×

11 śmiertelnie niebezpieczniejszych jezior na świecie. Groźne wody skrywają zabójcze sekrety

Niektóre są przepięknie położone i większość z nas bez zastanowienia wybrałaby się tam na wakacje, gdyby tylko ktoś to zaproponował. Jednak wody poniższych jezior skrywają śmiertelne zagrożenie.

Oto malownicze jeziora, które lepiej omijać.

#1 Jezioro Hillier (Australia)

Swój przepiękny różowy kolor zawdzięcza współdziałaniu glonów, alg i bardzo dużemu zasoleniu. Dłuższy kontakt ze skórą jest mocno niewskazany i grozi bardzo poważnymi reperkusjami. A szkoda, bo chciałoby się poleżeć na tej bajecznej tafli.

#2 Kawah Ijen (Indonezja)

Jest najbardziej kwasowym jeziorem na świecie. Znajduje się w nim mnóstwo metanu, a temperatura wody na samym dnie sięga 200°C. Miejscowa ludność jednak znajduje sposób by zbierać siarkę na jego brzegu i to bez masek!

#3 Wrzące jezioro na Dominice

Jeżelibyś skoczył do wód tego jeziora prawdopodobnie w bardzo krótkim czasie ugotowałbyś się żywcem. Jego wody mają temperaturę 92°C, zawdzięcza to wulkanowi, na którego kraterze jest położone.

#4 Nyos (Kamerun)

21 sierpnia 1986 roku w jeziorze lub jego najbliższej okolicy zginęło co najmniej 1700 osób. Doszło do tego na skutek wydzielenia się z głębin zbiornika ogromnych ilości dwutlenku węgla, który utworzył bezpośrednio nad wodami gęstą chmurę, która doprowadziła do śmierci wszystkich w okolicy.

#5 Roop Kund (Indie)

W 1942 r. oddziałowi Armii Brytyjskiej przypadkowo udało się odkryć na dnie jeziora szczątki 200 osób, które zginęły tajemniczą śmiercią. Do dziś nie wiadomo co było przyczyną ich śmierci, a pływanie w tym basenie jest zakazane.

#6 Gafsa (Tunezja)

Jest prawdziwym cudem, gdyż w tajemniczych okolicznościach pojawiło się w 2014 r. na tunezyjskiej pustyni. Zawiera sporą ilość trujących alg i prawdopodobnie jest także radioaktywne – tę ostatnią właściwość zawdzięcza pobliskiej kopalni fosforytów.

#7 Kiwu (na granicy Demokratycznej Republiki Konga i Ruandy)

To jezioro to tykająca bomba. W jego wodach znajdują się ogromne ilości dwutlenku węgla i metanu. Naukowcy obawiają się, że jakakolwiek erupcja wulkaniczna lub podobne zdarzenie mogłyby doprowadzić do potężnego wybuchu, który byłby nie tylko dewastujący dla miejscowej przyrody, ale mógłby doprowadzić do śmierci nawet 2 milionów osób mieszkających w okolicy Kiwu.

#8 Jezioro Michigan (USA)

Nie zawiera żadnych szczególnie niebezpiecznych substancji, ale za to jego wody są znane ze swojej zdradliwości. Nie wiadomo do końca dlaczego, ale często pojawiają się samoistnie silne prądy, które unoszą ludzi daleko od brzegu, a fale są równie wysokie co te które można spotkać na pełnym oceanie.

#9 Natron (Tanzania)

Wody Natronu mają wspaniały odcień, ale zawierają mnóstwo niebezpiecznych związków chemicznych, w tym pokaźne ilości wodoru, który nie należy do najstabilniejszych pierwiastków. Właściwości jeziora sprawiają, że opadłe do niego ptaki zamieniają się w posągi z soli i wapnia, które są potem wyrzucane na brzeg.

#10 Jezioro Brosno (Rosja)

Jeśli wierzyć miejscowej ludności w tym jeziorze mieszka mityczny stwór – olbrzymi jaszczur lub smok, który wywraca łódki rybaków. Niestety nigdy nie udało się żadnemu badaczowi potwierdzić tej historii. Udało się jednak grupie naukowców stwierdzić, że w wodzie zachodzą dość gwałtowne reakcje chemiczne powodujące wytworzenie dużej ilości bąbelków dwutlenku węgla, które są zdolne wywrócić małe łódki.

