×
Wirtualna Polska

12 rzeczy, których lepiej nie robić podczas burzy. Podstawowe zasady bezpieczeństwa dla każdego

Burze ostatnio szaleją nad naszym krajem, a niektórzy meteorolodzy przepowiadają, że tak będzie wyglądało całe nadchodzące lato. I choć niektórym rozbłyskujące piorunami niebo może się podobać, to jednak warto pamiętać o kilku zasadach zachowania bezpieczeństwa, jeśli chcemy następnego dnia smacznie obudzić się we własnym łóżku. Oto mini-leksykon, jak w burzową pogodę nie zrobić z siebie głuptasa i nie narazić niepotrzebnie swego zdrowia.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

1. Nie chroń się pod samotnym drzewem.

burza samotne drzewo
Unsplash

Choć naturalny instynkt może podpowiadać coś zupełnie odmiennego, to jednak nie jest dobrym pomysłem chronienie się pod samotnym drzewem. Może dzięki temu nie zmokniesz, ale za to znacznie zwiększasz ryzyko oberwania piorunem. Czym dany obiekt jest wyższy, tym łatwiej przyciąga wyładowania.

2. Unikaj otwartych przestrzeni.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
burza otwarta przestrzeń
Unsplash

Gdy na danym terenie nie będzie żadnego wyróżniającego się wysokością obiektu, zgadnij kto stanie się dla pioruna najatrakcyjniejszym celem. Jeżeli już burza „złapie” cię na otwartym obszarze i nie będziesz mógł nic na to zaradzić, to może się okazać pomocnym przykucnięcie na ziemi. I unikaj przy tym trzymania metalowych obiektów, takich jak parasol, czy rower – bardzo sprawnie przewodzą elektryczność.

3. Nie stój w pobliżu okna.

okno osoba
Piqsels
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jeśli już znalazłeś się bezpiecznie w domu i mimo wszystko masz ochotę poobserwować to, co dzieje się na zewnątrz, to staraj się przynajmniej zachować pewną odległość w stosunku do okna. Burze często bywają gwałtowne i potrafią zaskakująco łatwo miotać większymi i mniejszymi obiektami na lewo i prawo. W dodatku w przypadku dawniej wybudowanych domów zdarza się, że piorun przedostaje si przez szczeliny powstałych przy framugach.

4. I dbaj o to, by wszystkie były zamknięte.

okno burza
Unsplash

Naprawdę warto zadbać o to, by żadne okno w trakcie burzy nie pozostało otwarte. No chyba, że masz ochotę podziwiać błyskawicę krążącą z zawrotną szybkością po ścianach. Z pewnością byłaby to barwna opowieść, którą mógłbyś zaciekawić znajomych. Tylko nie wiadomo, czy wyszedłbyś z tego bez szwanku.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

5. Staraj się nie dotykać betonowych konstrukcji.

ściana osoba noc
Pexels

Zaskoczony? Betonowe ściany i inne tego typu powierzchnie bardzo często zawierają wiele metalowych elementów. Ich obecność może zamienić wyglądający zupełnie niegroźnie i niepozornie obiekt na świetny przewodnik dla wyładowania elektrycznego.

6. Unikaj dotykania elektrycznych i metalowych obiektów.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
lampki noc
Piqsels

Jeśli dotychczasowe punkty nie uświadomiły tego dostatecznie mocno, to warto „postawić kropkę nad i”: piorun wcale nie musi bezpośrednio uderzyć w budynek, w którym się znajdujesz, a i tak możesz zostać porażony, jeśli pomoże mu w tym odpowiedni przewodnik. Metalowe i elektryczne przedmioty należą do najlepszych przewodników.

7. Trzymaj się z dala od bieżącej wody.

woda kran
Freepik
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Innym świetnym przewodnikiem dla elektryczności jest bieżąca woda. Wystarczy, że piorun uderzy w jej źródło, a może zostać rozprowadzony na naprawdę sporą odległość. Chyba nie trzeba dodawać tego, że taka woda zwykle doprowadzana jest do mieszkań metalowymi rurami, które wzmacniają efekt?

