×
Wirtualna Polska

Niezwykły powód, dla którego każdy z nas powinien mieć w swojej szafie miseczkę z ryżem

Ryż, który bardzo często przygotowujemy do obiadu, potrafi również uratować nasz telefon, który uległ zalaniu. Towarzyszy nam także podczas ślubów, dzięki niemu można stworzyć poduszki ogrzewające oraz ocalić przesolone danie. Jeśli te małe ziarenka możemy wykorzystać w tylu różnych celach, to dlaczego nie umieścić ryżu w szafie z ubraniami?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jak pewnie wiesz, ryż bardzo dobrze absorbuje wilgoć, dlatego też skutecznie pomoże Ci uratować telefon, który wpadł do wody. Okazuje się, że świetnie sprawdzi się również w garderobie lub szafie

<a href=youtube.com">

youtube.com

Dlaczego? Ponieważ ziarenka ryżu mogą powstrzymać powstawanie nieprzyjemnych zapachów oraz tworzenie się pleśni. W niewielkiej przestrzeni, takiej jak szafa – w której znajdują się płaszcze, buty oraz pozostałe części garderoby – może pojawiać się niewiadomego pochodzenia wilgoć i nieprzyjemny, duszny zapach.

pixabay.com

pixabay.com

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Ryż działa bardzo podobnie jak osuszacz powietrza, zmniejszając ilość wilgoci i jednocześnie odświeżając atmosferę. Jeśli do miseczki z ryżem, dodasz kilka kropel olejku, poczujesz się jakbyś wchodziła do spa. Oczywiście możesz zainwestować w saszetki zapachowe, jednak ich zapach może nie odpowiadać Twoim gustom, dlatego warto stworzyć swój własny, ryżowy odświeżacz!

Potrzebujesz:

– od 1/2 szklanki do 1 całej szklanki nieugotowanego ryżu (niektórzy wolą jaśmin ze względu na jego słodki zapach),
– ulubiony olejek eteryczny,
– według uznania – słoik, miskę lub niewielką doniczkę.

Instrukcja:

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

1. Wsyp ryż do wybranego pojemnika.
2.Dodaj 15-20 kropel olejku eterycznego.
3. Wymieszaj lub potrząśnij pojemnikiem, tak aby olejek wymieszał się z ryżem.

Jeśli wybrałeś słoik, umieść na nim oddychającą tkaninę i zabezpiecz ją np. gumką recepturką. Umieść ryżowy osuszacz w bezpiecznym miejscu, tak aby dzieci i zwierzęta się do niego nie dostały.

Odświeżacz powinien wystarczyć Ci na kilka miesięcy, jednak jeśli uważasz, że zapach szybko stracił swoją intensywność możesz dodać jeszcze kilka kropel olejku lub wymienić cały ryż.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zapachami które dobrze działają to m.in. mięta pieprzowa (która również odstraszy rożne insekty), cedr, sosna i lawenda

Oczywiście taki odświeżacz możesz zastosować nie tylko w garderobie czy szafie, ale również w innych pomieszczeniach. Jeśli zdecydujesz się na użycie brązowego ryżu, pamiętaj, że jego data ważności jest krótsza niż białego ryżu, i możliwe, że po kilku miesiącach jego zapach stanie się zjełczały.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować