×

Sposób na mrówki – jak pozbyć się nieproszonych gości z naszego domu

Mrówki należą do jednych z bardziej pożytecznych stworzeń i zazwyczaj mamy w związku z nimi dobre skojarzenia. W naszym języku funkcjonuje nawet związek frazeologiczny – pracowity jak mrówka. Mrówki przestają wzbudzać naszą sympatię zazwyczaj w momencie, kiedy w dużych ilościach pojawiają się w naszym domu. Jeżeli plaga tych owadów jest i naszym problemem musimy znaleźć sposób na mrówki, który pozwoli nam pozbyć się ich raz na zawsze. Istnieje wiele domowych sposobów, które mogą okazać się pomocne w wyproszeniu niechcianych gości z naszego domu.

Czy istnieje sprawdzony sposób na mrówki?

Mrówki w ogrodzie zazwyczaj bardzo nam nie przeszkadzają. Ich usunięcie mogłoby spowodować małą katastrofę ekologiczną – są to owady bardzo pożyteczne, które przyczyniają się do oczyszczania terenu. Kiedy jednak pojawiają się na balkonie, czy w mieszkaniu, niezbędny staje się sposób na mrówki, dzięki któremu szybko się ich pozbędziemy. W mieszkaniach może pojawić się wiele gatunków mrówek. Często są to tak zwane faraonki, jednak nie jest tą regułą. Owady te pojawiają się w naszych domach ponieważ odkryły szybką drogę do zdobycia pożywienia. Naszym zadaniem jest im tę drogę odciąć. Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, kiedy zależy nam na wytępieniu mrówek z naszego mieszkania jest sprawdzenie, czy w naszych ścianach nie znajdują się żadne szczeliny, przez które owady mogłyby się dostać do środka. Jeżeli znajdziemy takie miejsca koniecznie powinniśmy je zamurować. Mrówki szukają w naszym domu pożywienia, dlatego należy zadbać o odpowiednie jego przechowywanie. Nie pozostawiajmy resztek jedzenia na stole, pilnujmy, żeby produkty, które łatwo się psują pozostawały w lodówce. W przypadku przechowywania żywności sypkiej takiej jak na przykład kasze, czy ryż warto jest zainwestować w szczelnie pojemniki, do których mrówki nie będą miały dostępu.

sposób na mrówki

Koniecznie zadbajmy o porządki w naszym domu. Okruchy po kolacji na podłodze to prawdziwy przysmak dla mrówek. Po przygotowaniu umyjmy podłogę i przetrzyjmy blaty. Warto jest użyć do tego celu wody z octem i olejkiem lawendowym – są to zapachy, których mrówki zdecydowanie nie lubią. Owady te posiadają stałe trasy wędrówek. Warto jest je prześledzić i w tych miejscach rozsypać na przykład pieprz, sól, cynamon, miętę, lawendę, czy majeranek. Możemy także użyć soku z cytryny.

Domowy sposób na mrówki zawodzi – co robić?

Niekiedy domowe sposoby na mrówki mogą okazać się niewystarczające. Owady te charakteryzują się niebywałą odpornością i rozmnażają się w błyskawicznym tempie. Jeżeli mrówki na dobre zalęgły się w naszym mieszkaniu możemy być zmuszeni do użycia bardziej radykalnych metod. Na rynku znajdziemy wiele substancji i urządzeń, które mogą okazać się skuteczne w usunięciu mrówek z naszego domu. Kiedy mieszkamy w bloku to zanim przystąpimy do działania powinniśmy skonsultować się z naszymi sąsiadami. Jeżeli nawet pozbędziemy się owadów z naszego mieszkania, one bardzo szybko pojawią się ponownie, jeżeli nasz sąsiad zza ściany również nie podejmie decyzji o ich wytępieniu. Skuteczne działania zwalczające mrówki w blokach powinny mieć charakter zorganizowany.

Kiedy mieszamy w domku, nasza sytuacja wydaje się mniej skomplikowana. W sklepach znajdziemy takie urządzenia jak na przykład ultradźwiękowy odstraszacz mrówek, który pozwala pozbyć się intruzów bez konieczności ich zabijania. Nie brak również skutecznych substancji chemicznych, przykładowo w formie proszku, który owady zabierają do swojego gniazda, co w efekcie powoduje unicestwienie całej kolonii.

Może Cię zainteresować

zamknij