8. Odłącz komputer/telefon/TV ze źródeł prądu.

telefon ładowarka
Pxhere

Kupiłeś sobie właśnie nową plazmę, której zazdroszczą wszyscy sąsiedzi? Dobrze by było, abyś jej nie stracił przez głupi przypadek, prawda? Wyładowanie elektryczne może bardzo łatwo ją zniszczyć. Tak samo oczywiście w przypadku komputera, czy telefonu podpiętego do ładowarki. Nie warto ryzykować swoich ulubionych (i nieraz bardzo drogich) „zabawek”.

9. Staraj się jednak pozostać w kontakcie ze światem zewnętrznym.

telefon kobieta
Freepik

W naszym kraju coraz częściej burzom towarzysza dużo groźniejsze zjawiska pogodowe, takie jak choćby trąby powietrzne. Zwłaszcza na słabo zabudowanych obszarach nieraz skutkuje to zerwanymi dachami, czy zniszczonymi nieraz nawet w całości budynkami. Warto więc w czasie największych i najgroźniejszych burz pozostawać w kontakcie ze światem zewnętrznym i przynajmniej na telefonie co jakiś czas sprawdzać, czy w naszym regionie nie dzieje się coś, co powinno nas szczególnie zaniepokoić. Pomocne są tu niewątpliwie alerty RCB, które wysyła jedna z państwowych instytucji.

10. Chowanie się w piwnicy nie zawsze jest bezpieczne.

piwnica
Unsplash

Niektóre osoby szczególnie bojące się burz mają zwyczaj chować się przed nimi do swych piwnic. Warto jednak się zastanowić, czy takie pomieszczenie bardziej jednak nie zagrozi naszemu bezpieczeństwu, niż je podniesie. Zwłaszcza w przypadku gwałtownej i ulewnej burzy nasza piwnica może zostać szybko zalana, a napływające nieustannie woda może poważnie utrudnić otwarcie drzwi do niej. Jeśli nawet woda nie stanowiłaby bezpośredniego zagrożenia, to nie muszę chyba przypominać, jak dobrym przewodnikiem jest ona dla wyładowań elektrycznych?

11. Bądź ostrożny jeśli zapalasz świece.

świeca ciemność
Pixabay

Przejście gwałtownej burzy nieraz wiąże się za zerwaniem trakcji elektrycznej dla wszystkich tych, którzy mieszkają poza dużymi miastami. Wiele osób w tej sytuacji decyduje się na oświetlenie domu świecami. Warto zwrócić uwagę na to, gdzie je stawiamy i jak je stawiamy, inaczej może sie to skończyć pożarem.

12. Uważaj by… nie zatrzasnąć się w garażu.

noc garaż
Unsplash

Coraz więcej osób w swoich garażach posiada elektryczne bramy, które „jakoś tak” nie chcą działać, jeśli burza spowoduje chwilowe odcięcie domostwa od prądu. Warto o tym pamiętać, jeśli nie chcesz narazić się na spędzenie kilku godzin sam na sam ze swoim samochodem. No i powstaje też pytanie co zrobisz w takiej sytuacji, jeśli poczujesz nagłą potrzebę pójścia do ubikacji?

Myślisz, że zapamiętasz tych kilka prostych rad? Świetnie! To teraz pozostaje nam trzymać kciuki za to, że meteorolodzy się jednak mylą i wcale nie czeka nas mocno burzowe lato. Każdy z nas przecież chce, żeby było pogodne, słoneczne, no i oczywiście niezapomniane!

Przeczytaj również nasz artykuł: 5 czynności, których lepiej nie robić podczas burzy. Ta wiedza może uratować Ci życie!

genialne.pl

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Źródła: brightside.me

Może Cię zainteresować