×

12 rzeczy, których lepiej nie robić podczas burzy. Podstawowe zasady bezpieczeństwa dla każdego

Burze ostatnio szaleją nad naszym krajem, a niektórzy meteorolodzy przepowiadają, że tak będzie wyglądało całe nadchodzące lato. I choć niektórym rozbłyskujące piorunami niebo może się podobać, to jednak warto pamiętać o kilku zasadach zachowania bezpieczeństwa, jeśli chcemy następnego dnia smacznie obudzić się we własnym łóżku. Oto mini-leksykon, jak w burzową pogodę nie zrobić z siebie głuptasa i nie narazić niepotrzebnie swego zdrowia.

1. Nie chroń się pod samotnym drzewem.

Choć naturalny instynkt może podpowiadać coś zupełnie odmiennego, to jednak nie jest dobrym pomysłem chronienie się pod samotnym drzewem. Może dzięki temu nie zmokniesz, ale za to znacznie zwiększasz ryzyko oberwania piorunem. Czym dany obiekt jest wyższy, tym łatwiej przyciąga wyładowania.

2. Unikaj otwartych przestrzeni.

Gdy na danym terenie nie będzie żadnego wyróżniającego się wysokością obiektu, zgadnij kto stanie się dla pioruna najatrakcyjniejszym celem. Jeżeli już burza „złapie” cię na otwartym obszarze i nie będziesz mógł nic na to zaradzić, to może się okazać pomocnym przykucnięcie na ziemi. I unikaj przy tym trzymania metalowych obiektów, takich jak parasol, czy rower – bardzo sprawnie przewodzą elektryczność.

3. Nie stój w pobliżu okna.

Jeśli już znalazłeś się bezpiecznie w domu i mimo wszystko masz ochotę poobserwować to, co dzieje się na zewnątrz, to staraj się przynajmniej zachować pewną odległość w stosunku do okna. Burze często bywają gwałtowne i potrafią zaskakująco łatwo miotać większymi i mniejszymi obiektami na lewo i prawo. W dodatku w przypadku dawniej wybudowanych domów zdarza się, że piorun przedostaje si przez szczeliny powstałych przy framugach.

4. I dbaj o to, by wszystkie były zamknięte.

Naprawdę warto zadbać o to, by żadne okno w trakcie burzy nie pozostało otwarte. No chyba, że masz ochotę podziwiać błyskawicę krążącą z zawrotną szybkością po ścianach. Z pewnością byłaby to barwna opowieść, którą mógłbyś zaciekawić znajomych. Tylko nie wiadomo, czy wyszedłbyś z tego bez szwanku.

5. Staraj się nie dotykać betonowych konstrukcji.

Zaskoczony? Betonowe ściany i inne tego typu powierzchnie bardzo często zawierają wiele metalowych elementów. Ich obecność może zamienić wyglądający zupełnie niegroźnie i niepozornie obiekt na świetny przewodnik dla wyładowania elektrycznego.

6. Unikaj dotykania elektrycznych i metalowych obiektów.

Jeśli dotychczasowe punkty nie uświadomiły tego dostatecznie mocno, to warto „postawić kropkę nad i”: piorun wcale nie musi bezpośrednio uderzyć w budynek, w którym się znajdujesz, a i tak możesz zostać porażony, jeśli pomoże mu w tym odpowiedni przewodnik. Metalowe i elektryczne przedmioty należą do najlepszych przewodników.

7. Trzymaj się z dala od bieżącej wody.

Innym świetnym przewodnikiem dla elektryczności jest bieżąca woda. Wystarczy, że piorun uderzy w jej źródło, a może zostać rozprowadzony na naprawdę sporą odległość. Chyba nie trzeba dodawać tego, że taka woda zwykle doprowadzana jest do mieszkań metalowymi rurami, które wzmacniają efekt?

8. Odłącz komputer/telefon/TV ze źródeł prądu.

Kupiłeś sobie właśnie nową plazmę, której zazdroszczą wszyscy sąsiedzi? Dobrze by było, abyś jej nie stracił przez głupi przypadek, prawda? Wyładowanie elektryczne może bardzo łatwo ją zniszczyć. Tak samo oczywiście w przypadku komputera, czy telefonu podpiętego do ładowarki. Nie warto ryzykować swoich ulubionych (i nieraz bardzo drogich) „zabawek”.

9. Staraj się jednak pozostać w kontakcie ze światem zewnętrznym.

W naszym kraju coraz częściej burzom towarzysza dużo groźniejsze zjawiska pogodowe, takie jak choćby trąby powietrzne. Zwłaszcza na słabo zabudowanych obszarach nieraz skutkuje to zerwanymi dachami, czy zniszczonymi nieraz nawet w całości budynkami. Warto więc w czasie największych i najgroźniejszych burz pozostawać w kontakcie ze światem zewnętrznym i przynajmniej na telefonie co jakiś czas sprawdzać, czy w naszym regionie nie dzieje się coś, co powinno nas szczególnie zaniepokoić. Pomocne są tu niewątpliwie alerty RCB, które wysyła jedna z państwowych instytucji.

