×

5 zastosowań sody oczyszczonej w ogrodzie. Zwalczy mszyce, mączniak, chwasty i inne szkodniki

Soda oczyszczona ma bardzo wiele zastosowań. Mało osób jednak wie, że idealnie sprawdzi się także do pielęgnacji roślin ogrodowych.

artemsh/freepik

Sodę oczyszczoną można kupić bez trudu w każdym sklepie spożywczym. W ogrodzie pomoże w walce z chwastami, mrówkami oraz innymi szkodnikami.

Pomoże pozbyć się mszyc, mączlików, przędziorków oraz zwalczy choroby grzybowe (np. mączniak).

Oprysk z sody i szarego mydła na mszyce i inne szkodniki

Do 1,5 litra ciepłej wody dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej oraz ok. 1,5 łyżeczki szarego mydła lub kilka kropel płynu do mycia naczyń. Dzięki dodatkowi substancji czyszczącej, oprysk nie spłynie z liści.

Oprysk z sody i oleju na mszyce i inne szkodniki

Do litra wody dodaj 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej i pół łyżeczki oleju roślinnego lub oliwy. Olej działa podobnie jak szare mydło oraz płyn do mycia naczyń: zapobiega ześlizgiwaniu się oprysku z roślin.

mszyce
freepik

Oprysk z sody na mączniak i inne choroby grzybowe

Do litra wody dodaj 1/2 łyżeczki sody i 5 ml szarego mydła. Mieszanką pryskaj rośliny zgodnie z informacją w dalszej części artykułu.

pinterest

Jak dawkować opryski z sody oczyszczonej?

Opryski ekologiczne działają wolniej od oprysków chemicznych. Dlatego należy je regularnie powtarzać (istotna jest systematyczność) i zacząć stosować w momencie zauważenia szkodników czy pleśni na roślinach. Oprysk należy powtórzyć kilka razy w odstępie 5-7 dni. Ważne jest natomiast, aby nie aplikować jednorazowo zbyt dużo sodowej mikstury, gdyż może ona uszkodzić rośliny (zwłaszcza te młode).

freepik

Soda oczyszczona przeciwko chwastom

Soda oczyszczona pomoże rozprawić się z chwastami. Jednak należy ją stosować tylko tam, gdzie nie rosną warzywa i rośliny ozdobne, gdyż zniszczy również i je. Sodą można posypać np. szczeliny między kostkami, płytami chodnikowymi. Warto najpierw wyrwać chwasty, a dopiero potem zaaplikować sodę.

Arcaion/pixabay

Soda oczyszczona przeciwko mrówkom

Jeśli mrówki dały Ci się we znaki, to posyp miejsca ich bytowania sodą oczyszczoną. Z pewnością już się nie pojawiają.

pinterest

Soda oczyszczona przeciwko ślimakom

Ślimaki to zmora każdego ogrodnika. Dzięki sodzie możesz trzymać je na dystans. Biały proszek rozsyp wokół roślin. Nie żałuj sody 🙂 Uważaj jednak, aby nie posypać nim liści czy łodyg, gdyż wówczas mogą one ulec zniszczeniu.

ślimak
freepik

BONUS

Jeśli dodać odrobinę sody do wody w wazonie, to cięte kwiaty dłużej zachowają świeżość i ładny wygląd.

freepik

Jakie są Twoje sposoby na walkę ze szkodnikami w ogrodzie?

Źródła: www.e-ogrodek.pl

Może Cię zainteresować

zamknij