×

10 skrótów klawiszowych, które ułatwią Ci prace przy komputerze

Codziennie korzystamy z komputera i nawet jeśli nie jesteśmy mistrzami klawiatury, to mamy wrażenie, że potrafimy sobie poradzić z obsługą urządzenia. Jednak mimo to wiele osób wciąż nie zna skrótów klawiszowych. Okazuje się, że osoby które pracują przy komputerze po 8 godzin dziennie, mogą stracić aż 64 godziny w ciągu całego roku, używając myszki zamiast klawiatury do kliknięcia niektórych poleceń.

Na pewno znasz słynne „ctrl + C” oraz „ctrl + V” czyli kopiuj i wklej, lecz to nie wszystkie skróty,m które mogą przyspieszyć pracę przy komputerze. Poniżej stworzyliśmy listę przydatnych trików, które przydadzą się każdej osobie pracującej przy komputerze!

Zrzut ekranu do aktywnego programu

Dla użytkowników systemu Windows: klawisz Print Screen (PrtSc) na klawiaturze służy do robienia zdjęcia całego ekranu. Jeśli chcesz szybko zrobić zrzut ekranu tylko aktywnego okna, naciśnij Alt + Print Screen. To wyeliminuje konieczność edycji zrzutu, aby wyciąć pożądany fragment.

Dla użytkowników komputerów Mac użyj kombinacji klawiszy: Command (⌘) + Shift + 4, a następnie naciśnij wciśnij klawisz spacji. Spowoduje to zmianę kursora z krzyżyka na ikonę kamery. Teraz kliknij okno, które chcesz sfotografować i gotowe.

Tworzenie nowego folderu

Windows: Najczęstszym sposobem tworzenia nowego folderu jest kliknięcie prawym przycisk.iem myszy lub kursora, a następnie wybranie opcji Nowy Folder. Łatwiejszym sposobem jest wciśnięcie klawiszy Ctrl, Shift i N.

Mac: Shift + Command + N. Spowoduje to otwarcie nowego folderu w Finder’ze.

Klawiatura emoji

Tylko dla Windows 10: Naciśnięcie klawisza Windows i klawisza „.” spowoduje wyświetlenie klawiatury Emoji.

Mac: Umieść kursor w polu tekstowym, w którym chcesz wstawić emotikon. Teraz naciśnij Command + Control + Spacja.

Przywracanie poprzedniej akcji

Windows: Podczas gdy większość z was wie, że Ctrl + Z służy do cofania akcji, czy wiedzieliście, że istnieje kombinacja klawiszy, która działa dokładnie odwrotnie? Naciśnięcie Ctrl + Y przywróci cofniętą akcję.

Mac: Dla użytkowników Apple sprawdzi się kombinacja Command + Shift + Z.

Narzędzie do wycinania

Tylko dla Windows 10: Aby przechwycić części aktywnego ekranu, naciśnij klawisz z logo Windows + Shift + S i wybierz część ekranu, którą chcesz zapisać. Wybrana część zostanie zapisana w schowku.

Mac: Naciśnięcie kombinacji klawiszy Command + Shift + 4 spowoduje, zmianę kursora ze strzałki na celownik. Teraz kliknij okno, które chcesz przechwycić. Przesuń i przeciągnij krzyżyk wokół obszaru, który chcesz wyciąć.

Minimalizuj wszystkie okna

Windows: Chcesz szybko zminimalizować wszystkie bieżące okna? Wystarczy, że wciśniesz klawisz z logiem Windowsa oraz literkę M.

Mac: W przypadku Apple wciśnij Alt + Command + M.

Blokowanie systemu

Windows: Jeśli minimalizacja okien nie wystarczy, możesz zablokować system Windows, klikając klawisz z logo Windows i literę L. Aby wznowić, musisz wprowadzić hasło systemu Windows.

Mac: Control + Shift + Power.

Google Chrome w trybie incognito

Windows: Prawdopodobnie wiesz, że Ctrl + N i Ctrl + T są używane do otwierania nowego okna i zakładki w Google Chrome. Ale jeśli często używasz Chrome w trybie incognito, naciśnięcie 3 klawiszy: Ctrl, Shift i N, zaoszczędzi ci trochę czasu.
Mac: Command + Shift + N.

Przywracanie zamkniętego okna

Windows: jeśli przypadkowo zamkniesz zakładkę i chcesz ją ponownie otworzyć, wystarczy że naciśniesz Ctrl + Shift + T. Chrome zapamiętuje 10 ostatnio zamkniętych kart, jednak ta funkcja nie sprawdzi się w trybie incognito.

Mac: Command + Shift + T.

Otwieranie linków w nowym oknie

Windows: Podczas przeszukiwania Google pewnie klikasz link danego wyszukiwania, a następnie otwiera się nowa zakładka odpowiadająca klikniętemu linkowi. Jeśli chcesz otworzyć więcej stron internetowych wyświetlanych na stronie wyszukiwania, musisz zawsze wracać do głównej strony wyszukiwania. Aby pozostać na stronie wyszukiwania i otworzyć wszystkie wyniki wyszukiwania, które chcesz otworzyć w oddzielnych zakładkach, przytrzymaj klawisz Ctrl i kliknij link. Ta metoda będzie działać dla wszystkich linków, które klikasz w dowolnym miejscu podczas korzystania z przeglądarki Chrome.

Mac: Naciśnij klawisz Command i kliknij łącze.

Znałeś te skróty?

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować

zamknij