5 nieświadomych zachowań, którymi niszczysz skrzynie biegów w swoim samochodzie

Wśród wielu kierowców panuje przekonanie, że manualna skrzynia biegów nigdy się nie psuje. Jest ono błędne. Mało tego! Okazuje się, że to właśnie sami prowadzący samochód do tego doprowadzają. Jesteście ciekawi w jaki sposób?

Trzymanie dłoni na drążku skrzyni biegów

Niestety, bardzo wielu kierowców tak robi. Tym czasem, trzymając dłoń na drążku do zmiany biegów, wywieramy na niego nacisk, który przenosi się na widełki zmiany biegów. Powoduje to, że ulegają one szybszemu zużyciu. Takie postępowanie z pewnością znacznie przyśpieszy kosztowną naprawę.

Subaru WRX STI 2.5 6 speed manual transmission

Postój z wciśniętym sprzęgłem

Wielu kierujących popełnia ten błąd. Gdy stają na czerwonym świetle, sprzęgło wciąż trzymają wciśnięte. Takie postoje powodują szybsze zużywanie się łożyska wyciskowego sprzęgła. Wszystko przez to, że jest ono poddawane niepotrzebnemu obciążeniu. Dlatego następnym razem, kiedy będziesz musiał się zatrzymać po prostu wrzuć luz i puść sprzęgło.

Audi A5 Coupe 6-Speed Manual Transmission

Jazda na „półsprzęgle”

Taka jazda jest zupełnie niepotrzebnym obciążaniem podzespołów. Kiedy puszczamy sprzęgło tylko częściowo, docisk obraca się z inną prędkością niż tarcza sprzęgła. Sprawia to, że tarcza nadmiernie się ściera.

Save the Manuals

Przyspieszanie na niskich obrotach

Przyspieszanie na zbyt wysokim biegu zmusza nas do wciśnięcia gazu do oporu. Niestety, niewłaściwe przełożenie spowoduje, że silnik będzie ciężej pracować. Spowoduje to, że będzie on bardzo obciążony i szybciej będzie się eksploatował.

May10th2016photooftheday

Stopa cały czas na sprzęgle

Spora część kierowców przez cały czas trzyma nogę na sprzęgle, zamiast skorzystać z podnóżka, który znajduje się w prawie wszystkich samochodach. Powoduje to, że na sprzęgło przez cały czas wywierany jest delikatny nacisk. W efekcie powstaje tarcie, które powoduje o wiele szybsze jego zużycie.

Źródło: autokult.pl | Fotografie: flickr.com