×

10 rzeczy, których nie powinieneś robić, jeśli nie chcesz najeść się wstydu w saunie

Wizyta w saunie to świetny sposób na odprężenie się, zwłaszcza teraz, kiedy nastały chłodniejsze dni. Wiele osób jednak nie wie jak zachowywać się w saunie, co wypada, a czego nie wypada robić.

Oto najważniejsze rzeczy, jakie powinieneś wiedzieć idąc do sauny/saunarium.

#1 Miejsce ma znaczenie

pinterest

Jeżeli sauny znasz tylko z tych przybasenowych lub przyhotelowych, to możesz być mocno zaskoczony idąc do pełnoprawnego saunarium w jednym z dużych polskich miast. O ile w tych pierwszych strój kąpielowy jest czymś tolerowanym, a gdzieniegdzie nawet powszechnym, to w saunarium uświadczysz wyłącznie ludzi w ręcznikach lub całkowicie nago.

#2 Nikt się nie gapi

pinterest

W Polsce do saunariów  zwykle chodzą ludzie dobrze znający saunową kulturę i jej świadomi. Pomimo tego, że dużo ludzi zażywa sauny nago to nikt się ostentacyjnie nie gapi. Nie gap się i ty.

#3 Nie naruszaj przestrzeni osobistej innych

pinterest

To chyba największy problem, jaki się zdarza w saunariach. Są ludzie do których nie dociera, ze dla innych może być nieprzyjemne, to że się o nich otrą swoim owłosionym kolanem lub inną częścią ciała. Nie bierz z nich przykładu i nie naruszaj przestrzeni osobistej innych ludzi, do saunarium się idzie dla relaksu, nie po to aby się frustrować.

#4 Nie pij alkoholu

pinterest

Alkohol i sauna z panującą w niej ekstremalnie wysoką temperaturą, to bardzo złe zestawienie, które naprawdę łatwo może zakończyć się wizytą w szpitalu. Odpuść alkohol, jeśli chcesz iść do sauny.

#5 Biżuterię zostaw w przebieralni

pinterest

Możesz też postąpić zgoła inaczej, jeśli chcesz poczuć, jak łatwo wysoka temperatura może rozgrzać błyskotki na Twojej szyi, tak, że będą dosłownie Cię palić.

#6 Całe ciało na ręczniku

pinterest

To reguła do znudzenia powtarzana przez saunamistrzów i nie bez powodu. Względy higieny osobistej i dbania o to, by nie przenosić zarazków na innych, wymagają, by podczas przebywania w saunie całe nasze ciało spoczywało na ręczniku i żadną partią nie dotykało desek.

#7 Cisza!

pinterest

W saunie jest się po to, aby odpocząć, zrelaksować umysł. Jeśli już koniecznie czujesz potrzebę rozmowy z osobą, z którą przyszedłeś, to rób to szeptem, tak aby nie zakłócać spokoju innych.

#8 Nie zaczepiaj

pinterest

W saunariach często znajdują się miejsca, gdzie da się usiąść i z kimś obcym porozmawiać, jest to natomiast wysoce niewskazane podczas przebywania w saunie. Uszanuj prywatność innych osób.

#9 Zwracaj uwagę na to, czy dokładnie zamknąłeś drzwi

pinterest

Jeśli podczas przebywania w saunarium w którymś momencie poczułeś na sobie gniewne spojrzenia to prawie na pewno powodem tego były drzwi wejściowe od pomieszczenia, które niedokładnie zamknąłeś (albo w ogóle pozostawiłeś otwarte).

#10 Nie idź do sauny chory

unsplash

Na chłopski rozum może wydawać się to dobrym pomysłem, zwłaszcza w trakcie np. przeziębienia – przecież wygrzejesz się i będzie Ci lepiej. To nieprawda. Wrażenie wygrzania się będzie tylko chwilowe, a wysokie temperatury i zróżnicowana wilgotność powietrza panującego w saunach osłabią jedynie Twój organizm. Nie wspominając już nawet o tym, że pozarażasz innych.

Któryś podpunkt Cię zaskoczył?

21 perfekcyjnych zdjęć, które mają kojącą moc. Relaksują i są prawdziwymi pogromcami stresu

Pomocne Rączki: Jak zawiązać sznurówki w 2 sekundy

Może Cię zainteresować

zamknij