×

11 śmiertelnie niebezpieczniejszych jezior na świecie. Groźne wody skrywają zabójcze sekrety

Niektóre są przepięknie położone i większość z nas bez zastanowienia wybrałaby się tam na wakacje, gdyby tylko ktoś to zaproponował. Jednak wody poniższych jezior skrywają śmiertelne zagrożenie.

Oto malownicze jeziora, które lepiej omijać.

#1 Jezioro Hillier (Australia)

Swój przepiękny różowy kolor zawdzięcza współdziałaniu glonów, alg i bardzo dużemu zasoleniu. Dłuższy kontakt ze skórą jest mocno niewskazany i grozi bardzo poważnymi reperkusjami. A szkoda, bo chciałoby się poleżeć na tej bajecznej tafli.

#2 Kawah Ijen (Indonezja)

Jest najbardziej kwasowym jeziorem na świecie. Znajduje się w nim mnóstwo metanu, a temperatura wody na samym dnie sięga 200°C. Miejscowa ludność jednak znajduje sposób by zbierać siarkę na jego brzegu i to bez masek!

#3 Wrzące jezioro na Dominice

Jeżelibyś skoczył do wód tego jeziora prawdopodobnie w bardzo krótkim czasie ugotowałbyś się żywcem. Jego wody mają temperaturę 92°C, zawdzięcza to wulkanowi, na którego kraterze jest położone.

#4 Nyos (Kamerun)

21 sierpnia 1986 roku w jeziorze lub jego najbliższej okolicy zginęło co najmniej 1700 osób. Doszło do tego na skutek wydzielenia się z głębin zbiornika ogromnych ilości dwutlenku węgla, który utworzył bezpośrednio nad wodami gęstą chmurę, która doprowadziła do śmierci wszystkich w okolicy.

#5 Roop Kund (Indie)

W 1942 r. oddziałowi Armii Brytyjskiej przypadkowo udało się odkryć na dnie jeziora szczątki 200 osób, które zginęły tajemniczą śmiercią. Do dziś nie wiadomo co było przyczyną ich śmierci, a pływanie w tym basenie jest zakazane.

#6 Gafsa (Tunezja)

Jest prawdziwym cudem, gdyż w tajemniczych okolicznościach pojawiło się w 2014 r. na tunezyjskiej pustyni. Zawiera sporą ilość trujących alg i prawdopodobnie jest także radioaktywne – tę ostatnią właściwość zawdzięcza pobliskiej kopalni fosforytów.

#7 Kiwu (na granicy Demokratycznej Republiki Konga i Ruandy)

To jezioro to tykająca bomba. W jego wodach znajdują się ogromne ilości dwutlenku węgla i metanu. Naukowcy obawiają się, że jakakolwiek erupcja wulkaniczna lub podobne zdarzenie mogłyby doprowadzić do potężnego wybuchu, który byłby nie tylko dewastujący dla miejscowej przyrody, ale mógłby doprowadzić do śmierci nawet 2 milionów osób mieszkających w okolicy Kiwu.

#8 Jezioro Michigan (USA)

Nie zawiera żadnych szczególnie niebezpiecznych substancji, ale za to jego wody są znane ze swojej zdradliwości. Nie wiadomo do końca dlaczego, ale często pojawiają się samoistnie silne prądy, które unoszą ludzi daleko od brzegu, a fale są równie wysokie co te które można spotkać na pełnym oceanie.

#9 Natron (Tanzania)

Wody Natronu mają wspaniały odcień, ale zawierają mnóstwo niebezpiecznych związków chemicznych, w tym pokaźne ilości wodoru, który nie należy do najstabilniejszych pierwiastków. Właściwości jeziora sprawiają, że opadłe do niego ptaki zamieniają się w posągi z soli i wapnia, które są potem wyrzucane na brzeg.

#10 Jezioro Brosno (Rosja)

Jeśli wierzyć miejscowej ludności w tym jeziorze mieszka mityczny stwór – olbrzymi jaszczur lub smok, który wywraca łódki rybaków. Niestety nigdy nie udało się żadnemu badaczowi potwierdzić tej historii. Udało się jednak grupie naukowców stwierdzić, że w wodzie zachodzą dość gwałtowne reakcje chemiczne powodujące wytworzenie dużej ilości bąbelków dwutlenku węgla, które są zdolne wywrócić małe łódki.

