×

7 kluczowych zasad savoir vivre, o których każdy powinien pamiętać, podczas rozmowy o pracę

Rozmowa o pracę czeka prędzej czy później każdego z nas. Staramy się wypaść jak najlepiej i przedstawić z takiej strony, aby pracodawca był nami zainteresowany. Jednak czasem, mimo najszczerszych chęci, nie znamy ogólnych zasad savoir vivre, na które zwracana jest szczególna uwaga. Oczywiście nie będziemy wspominać o zasadniczych kwestiach jak schludny wygląd, punktualność, wiedza o danej firmie i odpowiednie słownictwo.

Etykieta w biznesie jest na tyle ważna, że jej podstawy powinien znać każdy z nas. Nigdy nie wiesz, kiedy będą Ci one potrzebne.

1. Korespondencja

Staramy się nie używać do tego potocznych zwrotów, wykluczając na samym początku 'Witam', które z góry narzuca wyższość nad rozmówcą. W tym przypadku sprawdzi się 'Dzień dobry', czy też „Szanowny Panie, Szanowna Pani'. Niezależnie także od tego, ile wiadomości wymieniliście z rekrutującą osobą, zawsze należy podpisać się pełnym imieniem i nazwiskiem.

2. Strój

Jak już wspomnieliśmy, nie może być krzykliwy i z całą pewnością nie może być taki, jaki nosimy na co dzień. Pracodawca ma odnieść wrażenie, że się do tego przyłożyłeś i że zależy Ci na tym, aby wywrzeć dobre pierwsze wrażenie. Tym, jak wyglądasz, wyrażasz szacunek do rozmówcy – pomięta koszula, brudne spodnie, czy gołe nogi nie są dobrym zwiastunem. Oczywiście wszystko zależy także od stanowiska. Ostatnimi czasy przyjęło się, że branża kreatywna rządzi się swoimi prawami, jednak my byśmy obstawiali przy tym, aby zachować pewien umiar i pamiętać o zasadzie 'im mniej, tym lepiej'.

Interview

3. Czas spotkania

O punktualności już nadmieniliśmy, ale pamiętajcie, aby nie przychodzić za wcześnie. To wcale nie oznacza, że nam bardziej zależy, a wręcz może wprowadzić pewne zamieszanie, a osoba rekrutująca może poczuć się zmieszana. Nie chcemy przecież być tak zapamiętani, prawda? Najlepiej być 5 minut przed czasem. Dzięki temu mamy pewność, że się nie spóźnimy, ani nie jesteśmy za wcześnie.

4. Wejście

Gdy wkraczamy do biura, zazwyczaj od razu mamy do czynienia z sekretarką – nie zapominajmy się z nią przywitać! Często pracodawca później ją o to pyta, sprawdzając, czy macie szacunek do każdej osoby w firmie. Wchodząc już na spotkanie, nie zapomnij się przedstawić, powiedzieć na jakie stanowisko aplikujesz, jak nazywa się firma i z kim miałeś się spotkać. Ta garść informacja jest naprawdę konieczna.

Job Interview

5. Powitanie

W tym temacie jest sporo zawirowań i może dojść do nieporozumień, które często wynikają z niewiedzy. Przyjęło się, że to gospodarz (w tym przypadku osoba rekrutująca) wyciąga rękę do gościa (osoba aplikująca na dane stanowisko). Jeśli tego nie zrobi (być może nie zna zasad, albo nie ma ochoty na uścisk dłoni), wtedy Ty skiń głową i powiedz 'dzień dobry'. Oczywiście jeśli wyciąga pierwszy rękę, zrób to za nim, patrząc w oczy. Jeśli pracodawcą jest kobieta, absolutnie nie wyrywaj się do całowania dłoni.

6. Przebieg rozmowy

Niezależnie od tego, czy pracodawca jest w Twoim wieku, a może nawet młodszy, nie możesz się z nim spoufalać i zwracać się jak do kolegi. Nie wypada! Staraj się także ograniczyć żarty, pamiętając cały czas, że to spotkanie biznesowe, a nie wyjście z kolegami na drinka. Staraj się także nie przerywać rozmówcy, ponieważ to źle o Tobie świadczy. Zawsze czekaj aż skończy myśl. Staraj się także sam nie wychylać poza temat, o którym aktualnie rozmawiacie. Nie powinny mieć miejsca także anegdoty rodzinne, wspominanie negatywnie o poprzednich stanowiskach czy nerwowe zachowanie. Staraj się siedzieć w jednej pozycji, bez wymyślnego ułożenia rąk. Nóg nie krzyżuj, ani nie kładź jednej na drugą. Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale to wszystko składa się na Twój wizerunek, który pozostanie w pamięci osoby rekrutującej. Staraj się także nie przekonywać do siebie w desperacki sposób. Pracodawca to, co będzie chciał, dowie się z rozmowy z Tobą, bez Twoich usilnych próśb.

