×

Skrzyżowanie dwóch polskich rzek to jedyne takie miejsce w Europie. Tworzą niezwykłe w świecie przyrody zjawisko

Na widok tego, co wyprawiają te dwie polskie rzeki, gdy się spotykają, mógłby zdębieć niejeden nauczyciel geografii, bo zaprzecza to jego podstawowej wiedzy. To skrzyżowanie dwóch rzek w Polsce! Co wyróżnia Nielbę i Wełnę.

skrzyżowanie dwóch rzek nielby i wełny
Michał Ast/wikipedia

To skrzyżowanie dwóch rzek w Polsce to wyjątkowe zjawisko na skalę Europy!

Każdy kto ukończył podstawówkę wie, że rzeki mają swoje dopływy, które je zasilają. I jest normalne, że jedna rzeka wpada do drugiej, znajdując w niej ujście.

Zupełnie inaczej jest jednak w Wągrowcu, gdzie Nielba krzyżuje się z Wełną. Obydwie rzeki potem płyną dalej jakby nigdy nic. Co więcej, ich wody nawet nie mieszają się z sobą, pomimo przecinania się tych rzek. Można to w prosty sposób sprawdzić – wystarczy wrzucić patyk do jednej z nich i nigdy nie popłynie on potem odnogą tej drugiej.

skrzyżowanie dwóch rzek w polsce nielby i wełny
Zbigniew Tomczak/pig-pib/umwagrowiec/facebook

Nielba i Wełna

Co sprawia, że Nielba i Wełna zachowują się tak nietypowo? Ich skrzyżowanie nie jest naturalne, tylko zostało zaprojektowane przez Adalberta Schulemanna z Bydgoszczy w 1830 r. Miało chronić Wągrowiec przed falami powodziowymi i wspomóc działanie lokalnego młyna. Co prawda wątpliwe, aby ów Schulemann przewidział, że taki będzie rezultat.

Jest on wynikiem jednego z kilku następujących czynników (albo ich mieszanki):

  • dużej różnicy temperatury rzek,
  • ich natlenienia, odczynu pH
  • obecności w nich zanieczyszczeń (zwłaszcza związków azotu i fosforu).

Prawdopodobnie na wągrowieckim skrzyżowaniu wody jednej rzeki płyną pod drugą i tylko w niewielkim stopniu się mieszają.

skrzyżowanie dwóch rzek w Polsce nielby i wełny
Slawomir Duda-Klimaszewski/wikipedia

Zobacz jeszcze 15 zadziwiających atrakcji turystycznych w Polsce

Może Cię zainteresować

zamknij