodawanie wapna do trawnika jest równie ważne, jak jego koszenie. Bez niego trawa może nie być w stanie korzystać ze składników odżywczych znajdujących się w glebie, w tym tych dodawanych przez nawozy. Pokażemy Ci, jak przeprowadzić wapnowanie trawnika.

Dlaczego warto dodawać wapno do trawy?

Wapno tego rodzaju to dodatek do gleby produkowany ze zmielonej skały wapiennej, która naturalnie zawiera węglan wapnia i węglan magnezu. Po dodaniu do gleby związki te podnoszą jej pH, dzięki czemu gleba staje się mniej kwaśna, a bardziej zasadowa. Mimo że środek ten zawiera wapń i magnez, które są niezbędnymi składnikami odżywczymi dla zdrowego wzrostu roślin, nie jest on substytutem nawozu. Podstawową rolą wapna jest zmiana pH gleby i zrównoważenie jej kwasowości, co może poprawić dostępność składników odżywczych dla roślin.

Trawniki potrzebują wapna, gdy niskie pH gleby zaczyna ograniczać dostępność składników odżywczych. Preferencje dotyczące pH gleby są różne dla poszczególnych trawników, ale większość traw preferuje pH gleby pomiędzy 5,8 a 7,2.

Trawy ciepłolubne tolerują nieco niższe pH, natomiast trawy chłodnolubne wolą pH nieco wyższe. Gdy pH mieści się w preferowanym zakresie, składniki odżywcze, których trawy najbardziej potrzebują - w tym azot pochodzący z nawozów - pozostają dostępne do użycia przez trawę. Gdy pH przesuwa się zbyt daleko w jedną lub drugą stronę, nawet bogate składniki odżywcze są ograniczone. Wapno przywraca równowagę w zbyt kwaśnej glebie, przywracając pH do optymalnego poziomu wzrostu.

Wapnowanie trawnika, fot. freepik
Wapnowanie trawnika, fot. freepik

Skąd mam wiedzieć, że mój trawnik potrzebuje wapna?

Gdy gleba staje się zbyt kwaśna, trawy walczą ze sobą nawzajem o składniki odżywcze, a ich miejsce zajmują rośliny, które dobrze rozwijają się w kwaśnej glebie. Na przykład obecność mchu na trawniku sygnalizuje, że pH gleby jest zbyt niskie dla zdrowego wzrostu trawy. Inne sygnały ostrzegawcze to wzrost liczby chwastów, chorób i szkodników. Wiele chwastów preferuje kwaśną glebę, a niskie pH gleby może ograniczać skuteczność niektórych herbicydów. Gdy gleba jest zbyt kwaśna, można również zauważyć, że trawy nie reagują na wysokiej jakości nawozy do trawników zdrowym, bujnym wzrostem, którego zwykle oczekujemy.

Przeprowadzamy wapnowanie trawnika

Zacznij od zmierzenia pH gleby, którą zamierzasz wapniować. Możesz to zrobić za pomocą kwasomierza kupionego w sklepie. Następnie sprawdź odczyn gleby. Jeżeli wynosi mniej niż 6 jednostek, to zdecyduj się na wapnowanie. Do tego celu użyj zakupionego w sklepie nawozu wapniowego do trawników (może być też wapno magnezowe, które uzupełni niedobory magnezu w glebie).

Cały zabieg przeprowadź wczesną wiosną (kiedy stopnieje śnieg, ale trawa jeszcze nie rozpocznie wzrostu) lub jesienią. Wówczas rośliny są w stanie spoczynku i nawóz spokojnie ureguluje odczyn podłoże jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji trawy.

Do wapniowania najczęściej możesz kupić produkty na bazie kredy nawozowej (zawiera 50% tlenku wapna) lub produkt zawierający wapno dolomitowe (30% tlenku wapna).

Natomiast darmowy nawóz do wapnowania trawnika masz w kominku! Popiół z drewna od dawna z powodzeniem jest stosowany do zwalczania mchu z trawnika. Zawiera około 35% wapna, ale i potas, fosfor, magnez oraz mikroelementy. Już 1 kg popiołu wystarczy na 100  metrach kwadratowych trawnika. Nawóz należy rozprowadzić, ręcznie lub za pomocą rozsiewacza, na całej powierzchni trawnika. Następnie zwilż trawnik delikatnym strumieniem wody. To wszystko, co musisz zrobić.

Posypuję tym ziemię dookoła hortensji. Kwitną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także