Kategorie GenialnePomysły

Samo – dezynfekujące się klamki to pomysł naukowców. Idealne do szpitali i publicznych toalet

Ile razy byłaś w publicznej toalecie i zastanawiałaś się jak otworzyć drzwi, tak aby jak najmniej dotknąć klamki? Przecież dopiero co umyłaś ręce, a nie wiadomo czy ktoś przed Tobą zrobił to samo! Samo – dezynfekujące się klamki to pomysł pewnego duetu młodych naukowców.

Na pomysł samo – dezynfekującej się klamki wpadli absolwenci Uniwersytetu Hongkońskiego. Sum Ming Wong oraz Kin Pong Li długo głowili się jak sprawić, aby klamki w szpitalach czy publicznych toaletach były wolne od zarazków. Po licznych badaniach dotyczących higieny społeczeństwa oraz chorób zakaźnych, naukowcy doszli do wniosku że blisko 80% wszystkich zakażeń w szpitalach, jest przenoszonych właśnie przez dotyk. Ze statystyk wynika zaś, że rocznie na całym świecie z tego powodu umiera ponad 700 osób!

inhabitat.com

Aby zwalczyć problem związany z chorobami zakaźnymi wywołanymi dotykiem, chińscy naukowcy postawili stworzyć klamki do drzwi, które zaraz po dotknięciu będą same się dezynfekować. Taki proces jest możliwy dzięki światłu UV. Samo – dezynfekująca się klamka wykonana jest z rury oraz aluminiowych nakładek. Całość pokryta jest powłoką wykonaną ze zmielonego na drobny proszek, minerału jakim jest dwutlenek tytanu. Substancja ta jest odporna na osadzanie się bakterii i drobnoustrojów, a dzięki naświetleniu specjalnymi promieniami, potrafi także usunąć blisko 99,8% bakterii.

Samo – dezynfekujące się klamki – czysto i ekologicznie

inhabitat.com

Dodatkowym autem samo – dezynfekujących klamek jest fakt, że są one także przyjazne środowisku. Ich pomysłodawcy zdecydowali się, umieścić w klamkach malutki akumulator, który napędzany jest energią wkładaną przez człowieka. Poprzez takie rozwiązanie wiele firm sprzątających, a także szpitale i służby zajmujące się czystością w publicznych toaletach, będzie mogła oszczędzić pieniądze na zakup drogich produktów czyszczących, które składają się głownie ze szkodliwych chemikaliów.

inhabitat.com

Co myślisz o pomyśle samo – dezynfekujących się klamek? Czy chciałabyś, aby taka technologia znalazła się w polskich szpitalach oraz publicznych toaletach?

Zobacz także:

1) Budynek od NASA łączy luksus, technologię i życie eko. Każdy może w nim zamieszkać

2) Doniczka robot śledzi promienie słoneczne i przechodzi w idealne miejsce dla rośliny

3) 10 wynalazków z 2018 roku, które do niedawna mogłeś widzieć tylko w filmach

4) 10 gadżetów, które natychmiast zechcesz mieć. Wyglądają jak z przyszłości!