×
Wirtualna Polska

Domowy gadżet, który znajduje się w każdej kuchni, może wywołać poważne zatrucia pokarmowe

Każdy z nas ma je ich kilka sztuk. Korzystały z nich nasze babcie, mamy, a teraz także i my. Domownicy często sięgają po nie, kiedy umyją naczynia czy ręce. Ściereczki kuchenne są niezbędne w wielu kuchniach, lecz jak dowodzą ostatnie badania, lepiej je wyrzucić!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Pułapka z bakteriami

Naukowcy z University of Mauritiusie przeprowadzili badania na blisko 100 materiałowych ścierkach wielokrotnego użytku, z których większość z nas na co dzień korzysta. Przez blisko miesiąc, każda ze ściereczek znajdowała się w kuchni, gdzie domownicy spokojnie wycierali w nie swoje ręce czy umyte naczynia. Po tym czasie naukowcy umieścili materiały pod mikroskopem. Wyniki badań okazały się szokujące.

Na połowie kuchennych ścierek znaleziono kilka potencjalnie szkodliwych bakterii, w tym bakterię E.coli (pochodzące głównie z odchodów). Oprócz niej na kilku sztukach odkryto enterokoki oraz Staphylococcus epidermidis czyli bakterię wywołującą gronkowca. Jeśli któraś z nich dostałaby się do ludzkiego pokarmu mogłaby wywołać poważne zakażenia przewodu pokarmowego.

Najwięcej bakterii u…

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Ścierki które znalazły się w rodzinach wielopokoleniowych oraz domach, w których spożywa się dużą ilość mięsa, zawierały więcej bakterii niż pozostałe ściereczki. Dodatkowo materiał, który był wilgotny (niedosuszony) przyczyniał się do większego wzrostu i rozwoju bakterii. Dlatego jeśli w swoim domu używasz tej samej ścierki do wycierania blatów, talerzy oraz rąk powinieneś wiedzieć, że konieczne jest dokładne wysuszenie ścierek oraz ich częsta wymiana.

Aby nasza rodzina była bezpieczna należy regularnie wymieniać materiałowe ściereczki. W badaniu zostały wykorzystane ścierki, które były używane przez miesiąc. Zaleca się wymienianie ich znacznie częściej tj. po dwóch tygodniach. Jeśli używasz ściereczki z mikrofibry wymieniaj raz na tydzień.

Oprócz tego rozdziel ścierki do konkretnych czynności. Jedna powinna być przeznaczona do wycierania rąk, inna do starcia blatów, a jeszcze inna do wysuszenia naczyń. Dodatkowo ważne jest pranie ścierek w odpowiedniej temperaturze – 60 stopni Celsjusza powinno wystarczyć, jednak najlepiej wygotować je w 90 stopniach. Jeśli jednak jesteś osobą, która nie ma czasu pamiętać o tak częstej wymianie materiałowych ściereczek, bezpieczniej będzie jeśli będziesz korzystać z jednorazowych ręczników papierowych.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować