×

3 skuteczne metody na pozbycie się ślimaków z ogródka. Koniec ze zniszczonymi plonami!

Mało kto lubi ślimaki, które są obślizgłe i plądrują nasze ogródki. Można się ich pozbyć na kilka sposobów, jednak niektóre wiążą się z użyciem chemicznych substancji, niebezpiecznych dla naszych plonów i domowych zwierząt.

Ślimaki pojawiają się zazwyczaj tuż po obfitych opadach deszczu oraz przy dużej wilgotności. Uwielbiają wysoką trawę, a także rozłożyste liście roślin. Jeśli nie chcesz, aby dłużej gościły na Twoim terenie, koniecznie sprawdź poniższe metody.

Sposób #1

Babcinym i sprawdzonym sposobem jest ubranie rękawiczek i „polowanie” na ślimaki. Warto wyposażyć się w koszyczek i starannie wybierać szkodniki z roślin, grządek oraz ścieżek. Niestety ta metoda jest dość pracochłonna jednak mamy tutaj pewność, że zwierzętom nie stanie się krzywda. Zebrane ślimaki należy wynieść na brzeg strumienia lub łąkę z dala od ogródka.

Sposób #2

Drugi sposób jest mniej humanitarny, ale bardzo skuteczny i naturalny. Do tej metody nie potrzebujesz chemicznych substancji, lecz… piwo. Okazuje się, że ślimaki bardzo lubią ten trunek, dlatego warto wykonać kilka pułapek o głębokości 3-5 cm i wkopać je na równo z ziemią. Ślimaki zwabione zapachem piwa wpadną do pojemnika i utopią się. Warto jednak pamiętać, że padający deszcz może podwyższyć poziom napoju w pojemniku dlatego też dobrze jest częściowo zakryć naczynie.

Sposób #3

Jeśli powyższe metody zawiodą, możesz wybrać się do sklepu ogrodniczego po specjalistyczne środki ślimakobójcze, te jednak są zawierają silne toksyny i ich zastosowanie z pewnością da się we znaki roślinom. Do zwalczania szkodników można wykorzystać preparaty tj. Anty-Ślimak, Ślimakol, Ślimax. Przy stosowaniu tych środków warto jednak pamiętać, że działają one toksycznie na nasze rośliny i należy posypać nimi tylko ścieżki.

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować

zamknij