7. Pożegnanie

Tak samo, jak podczas powitania, rękę najpierw powinien wyciągnąć pracodawca. Jeśli tego nie zrobi, skiń głową i powiedz 'do widzenia', uśmiechając się delikatnie, niezależnie od tego, jakie masz przeczucia związane z rozmową.

The job interview

 

Wybrane dla Ciebie

Jak szybko zgrabić liście bez schylania? Prosty sposób na szybkie posprzątanie ogrodu

Jesień potrafi być piękna, złota i ciepła, ale jej nieodzownym elementem są opadające liście, które niestety są uciążliwe zwłaszcza dla tych, którzy mają ogród. Wydaje się, że ich zbieranie jest nie tylko męczące, ale przyrządy, które się do tego wykorzystuje, nie do końca są przemyślane. Jak szybko zgrabić liście bez schylania? Zaraz się o tym […]

Do czego służy tajemnicza pętelka na końcu butów? 6 zaskakujących zastosowań tego małego gadżetu

Praktycznie nikt nie wie do czego służy pętelka na końcu butów, choć nie ma chyba osoby, która by jej nie widziała. Znajduje w większości par obuwia, a zwłaszcza mają ją prawie każde sportowe buty. Odkryjmy jej tajemnice. Pętelka na końcu butów ma kilka zastosowań. 1. Ułatwia zakładanie i ściąganie To zdecydowanie najbardziej intuicyjne zastosowanie, z […]

27 powodów dlaczego zawsze warto mieć w swojej kuchni sodę oczyszczoną. Nie ma drugiego tak wszechstronnego specyfiku

Soda oczyszczona to jeden z niewielu specyfików, który ma dość wszechstronne działanie. Nie tylko spulchni ciasto, ale przyda się także podczas sprzątania czy prac w ogrodzie. To naturalny środek będący najlepszym przyjacielem każdej pani i każdego pana domu. 😉 1. Wiecznie zielone warzywa Czasami zielone warzywa tracą swój ładny kolor. Podczas ich gotowania dodaj do […]

15 mało znanych zastosowań ryżu, dla których warto trzymać go zawsze w szafce kuchennej

Z ryżu bez trudu wyczarowujemy nie tylko smaczne potrawy. Większość osób zapewne zdziwi się, do czego można go jeszcze wykorzystywać. Doskonale sprawdzi się do ostrzenia, czyszczenia, klejenia, a nawet pielęgnacji. Ryż jest dobry na wszystko. 😉 1. Pielęgnacja Woda ryżowa to wszechstronny kosmetyk, który możesz używać do pielęgnacji włosów, twarzy. Stanowi także dobrą bazę do […]

21 życiowych trików, dzięki którym bez nerwów przetrwasz każdy dzień i znajdziesz czas na spokojne wypicie kawy

Wszystkie triki, które pomogą Ci zaoszczędzić trochę czasu są na wagę złota. Dzięki nim rozwiążesz każdy problem i bez trudu zaplanujesz kolejny dzień. Poznaj sprytne rozwiązania, które z pewnością będą chcieli poznać także Twoi znajomi. 1. Rób zdjęcia dzieciom Zwłaszcza na wakacjach, wyjazdach, każdego dnia zrób swojemu dziecku zdjęcie. Wówczas, gdyby zaginęło, będziesz miał jego […]

Recepcjonistka w hotelu zdradziła, co robią z mydłem, gdy wymeldujesz się z pokoju

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co dzieje się z mydłem hotelowym, którego nie zużyjesz po wymeldowaniu się z pokoju? Większość z nas otwiera je, kilka razy użyje, a potem po prostu zostawia przy zlewie. Na pewno niewielu z nas zastanawia się, co dzieje się z mydłem hotelowym gdy opuścimy pokój. A warto dłużej zatrzymać się przy […]