×

Nie każdy chce wąchać Twoje stopy, czyli samolotowy savoir-vivre. 13 zasad, które ułatwią każdą podróż

Podróżowanie samolotem stało się obecnie bardzo powszechne. Każdy może zakupić bilet i udać się na urlop do dowolnego kraju. Jednak podczas lotu należy zastosować się do kilku zasad. Wszystko po to, by nie utrudniać podróży sobie oraz współpasażerom. Samolotowy savoir-vivre opiera się przede wszystkim na dobrym wychowaniu.

1. Podniebni kelnerzy

Obsługa samolotu to nie kelnerzy czy służba i należy traktować ich z szacunkiem. Musisz bezwzględnie wykonywać ich polecenia, chociaż w duchu możesz się z nimi nie zgadzać. Stewardzi są odpowiednio przeszkoleni i dokładnie wiedzą jak należy zachować się w danej (i przede wszystkim kryzysowej) sytuacji. Ich polecenia i wskazówki są podyktowane troską o Twoje bezpieczeństwo.

2. Wszystkiemu winna jest obsługa

Turbulencje, niekorzystna pogoda, wszelkie opóźnienia, niesmaczne jedzenie czy stan techniczny samolotu nie zależy od obsługi. Nie obwiniaj ich za to.

3. Bagaż podręczny

Mały bagaż podręczny (torebka, niewielki plecak) dobrze jest umieścić pod siedzeniem, które znajduje się przed Tobą. Dzięki temu będziesz miał do niego łatwy i szybki dostęp. Schowek nad głową lepiej jest zarezerwować na walizki. Oczywiście bagaż staraj się umieścić tak, aby też inni pasażerowie mogli dołożyć tam swoje torby.

4. Przewijanie dzieci

Dziecku zmień pieluszkę w toalecie (nie rób tego na oczach innych pasażerów). Tam znajdują się przewijaki.

5. Przeskakiwanie nad kolanami

Aby przepuścić pasażera do jego miejsca przy oknie (a Ty siedzisz od strony korytarza), koniecznie unieś się lekko z fotela. Nie narażaj nieznajomych osób na to, aby skakały przez Twoje kolana.

6. Walka o wygodne miejsce

W klasie ekonomicznej nie ma dużo miejsca, a korytarze są wąskie. Dlatego nie tarasuj przejścia (rozmowami na środku korytarza) i zawsze przepuszczaj jadący wózek z jedzeniem.

7. Fotelowe akrobacje

Wstając ze swojego fotela wiele osób automatycznie chwyta za siedzenie znajdujące się przed nimi. Nie rób tego, gdyż to duży dyskomfort dla pasażera zajmującego to miejsce (fotele bardzo łatwo się odchylają). Jeśli chcesz rozłożyć swój fotel upewnij się, że osobie siedzącej za Tobą nie będzie to przeszkadzało. Bezwzględnie nie rób tego, kiedy współpasażer ma rozłożony stolik i właśnie je posiłek.

8. Włosy w napoju

Nie przeszkadzaj współpasażerom i nie wchodź w ich strefę komfortu. Nie każdy ma ochotę na pogaduszki. Dodatkowo nie wnoś na pokład intensywnie pachnącego jedzenia, gdyż raczej nikt nie chce czuć w kabinie zapachu ryby czy kiełbasy. Zadbaj też o to, aby Twoje włosy nie dostały się do napoju czy posiłku innej osoby.

9. Alkohol

Niektóre linie lotnicze oferują na swoich pokładach alkohol. Pij z umiarem i pamiętaj, że w chmurach procenty łatwiej uderzają do głowy.

10. Obnażone stopy

Zdejmowanie butów budzi duże kontrowersje. Jeśli koniecznie chcesz to zrobić, to upewnij się, że masz czyste skarpety. Nagie stopy nie są atrakcyjne. Absolutnie nie kładź ich na ścianie czy siedzeniu innego pasażera. To bardzo niekulturalne zachowanie, które obniża komfort podróży.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Passenger Shaming (@passengershaming)

11. Kiedy gaśnie światło

Podczas nocnych rejsów gaszone jest światło w kabinie, ale nie wszyscy pasażerowie kładą się spać. Jeśli nie jesteś senny, to zachowuj się cicho i nie przeszkadzaj innym ludziom. Nie tocz głośnych rozmów, muzyki słuchaj tylko przez słuchawki, a jeśli chcesz poczytać książkę to zapal małe światło, które znajduje się w panelu na suficie.

