×

Sposób na mszyce – skutecznie pozbądź się problemu

Mszyce są jednymi z najczęściej występujących szkodników roślin, które atakują zarówno nasze ogrody jak i uprawy domowe. Ich niezwykła płodność, mnogość oraz wielopokoleniowa struktura w pojedynczym sezonie powoduje, iż zwalczanie jest kłopotliwe i często wymaga wielokrotnego aplikowania środków. Kluczowe okazuje się szybkie zareagowanie na problem, tuż po zauważeniu pierwszych objawów. Polecamy stosowanie środków naturalnych, zwłaszcza w przypadku, gdy mszyce zaatakują nasze warzywniki. W przeciwnym wypadku konieczne będzie zachowanie karencji od zastosowania preparatów zwalczających, by mieć pewność ich neutralnego wpływu na nasze zdrowie.

Sposób na mszyce na różach

Róże bardzo często padają ofiarami inwazji mszyc. Mogą one zaatakować już wczesną wiosną i w przypadku nie zainterweniowania uniemożliwić nawet rozkwitnięcie się krzewu. Pamiętaj o tym, iż najłatwiej zneutralizować jest małe kolonie. Liczebność mszyc powiększa się bowiem z dnia na dzień a skrzydlate samice przenoszą się na sąsiednie rośliny, powodując rozprzestrzenianie problemu. Unikaj także nadmiernego rozrastania się chwastów, bowiem to właśnie na nich, mszyce rozpoczynają swoje wiosenne żerowanie, by później zaatakować inne rośliny. W przypadku róż najlepiej jest zastosować dedykowane preparaty chemiczne, które posiadają odpowiednie stężenie środków, mających unieszkodliwić mszyce. Najwygodniej jest wybrać te w opakowaniach z atomizerem, które posiadają już gotową formę – nie będziesz musiał samodzielnie przygotowywać preparatu i nie popełnisz błędu w doborze właściwego stężenia. Opryskaj dokładnie każdą kolonię mszyc – zazwyczaj jednocześnie na krzaku znajduje się ich kilka. Ze szczególną dbałością przejrzyj nowe pędy – bardzo często bowiem mszyce kryją się pomiędzy młodymi liśćmi, które okalają pęd. Dla własnego bezpieczeństwa stosuj rękawice ochronne i maseczkę a także unikaj opryskiwania roślin w wietrzną pogodę, gdyż aplikacja będzie niedokładna a Ty będziesz miał trudność z uniknięciem wdychania środków chemicznych. Dla bezpieczeństwa roślin stosuj wyłącznie dedykowane środki, które posiadają odpowiedni termin przydatności do użycia.

Mszyce w ogrodzie

sposób na mszyce

Szkodniki te bardzo łatwo się rozprzestrzeniają i są trudne do zauważenia, ze względu na swój kolor oraz ścisłe przyleganie do gałązek roślin, w początkowej fazie ataku. Gdy namnożą się już odpowiednio, wytwarzają klejącą spadź, która jest szczególnie kłopotliwa, gdy pojawia się na drzewach – zbieranie z nich owoców czy przebywanie pod konarami jest wtedy wyjątkowo nieestetyczne. Dobrym sposobem na zapobieganie nadmiernemu rozprzestrzenianiu się mszyc są także odpowiednie odległości pomiędzy poszczególnymi roślinami. Zbyt gęste nasadzenia sprzyjają łatwemu atakowi mszyc.

Do domu i do ogrodu

Także rośliny domowe mogą stać się ofiarą tych szkodników. Należy w takim przypadku wystawić je na świeże powietrze i opryskać. Jeżeli posiadają one grube i jednolite liście, to można rozpocząć walkę pod prysznicem. Woda umożliwi spłukanie części szkodników i ułatwi dokładniejsze dotarcie preparatem zwalczającym do ich szerszego grona. Jeżeli nie jesteś zwolennikiem stosowania preparatów chemicznych, możesz pokusić się o wykonanie mieszanki mleka i wody (pół na pół), którą należy opryskać zainfekowaną roślinę. Podobnie działa wodny roztwór sody oczyszczonej, wzbogacony o dowolny olej jadalny. Zarówno soda jak i mleko będą skuteczne w przypadku, gdy inwazja mszyc jest na początkowym etapie. W bardziej zaawansowanych przypadkach mogą okazać się niewystarczająco silne.

Może Cię zainteresować