×

Scewola – niezwykły kwiat balkonowy. Poradzi sobie w każdych warunkach

Balkony miewamy czasem w miejscu, gdzie silny wiatr nie pozwala na trzymanie kwiatów. Do tego otwarte słońce przez cały dzień, a my chcemy mieć pnące kwiaty. Surfinie w takim miejscu są ciągle poszarpane od wiatru, a pelargonie łamią się co chwila. Wtedy idealna jest scewola!

Scewola (scaevola)

W naszym klimacie jest rośliną jednoroczną. Kwitnie obficie całe lato, aż do jesiennych przymrozków.
Wypuszcza długie pędy z lekko mięsistymi liśćmi. Kwiatki ma delikatne. Podstawowy kolor to niebieski. Są też scewole białe, jasnoniebieskie i różowe.

Można ją sadzić do wiszących donic, czy skrzynek balkonowych. Nie osiąga takich długości jak surfinie, czy pelargonie, ale zdobywa coraz więcej fanów.

Scewola rośnie rozłożyście. Jej pędy wyrastają na wszystkie strony, dlatego najlepiej sprawdza się w wiszących donicach. Ma dosyć szybki przyrost i choć można ją sadzić z innymi kwiatami, należy o tym pamiętać. Pięknie wygląda sama, ale posadzona na przykład z pelargonią rabatową stworzy ładny duet.

Scewola wymagania

Scewola radzi sobie w każdych warunkach ze względu na swoje dość wiotkie pędy. Dlatego można eksponować ją w miejscach przewiewnych i słonecznych. Radzi sobie z suszą tak samo dobrze jak pelargonia, albo nawet lepiej. Dużo zależy od pojemnika, w jakim ją posadzimy.
Ale znam osoby, które wybierają tylko te kwiaty, bo po powrocie z urlopu one nadal „żyją”.

Scaevola

Jednak nie jest to sukulent! Należy ją podlewać, jak każdy kwiat balkonowy, kiedy ma sucho.
Wszystkie kwiaty trzymane w torfie, który jest sprzedawany jako podłoże do kwiatów, będą szybciej schły. Wiele więc zależy od dobrej, prawdziwej ziemi ogrodowej.
Scaevola Blue Fan

Fenomen scewoli

Fenomen tej rośliny polega na wiotkich łodygach i mięsistych liściach. Ale mnie fascynuje z jeszcze jednego powodu.

Jest to jedyna roślina balkonowa, jaką znam, która tak się krzewi. To znaczy rozrasta się w ten sposób, że na każdej łodydze, spod każdego liścia wyrasta kolejna łodyga, na której za jakiś czas spod każdego liścia wyrośnie kolejna łodyga… i tak dalej bez końca…
Kwiaty pojawiają się na końcówkach łodyg. Cała roślina więc ciągle kwitnie, intensywnie i niesamowicie.

Kto z Was ma te wyjątkowe kwiaty?

Trik profesjonalnych ogrodników na sadzenie surfinii. Bez łamania łodyg!

Jak ratować warzywa posadzone w ogrodzie, które nie są odporne na przymrozki? Ogrodnicy mają na to swoje sposoby!

10 trików OGRODNIKÓW, po których rośliny rosną jak szalone

 

Wybrane dla Ciebie

15 kwitnących gatunków kwiatów, którymi ozdobisz okna i balkon. Łatwe do uprawy w jednym pojemniku

Na balkony do skrzynek i wiszących doniczek można sadzić najróżniejsze kwiaty. Od tradycyjnych pelargonii, popularnych surfinii, po lobelie, bakopy, niecierpki, werbeny, sceavole i wiele, wiele innych. Nie wiem, czy macie swoje ulubione kwiaty balkonowe albo kompozycje, ale chcę Wam pokazać, że można na balkony i okna sadzić chyba wszystko, co teraz kwitnie. 1. Pelargonia rabatowa […]