12. Szybkie odpinanie pasów

Po wylądowaniu nie odpinaj od razu pasów i nie rzucaj się do wyjścia. Poczekaj na stosowny komunikat. Na swoich miejscach należy pozostać do momentu całkowitego zatrzymania się samolotu. Dodatkowo cała procedura otwierania drzwi trochę trwa, więc nie ma się co spieszyć.

13. Pies na pokładzie

Jeśli na pokład zabierasz psa (wiele linii lotniczych na to pozwala) to pamiętaj, że musi on podróżować w specjalnym transporterze umieszczonym przy siedzeniu jego właściciela. Zwierzak nie może biegać po pokładzie i zaczepiać pasażerów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Passenger Shaming (@passengershaming)

BONUS

Suszenie majtek na pokładzie. Trzeba mieć fantazję 😉

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Passenger Shaming (@passengershaming)

BONUS 2

Potraktowały samolot jak salon kosmetyczny.

Jakie inne zasady dorzuciłbyś jeszcze do tej listy?

19 turystycznych perełek, które wprawią w zachwyt każdego kanapowca i zachęcą go do przeglądania folderów biur podróży

 
Źródła: businessinsider.com.pl, wartowiedziec.pl, parkinglotnisko.wroclaw.pl

Wybrane dla Ciebie

10 zasad prawdziwej damy, którymi zawsze kieruje się Jolanta Kwaśniewska

Jolanta Kwaśniewska zapoczątkowała w Polsce serię programów o dobrym stylu. Jest też autorką kilku książek i prawdziwą damą. Jej „Lekcje stylu” cieszyły się dużym zainteresowaniem. Większość zasad ujęła w książkach, których napisała w sumie aż cztery. Jakimi zasadami kieruje się była pierwsza dama kraju? Jolanta Kwaśniewska często udziela rad dotyczących współczesnego savoir-vivre na co dzień. […]

„Niech mama poda mi cukier”, czyli jak zwracać się do teściów

Po ślubie młoda para staje przed nie lada dylematem. Jak zwracać się do teściów i czy warto używać formy mamo/tato? Siła tradycji Jeszcze kilkanaście lat temu większość świeżo upieczonych małżonków, zwracało się do swoich teściów per mamo i tato. Ma to swoje historyczne uwarunkowanie. Kiedyś podczas wesela kobieta żegnała się ze swoim panieńskim życiem i […]

Savoir-vivre przy stole. 18 krępujących pytań, które często przekraczają granicę prywatności

Święta oraz uroczystości rodzinne to doskonały czas, aby spotkać się ze swoimi najbliższymi. Niestety rozmowy przy stole mogą być dość kłopotliwe. Wszystko za sprawą niewygodnych i krępujących pytań, które niektórzy potrafią bez wahania zadać. Jak wybrnąć z niedogodnej sytuacji? O co lepiej nie dopytywać przy wspólnym obiedzie? JAKICH PYTAŃ BEZWZGLĘDNIE UNIKAĆ? Pytania dotyczące życia prywatnego […]

12 zasad savoir vivre, które powinien znać każdy z nas

Słowo „etykieta” wydaje się staromodne. Większość z nas pewnie myśli, że zniknęła w zapomnieniu razem z mężczyznami, którzy zdejmowali kapelusze przed kobietami. Jednak w rzeczywistości nadal istnieje. Rzecz w tym, że zasady savoir vivre nieco się zmieniły, ale nadal powinniśmy ich przestrzegać, aby nie czuć się niezręcznie. Przygotowałam 12 zasad, których na co dzień powinny […]

6 podstawowych zasad dobrego wychowania. Każdy z nas powinien o nich pamiętać

Zasady etykiety niegdyś były uczone w szkołach i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Niestety obecnie ta ważna, życiowa wiedza jest często zapominana i pomijana przez wiele osób. Jej znajomość może zaoszczędzić sporo wstydu i nerwów. Wiele osób twierdzi, że znajomości zasad savoir vivre dodaje im pewności siebie. W końcu może obecny wirus na tyle się […]

7 sposobów na to, jak zwiększyć swoje szanse na przeżycie katastrofy lotniczej

Jak dowodzą statystyki podróże samolotowe są bezpieczniejsze od samochodowych. Mimo tego dużo osób wręcz panicznie boi się wzbić w przestworza. Zamknięci w samolotowej kabinie nie jesteśmy całkowicie bezbronni. Stosując się do pewnych zasad możemy zwiększyć nasze szanse na przeżycie podczas katastrofy w przestworzach. 1. Nie wyciągaj nóg Bagaż podręczny umieszczaj zawsze pod siedzeniem znajdującym się […]