10. Chowanie się w piwnicy nie zawsze jest bezpieczne.

Niektóre osoby szczególnie bojące się burz mają zwyczaj chować się przed nimi do swych piwnic. Warto jednak się zastanowić, czy takie pomieszczenie bardziej jednak nie zagrozi naszemu bezpieczeństwu, niż je podniesie. Zwłaszcza w przypadku gwałtownej i ulewnej burzy nasza piwnica może zostać szybko zalana, a napływające nieustannie woda może poważnie utrudnić otwarcie drzwi do niej. Jeśli nawet woda nie stanowiłaby bezpośredniego zagrożenia, to nie muszę chyba przypominać, jak dobrym przewodnikiem jest ona dla wyładowań elektrycznych?

11. Bądź ostrożny jeśli zapalasz świece.

Przejście gwałtownej burzy nieraz wiąże się za zerwaniem trakcji elektrycznej dla wszystkich tych, którzy mieszkają poza dużymi miastami. Wiele osób w tej sytuacji decyduje się na oświetlenie domu świecami. Warto zwrócić uwagę na to, gdzie je stawiamy i jak je stawiamy, inaczej może sie to skończyć pożarem.

12. Uważaj by… nie zatrzasnąć się w garażu.

Coraz więcej osób w swoich garażach posiada elektryczne bramy, które „jakoś tak” nie chcą działać, jeśli burza spowoduje chwilowe odcięcie domostwa od prądu. Warto o tym pamiętać, jeśli nie chcesz narazić się na spędzenie kilku godzin sam na sam ze swoim samochodem. No i powstaje też pytanie co zrobisz w takiej sytuacji, jeśli poczujesz nagłą potrzebę pójścia do ubikacji?

Myślisz, że zapamiętasz tych kilka prostych rad? Świetnie! To teraz pozostaje nam trzymać kciuki za to, że meteorolodzy się jednak mylą i wcale nie czeka nas mocno burzowe lato. Każdy z nas przecież chce, żeby było pogodne, słoneczne, no i oczywiście niezapomniane!

Przeczytaj również nasz artykuł: 5 czynności, których lepiej nie robić podczas burzy. Ta wiedza może uratować Ci życie!

 
Źródła: brightside.me

Wybrane dla Ciebie

20 mocarnych zabezpieczeń, które nic nie zabezpieczają

Niektórzy mają istną obsesję na punkcie bezpieczeństwa, zamków, kłódek i systemów ochrony. Czasem jest to posunięte aż do absurdu, a czasem tak wkurza innych ludzi wokół, ze robią sobie z tego żarty. Oto kolekcja mocarnych systemów bezpieczeństwa. #1 Kiedy mieszkasz ze współlokatorami, których nie wybrałeś #2 Prawdziwy mistrz #3 Ojej… #4 Solidność to podstawa #5 […]

Jak szybko zgrabić liście bez schylania? Prosty sposób na szybkie posprzątanie ogrodu

Jesień potrafi być piękna, złota i ciepła, ale jej nieodzownym elementem są opadające liście, które niestety są uciążliwe zwłaszcza dla tych, którzy mają ogród. Wydaje się, że ich zbieranie jest nie tylko męczące, ale przyrządy, które się do tego wykorzystuje, nie do końca są przemyślane. Jak szybko zgrabić liście bez schylania? Zaraz się o tym […]

14 patentów, które zabezpieczą Twój dom przed włamaniem. Skutecznie odstraszą złodziei

Z każdym rokiem wzrasta liczba włamań do nieruchomości w naszym kraju. W 2019 r. policja odnotowała ich ponad 71 tys. Przestępcy atakują zwykle w momencie, kiedy domownicy są na wakacjach. Jednak stosując kilka prostych trików, skutecznie zabezpieczysz swój dom i uczynisz z niego małą twierdzę. 😉 1. Zamykaj drzwi Zawsze zamykaj drzwi wejściowe! Nawet gdy […]

Producenci aut ukryli w zagłówkach narzędzie, które może uratować Ci życie

Mam nadzieję, że nigdy nie znaleźliście się i nie będziecie, w sytuacji zagrożenia, jakiej jest palący lub tonący samochód. Wypadek samochodowy może wydarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie, a po zderzeniu pasażerowie mogą być w ogromnym szoku, dlatego zawsze należy wiedzieć jak się zachować. Kształt zagłówka ma znaczenie Jeśli jesteś kierowcą, pewnie często wsiadasz do […]

Nieustająca największa burza na świecie. Latarnia Maracaibo rozświetla niebo setkami piorunów

Wenezuela to idealne państwo dla miłośników burz. W tym kraju, nad jednym z jezior, wyładowania atmosferyczne można obserwować niemal każdego dnia. Łowcy burzy byliby w siódmym niebie! Chaty na palach Jezioro Maracaibo leży w północno-zachodniej Wenezueli. Jego maksymalna głębokość to 250 m, a jako pierwsi Europejczycy zobaczyli go w 1499 roku Alonso de Hojeda (hiszpański […]

12 zachowań kierowców, które podnoszą ciśnienie niejednemu użytkownikowi dróg

Wypadki na drogach są codziennością i chyba każdemu z nas zdarzyła się kiedyś jakaś niebezpieczna sytuacja. Tym bardziej warto zachować czujność i pewną nieufność wobec tego co robią inni kierowcy. Oto 10 zachowań, które powinno zwrócić naszą uwagę. #1 Delikatnie opóźnione reakcje 2 apps running in background, do you still prefer to shut down windows? […]