Kategorie GenialneModa

Jak być modnym i zadbać o planetę? Da się to połączyć dzięki akcji Second Hand September

Nie ma co ukrywać, większość z nad ma w swoich szafach ogromną ilość ubrań, jednak wciąż dokupujemy kolejne sztuki i kolejne, i kolejne. Czy rzeczywiście potrzebujemy aż tyle? Rynek jest przesycony, a ilość ubrać na sklepowych wieszakach oraz naszych półkach może przytłaczać. Według statystyk, co sekundę na wysypiska śmieci ląduje pełna ciężarówka ciuchów. Dlatego też powstała specjalna akcja o nazwie Second Hand September.

Second Hand September – na czym polega akcja?

Wszystko zaczęło się od działań brytyjskiej organizacji charytatywnej Oxfam. Oxfam od 15 lat zajmuję się walką z ubóstwem na świecie, a w tym roku chce zwrócić uwagę na to masową produkcję ubrań oraz ilość rzeczy, które marnujemy. To właśnie przyczyniło się do powstania akcji Second Hand September, która oprócz wcześniej wymienionych aspektów, ma także na celu ukazanie jak wielki wpływ ma przemysł tekstylny na stan środowiska.

instagram.com

Głównym celem akcji Second Hand September jest idea nie kupowania ubrań przez co najmniej 30 dni. Dlaczego co najmniej? Bo eksperyment oczywiście można zamienić z miesięcznej akcji w codzienność! #SecondHandSeptember polega więc na nie wydawaniu pieniędzy na nowe ubrania, które są dostępne w sieciówkach. Przez cały miesiąc jeśli już chcesz kupić ciuchy, kup je w second handzie, wymień się na stronach internetowych lub na organizowanych w mieście swipe’ach.

instagram.com

Brytyjska organizacja Oxfam twierdzi, że gdyby przeciętny Brytyjczyk wziął udział w akcji, wtedy cała Wielka Brytania przyczyniłaby się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, które są równoznaczne z 900 lotami samolotem dookoła świata! Jak pewnie zdajesz sobie sprawę, takie działanie bardzo poważnie wpływa na kondycje naszej planety oraz nas samych.

instagram.com

Dodatkowo, aby zachęcić ludzi do udziału w akcji, Oxfam oferuje publikacje najlepszych stylówek na swoim instagramowym koncie. Oczywiście stylówki muszą być stworzone z „łupów” z second handów, a post otagowany #SecondHandSeptember. Co ciekawe akcja rozprzestrzeniła się bardzo szybko i to nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także poza jej granicami! Dla tych, którzy przygotowują najlepsze stylizacje są przewidziane nagrody.

Zobacz także:

1) Pierwszy sklep Zalando z odzieżą używaną. W Zircle kupisz ubrania do 30 zł

2) Zara wprowadza innowacje w swojej aplikacji. Funkcja ułatwi robienie zakupów

3) H&M stawia na ekologię. W kolekcji pojawią się ubrania z pomarańczy
4) Converse stawia na uprecykling. Nowy model butów tworzą ze starych jeansów

Źródło i fotografie: instagram.com