×

Nie kupuj owoców w sklepie! 8 drzew owocowych, które możesz wyhodować samodzielnie

Nie od dziś wiadomo, że owoce i warzywa są niezwykle istotne w doborze odpowiedniej diety. Są bogate w sole mineralne, błonnik oraz witaminy. Niestety w dzisiejszych czasach ciężko kupić produkty, które w 100 % byłyby zdrowe i wolne od chemicznych środków, dlatego też warto zasadzić swoje własne rośliny. Takie drzewka owocowe będą nie tylko pięknie wyglądać, ale również sprawią, ze zaczniesz zjeść własne, wyhodowane owoce.

#1 Cytryny

pixabay.com

Cytrynę możesz łatwo wyhodować z jej nasion. Umieść pestki bezpośrednio w glebie, stosując się do następujących zasad:

– Posadź co najmniej 5-10 nasion, na wypadek gdyby niektóre z nich nie wyrosły. Wybierz ziarniste nasiona ze świeżej cytryny, aby zwiększyć szansę wyhodowania drzewa cytrusowego.
– Bardzo ważne jest, abyś pamiętał o podlewaniu drzewka – cytryny uwielbiają wodę, dlatego też utrzymuj ziemie wilgotną, podlewając ją 2-3 razy w tygodniu.
– Sadzonki cytryny potrzebują około 10-14 godzin światła słonecznego, w porównaniu do innych drzew, które potrzebują co najmniej 8 godzin, musisz wziąć pod uwagę fakt, że aby wyhodować cytrynę, przyda się domowa szklarnia.
– Jeśli przez otwory drenażowe doniczki, widzisz korzenie oznacza to, że czas przesadzić drzewo do większej doniczki.

Zanim cytryna urodzi pierwsze owoce, może minąć 5 lat, a w niektórych przypadkach nawet 15!

#2 Awokado

wikipedia.com

Przed posadzeniem nasion awokado do ziemi, należy odpowiednio przygotować sadzonkę. Weź 3-4 wykałaczki i użyj ich do zawieszenia pestki nad szklanką wody. Woda powinna pokrywać około 2 cm pestki awokado. Umieść szklankę w ciepłym, lecz nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu, na około 2 do 6 tygodni – po tym czasie powinny pojawić się korzenie.

– Sadząc awokado upewnij się, że nasiona są w połowie wystawione na działanie powietrza. Najlepszą porą na sadzenie awokado jest sezon od marca do czerwca.
– Pamiętaj o regularnym podlewaniu awokado – optymalnie 2-3 razy w tygodniu.
– Zanim jednak pojawią się pierwsze owoce może upłynąć od 5 do 13 lat. Nie martw się, gdy zobaczysz, że drzewko gubi wiele kwiatów – to naturalny proces wzrostu awokado.

#3 Mandarynki

Mandarin Season

Mandarynki rosną do około 3-4,5 metra wysokości. Jeśli zdecydujesz się na wyhodowanie własnego drzewa mandarynkowego musisz wiedzieć kilka rzeczy.

– Roślinka powinna znaleźć się w dobrze oświetlonym miejscu, ale nie takim, które byłoby bezpośrednio umieszczone w świetle słonecznym. Użyj dobrze drenującej ziemi i często nawadniaj drzewko. Ważne, żeby mandarynka nie została „przelana”
– Jeśli chcesz zasadzić mandarynkę, lepiej użyć nasion ze świeżych owoców – są one zdrowsze i lepiej się przyjmą. Najlepiej jest jednak zasadzić je wiosną lub wczesnym latem.
– Gdy sadzonka jest wystarczająco duża, przesadź ją do większej doniczki.

Uprawa mandarynki może zająć od 4 do 7 lat. Mandarynka zazwyczaj kwitnie na wiosnę, a owoce tworzą się latem i dojrzewają wczesną jesienią.

#4 Gruszki

wikipedia.com

Aby proces kiełkowania był łatwiejszy, lepiej najpierw rozwarstwić nasiona gruszki. W tym celu umieść nasiona w plastikowym worku z wilgotnym mchem torfowym. Umieść torbę w lodówce i przechowuj ją tam przez około 60-90 dni. Następnie na 2 dni pozostaw nasiona w szklance wypełnioną ciepłą wodą. Następnie możesz zasadzić nasiona, zgodnie z poniższymi zaleceniami:

– Grusze potrzebują dobrze odwodnionej gleby i co najmniej 6 godzin światła słonecznego. Pamiętaj, że im więcej światła otrzymuje roślina, tym więcej wody potrzebuje.
– Podlewaj rośliny co najmniej raz w tygodniu, lepiej robić to rano lub wieczorem.

Zanim grusza zaowocuje może minąć od 3 do najwyżej 10 lat.

#5 Śliwki

pexels.com

Uprawa śliwy wymaga pewnych wstępnych przygotowań. Najpierw na kilka dni należy umieścić śliwkę na parapecie, aby wyschła, a następnie użyj dziadka do orzechów, aby wydobyć nasiona. Następnie weź szklankę wody i wrzuć do niej nasiona (pozostaw je na noc). Później weź słoik wypełniony kompostem, włóż nasiona do środka i szczelnie zamknij naczynie. Włóż słoik do lodówki na 6-8 tygodni, aż zaczną pojawiać się korzenie.

– Po tym czasie, umieść kiełki do doniczki wypełnionej mieszaniną gleby i kompostu w proporcjach 2:1.
– Śliwy potrzebują co najmniej 6 godzin bezpośredniego światła słonecznego w ciągu dnia.
– W okresie kiełkowania gleba powinna być lekko wilgotna – uważaj, żeby nie przesadzić ze zbyt dużą ilością wody.

Śliwa powinna zacząć owocować w ciągu 3-5 lat.

#6 Jabłka
pixabay.com

Jeśli chcesz wyhodować jabłonkę z nasion jabłka pamiętaj, że drzewo może urosnąć naprawdę duże, dlatego jeśli nie masz odpowiedniego miejsca na jabłonkę, lepiej zdecyduj się na odmianę karłowatą. Oto kilka wskazówek, które zwiększają Twoje szansę na zasadzenie takiego drzewka:

– Wybierz 2 różne rodzaje nasion – to zwiększy szansę na wyhodowanie drzewka. Umieść nasiona w zamkniętej plastikowej torbie, najlepiej na wilgotnym ręczniku papierowym. Następnie przechowuj torbę w lodówce przez 70-80 dni.
– Najlepszym czasem na zasadzenie jabłonki jest wczesna wiosna, tuż po pierwszych roztopach.
– Umieść naczynie z nasionami na parapecie, aby miał wystarczający dostęp do światła słonecznego.
– Młoda jabłoń powinna być podlewana co 10-12 dni. W miarę wzrostu można podlewać ją rzadziej.

Drzewa sadzone z nasion mogą wytwarzać owoce po upływie 8-10 lat.

#7 Wiśnia

pixabay.com

Aby zasadzić wiśnie najpierw włóż suchy worek z nasionami do hermetycznego plastikowego pojemnika i przechowuj go w lodówce przez 10 tygodni. Kiedy kiełki będą gotowe, posadź je w glebie, pamiętając o tych zasadach:

– Wiśnie potrzebują dużo światła słonecznego i dobrej cyrkulacji powietrza; wolą żyzną, piaszczystą glebę z doskonałym drenażem.
– Glebę należy utrzymywać w stanie lekko wilgotnym i podlewać, gdy tylko ziemia zacznie robić się sucha.

Aby zobaczyć pierwsze owoce będziesz musiał poczekać około 7-10 lat.

#8 Brzoskwinia

Peaches close up

Zanim zasadzisz brzoskwinię należy rozwarstwić jej pestki, w tym celu owiń je wilgotnym ręcznikiem papierowym i umieść w lodówce na około 8 tygodni. Następnie możesz zasadzić pestki w ziemi.

– Każde nasiono, które wykiełkowało z pestek umieść w osobnej plastikowej torbie. Dobrze jest zasadzić więcej niż jedno nasiono, wiele brzoskwiń może nie przetrwać pierwszego roku.
– Gleba powinna być głęboka i piaszczysta. Pamiętaj, że zły drenaż w glebie może zniszczyć korzenie rosnących brzoskwiń.
– Utrzymuj glebę wilgotną, ale nie mokrą, w przeciwnym razie drzewko może nie urosnąć. Brzoskwinie potrzebują dużej ilości światła słonecznego. Zanim jednak zobaczysz pierwsze owoce możesz czekać od 3 do 5 lat.

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować

zamknij