×

Najgorszy majonez na Wielkanocny stół. Lepiej go nie kupować!

Sztandarowym, wielkanocnym daniem są jajka podawane na różne sposoby. Jako dodatek do nich sięgamy zwykle po majonez. Czy wiesz, który wybrać ze sklepowej półki, aby był najlepszy?

jajka
iaroshenko/freepik

Wielkanoc majonezem stoi

W supermarketach słoiczków z  majonezem nie brakuje. Jednak skład wielu z nich pozostawia wiele do życzenia. Dlatego trzeba uważnie przestudiować etykiety i zdecydować się na ten, który zawiera naturalne składniki. Majonez bez sztucznych dodatków będzie zdecydowanie smaczniejszy i z pewnością zdrowszy. 😉 A w okresie Wielkanocy można pozwolić sobie na odrobinę grzesznej oraz kalorycznej przyjemności. 😉

majonez
atlascompany/freepik

Bez dodatków

Majonez powinien zawierać 70-80% tłuszczu i składać się z oleju, żółtek jaj, musztardy, białego octu winnego oraz przypraw. Inne składniki, nawet te naturalnego pochodzenia, nie są potrzebne. Wiele z nich zwyczajnie ma za zadanie zastąpić zmniejszoną ilość jajek bądź tłuszczu.

Majonezów z dodatkiem tych składników nie warto kupować

Guma guar (E412)

Pozyskiwana jest z nasion rośliny Cyamopsis tetragondoloba (rodzina bobowatych), która uprawiana jest głównie w Indiach. Unia Europejska dopuściła stosowanie tego składnika w przemyśle spożywczym, gdyż jest to dodatek naturalny. Guma guar pełni funkcję zagęstnika oraz stabilizatora.

Guma ksantanowa (E415)

To cukier złożony pozyskiwany z fermentacji cukru, który zawiera w sobie pszenica, kukurydza czy soja. Odznacza się dużą lepkością i jest doskonałym zagęstnikiem. Dodatkowo bardzo dobrze łączy wodę z tłuszczami i zapobiega ich rozwarstwieniu.

Sól wapniowo-disodowa (E385)

To produkt syntetyczny, który występuje pod postacią białego proszku bądź kryształków. Doskonale pochłania wilgoć i ma właściwości konserwujące. Kiedy producent majonezu chce oszczędzić na jajkach lub tłuszczu, to wówczas dodaje więcej wody oraz sól wapniowo-disodową. Dzięki temu produkt dużej utrzymuje świeżość oraz się nie rozwarstwia.

Sorbinian potasu (E202)

Ten sztucznie otrzymywany konserwant wydłuża termin przydatności do spożycia danego produktu. Ceniony jest za to, że nie ma smaku i obecnie jest powszechnie stosowany w branży spożywczej.

Benzoesan sodu (E211)

Konserwant wytwarzany sztucznie. Hamuje rozwój bakterii, pleśni, drożdży i sprawia, że majonez ma dłuższy termin przydatności do spożycia.

Skrobia modyfikowana (E1404-E1452)

Uzyskuje się ją z naturalnej skrobi obecnej w roślinach. Nadaje majonezowi właściwą gęstość i jest w stanie zastąpić część żółtek oraz oleju.

Jaja w proszku

Susz jajeczny jest tańszy i ma na celu zastąpienie świeżych żółtek jaj. Powstaje w specjalnych komorach, gdzie umieszcza się świeże jaja i poddaje je suszeniu za pomocą gorącego powietrza.

Robisz samodzielnie majonez czy kupujesz w sklepie?

21 genialnych gadżetów, które sprawią, że gotowanie stanie się najprzyjemniejszym zajęciem

genialne

Sprytne triki przydatne w kuchni

 

Źródła: kuchnia.wp.pl

Może Cię zainteresować

zamknij