#11 Jacuzzi Rozpaczy w Zatoce Meksykańskiej

To podwodne jezioro o średnicy około 30 metrów odkryto w 2014 z wykorzystaniem robota do badań głębin. Jacuzzi Rozpaczy znajduje się na głębokości około 1000 metrów. Przez wysokie stężenia metanu i siarczku wodoru to podwodne jezioro jest bardzo toksyczne. Jego wody jednak nie mieszają się z wodami Zatoki Meksykańskiej.

Które jezioro najbardziej Cię kusi do siebie?

16 zdjęć z plaż świata które konkurują z polskim parawaningiem o palmę pierwszeństwa

Sprytny sposób na obieranie truskawek z szypułek

 
Źródła: brightside.me

Wybrane dla Ciebie

Sprezentowała każdemu ze swoich 500 pracownikow 10 000 $ i bilety w pierwszej klasie do dowolnego miejsca na świecie

Wyobraź sobie, że nagle w trakcie firmowej imprezy Twój szef ogłasza, że funduje wszystkim wymarzone wakacje i jeszcze dorzuca po 10 000 $ na nie. Wydaje się nierzeczywiste, a jednak spotkało pracowników jednej firmy. Sara Blakely i SPANX Sara była kiedyś wędrowną sprzedawczynią chodzącą  po domach od drzwi do drzwi i oferującą faksy. Ale udało […]

20 chat ukrytych na odludziu, do których byłoby warto dotrzeć i zapomnieć o reszcie świata…

Przychodzi taki moment, kiedy masz dość miasta, jeśli w nim na co dzień żyjesz i pracujesz, moment w którym chciałoby się wyruszyć w dziką przyrodę i spędzić odrobinę czasu w jakiejś ustronnej chateczce. Oto kolekcja uroczych chat w których warto byłoby się zakopać na kilka dni. #1 Feeria ciepłych świateł #2 Jak we „Władcy pierścieni” […]

15 gości hotelowych, na których w pokojach czekały miłe niespodzianki

Jeśli chodzi to chyba wszyscy, którzy z nich korzystają cenią sobie przewidywalność. Ale nieraz coś i tak nas zaskoczy, czasem pozytywnie, częściej jednak negatywnie. Oto kolekcja hotelowych niespodzianek jakie spotkały naszych bohaterów. #1 Zacznijmy od czegoś pozytywnego: środek tego lustra nigdy nie zaparowuje #2 Gorzej jeśli łazienka tak wygląda (WC i telewizor?) #3 Ale może […]

Tak powinno być w każdym wakacyjnym hotelu. 29 genialnych rzeczy, które uprzyjemnią pobyt wszystkim wczasowiczom

Nikomu nie trzeba mówić, jak ważne jest to, aby podczas wakacji miejsce, w którym się zatrzymamy było przyjazne i komfortowe. Są takie hotele, w których obsługa naprawdę się o to stara. Oto kolekcja miejsc, w których czas spędza się z przyjemnością. #1 „Wspomnieliśmy, że bierzemy ze sobą kota, oto co zastaliśmy na miejscu” #2 „Nie […]

21 rowerowych gadżetów, które ucieszą każdego cyklistę i uczynią jazdę jednośladem jeszcze przyjemniejszą

Dla wielu z nas lato jest porą licznych rowerowych wypadów, zarówno tych bliskich, jak i dalekich. Podczas nich warto swój rower wyposażyć w rzeczy, które uprzyjemnią podróż lub uczynią ją bezpieczniejszą. Oto kolekcja rzeczy, które przydadzą się każdemu miłośnikowi rowerów. #1 System oświetleniowy, który sprawi, że rowerzysta jest widoczny z każdej strony #2 Poręczne lusterko […]

21 obrazków, które zobaczysz tylko wtedy, gdy upał nie chce pójść na urlop i powoduje nieustanny wyciek potu

Żadna upały nam niestraszne! No chyba, że jest naprawdę gorąco. 😉 Wówczas każdy ucieka się do radykalnych rozwiązań i stara się przetrwać, w miarę komfortowo, kolejny dzień lata. Oto kolekcja zwierzaków i ludzi, którzy poznali co to prawdziwy upał (i w niektórych przypadkiem całkiem dobrze sobie z nim poradzili). #1 Wakacyjna świnka #2  Najmodniejszy wzór […]