#11 Jacuzzi Rozpaczy w Zatoce Meksykańskiej

To podwodne jezioro o średnicy około 30 metrów odkryto w 2014 z wykorzystaniem robota do badań głębin. Jacuzzi Rozpaczy znajduje się na głębokości około 1000 metrów. Przez wysokie stężenia metanu i siarczku wodoru to podwodne jezioro jest bardzo toksyczne. Jego wody jednak nie mieszają się z wodami Zatoki Meksykańskiej.

Które jezioro najbardziej Cię kusi do siebie?

16 zdjęć z plaż świata które konkurują z polskim parawaningiem o palmę pierwszeństwa

Sprytny sposób na obieranie truskawek z szypułek

 
Źródła: brightside.me

Wybrane dla Ciebie

15 miejsc na wakacje, do których warto się wybrać, zanim staną się bardzo popularne i zaleją je turyści

Jest wiele miejsc na świecie, które od stosunkowo niedawna mają świetną bazę turystyczną i przepiękne widoki, a nie zdążyły jeszcze stać się megapopularne wśród turystów.  Może warto do nich się wybrać, zamiast lądować tam gdzie wszyscy? Oto kilkanaście tego typu ukrytych perełek. #1 Jezioro Ochrydzkie, Północna Macedonia Ogromne słodkowodne jezioro Ochrydzkie otoczone jest falistymi wzgórzami, […]

Basen w rustykalnym stylu zrobiony z kostek słomy lub siana. Idealny patent na wakacyjne lenistwo na wsi

Latem każdy szuka sposobów na schłodzenie ciała. Najlepszą metodą jest kąpiel w basenie, jeziorze czy innym zbiorniku wodnym. Siano nie tylko dla zwierząt Wcale nie musisz wydawać pieniędzy na kupno podwórkowego basenu. Z powodzeniem możesz zrobić go samodzielnie. Potrzebne będą jedynie kostki słomy lub siana. Oczywiście w tym przypadku przewagę mają osoby mieszkające na wsi, […]

Koc termiczny i klimatyzator z butelek, czyli sposoby na skuteczne schłodzenie mieszkania podczas fali upałów

Nie każdy, z różnych względów, może pozwolić sobie na założenie klimatyzacji. Niestety letnie upały są w stanie zmęczyć każdego. Co zatem zrobić, aby obniżyć temperaturę panującą w pomieszczeniach o kilka stopni? Są na to proste sposoby. 1. Koc termiczny Kup w supermarkecie czy aptece koc termoizolacyjny. Następnie przygotuj kawałki, które będą idealnie pasowały do Twoich […]

Popularne lampiony szczęścia, które przynoszą tylko nieszczęście. Władysławowo wypowiedziało im wojnę

Puszczasz na urlopie lampiony, które mają w teorii przynieść szczęście Tobie i Twoim najbliższym? Zaprzestań tego procederu, gdyż przynosi on więcej zguby niż rzeczywistej pomyślności. Lampiony (nie)szczęścia Gmina Władysławowo rozpoczęła kampanię społeczną wymierzoną w tzw. lampiony szczęścia, które są chętnie puszczane przez turystów wypoczywających nad Bałtykiem. Okazuje się, że w rzeczywistości stanowią one duże zagrożenie […]

23 osoby, które raczej się spaliły niż opaliły. Słoneczne problemy wczasowiczów

Prawie wszyscy lubimy latem wygrzewać się na słońcu, ale jeśli z jakiegoś powodu nie po drodze nam z kremem do opalania, to nasze leżakowanie może się zakończyć fatalnie. Na przykład tak jak u ludzi poniżej. Oto garść osób, które przesadziły z dawką słońca. #1 Oj, to musi boleć #2 Chyba nie posmarował się zbyt umiejętnie […]

20 chat ukrytych na odludziu, do których byłoby warto dotrzeć i zapomnieć o reszcie świata…

Przychodzi taki moment, kiedy masz dość miasta, jeśli w nim na co dzień żyjesz i pracujesz, moment w którym chciałoby się wyruszyć w dziką przyrodę i spędzić odrobinę czasu w jakiejś ustronnej chateczce. Oto kolekcja uroczych chat w których warto byłoby się zakopać na kilka dni. #1 Feeria ciepłych świateł #2 Jak we „Władcy pierścieni” […]