×

8 banalnych sposobów na manipulowanie ludzkim umysłem. Twój rozmówca zrobi co zechcesz

Myślisz, że tylko superbohaterowie mają zdolność władania nad ludzkim umysłem? Jeśli chciałabyś, aby Twoi rozmówcy częściej się z Tobą zgadzali, wykonywali Twoje polecenia lub bardziej Cię lubili, wystarczy, że poznasz kilka trików, które Ci w tym pomogą!

#1 Pamiętaj o robieniu pauzy

via GIPHY

To prosty i stary psychologiczny trik, który sprawi, że Twoje słowa zrobią lepsze wrażenie. Mów wyraźnie i spokojnie, a po ważnych słowach zrób pauzę, aby wzmocnić efekt. Dzięki używaniu stałego tonu głosu będziesz uważany za osobę silną i stanowczą. Zbyt szybko jest uważane za oznakę strachu lub słabości, zaś wolne mówienie będzie odbierane za leniwe.

#2 Bądź pierwszą lub ostatnią osobą

via GIPHY

Jeśli wybierasz się na ważną rozmowę (np. o pracę), umów się tak aby być pierwszym lub ostatnim kandydatem. Psychologowie potwierdzają, że najlepiej zapamiętuje się osoby, które były pierwsze lub ostatnie – to właśnie one zawsze robią bardziej pamiętliwe wrażenie, niż osoby ze środka. Ten prosty trik sprawi, że się wyróżnisz. Pamiętaj jednak, że nie możesz osiąść na laurach! Dobrze się przygotuj, mów spokojnie i zdecydowanie, a na pewno wszystko wyjdzie po Twojej myśli!

#3 Używaj odpowiednich słów

via GIPHY

Ellen Langer, profesor psychologii na Harvardzie, zdecydowała się na analizę słowa „ponieważ”. Okazuje się, że użycie tego zwrotu może pomóc Ci w zdobyciu przewagi nad rozmówcą. Langer przeprowadziła badania i podzieliła uczestników na trzy grupy. Każda z osób stanęła w kolejce do kserokopiarki i miała poprosić o przeskoczenie kilku oczekujących. Osoby, które użyły nawet bardzo prostych argumentów, lecz przy tym powiedziały słowo „ponieważ” szybciej zostały dopuszczone do urządzenia.

#4 Naśladuj ruchy swojego rozmówcy

via GIPHY

Odpowiednie naśladowanie osoby, z którą rozmawiasz pomoże Ci wzbudzić zaufanie. Język ciała pomoże Ci w zdobyciu sympatii i przekonaniu rozmówcy do Twoich argumentów. Zwróć uwagę na pozy oraz gesty jakie wykonujesz, staraj się upodobnić do swojego towarzysza. Ważne aby ruchy wykonywać płynnie i nie w sposób komiczny lub przekomarzający. Warto powtarzać je z opóźnieniem nie szybszym niż 30 sekund i nie późniejszym niż minuta. To pozwoli Ci zdobyć pozytywne i długotrwałe pierwsze wrażenie.

#5 Mów mniej

via GIPHY

Twój rozmówca powie Ci znacznie więcej jeśli w odpowiednim momencie zamilkniesz. Nie wymagaj i nie proś, aby powiedział Ci szczegóły na danej osobie – wywieranie zbyt dużej presji sprawi, że rozmówca może się zbuntować i wbrew Twojej prośbie powiedzieć Ci mniej niż chciałbyś. Gdy jednak długo nie następuje reakcja, wtedy rozmówca będzie próbował się wytłumaczyć i może zdradzić znacznie więcej niż myślisz. Pamiętaj o stałym utrzymywaniu kontaktu wzrokowego!

#6 Poproś kogoś o przysługę

via GIPHY

Pożycz od kogoś książkę lub poproś o pomoc w wykonaniu prostej czynności, a następnie serdecznie podziękuj. To może wzbudzić w drugiej osobie zaufanie i być może przerodzi się w znajomość. Ten trik zbadano i potwierdzono, że takie zachowanie kształtuje w drugiej osobie, sposób w jaki nas odbiera. Jeśli wyświadcza Ci przysługę i robi coś miłego w stosunku do Ciebie, to zaczyna Cię bardziej lubić, ponieważ także zaczyna bardziej lubić siebie. W końcu dlaczego ma się nie lubić gdy robi dobry uczynek?

#7 Usiądź obok rozmówcy

via GIPHY

To pomoże Ci usłyszeć mniej słów krytyki od osoby z którą będziesz przeprowadzać rozmowę. Jeśli wiesz, że na najbliższym spotkaniu szef będzie chciał poruszyć temat Twojego złego zachowania, lecz nie chcesz aby wszyscy słyszeli jak bardzo jest na ciebie zły, wystarczy, że usiądziesz blisko niego. Podobne ustawienie ciał oraz bliskość sprawią, że będzie on czuł się mniej komfortowo – w końcu ciężko powiedzieć coś złego o osobie która siedzi zaraz obok nas, prawda?

#8 Kiwnij głową podczas rozmowy

via GIPHY

Jeśli chcesz, żeby Twój rozmówca się z Tobą zgodził podczas zadawania pytania przytaknij delikatnie głową. Mów spokojnie i zdecydowanie, pamiętaj także o kontakcie wzrokowym. W ten sposób mózg rozmówcy rozpozna przytakiwanie jako znak, że się z nim zgadzasz, a przez to rozmówca powtórzy czynność. Nie nadużywaj jednak tej zasady!

 

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Wybrane dla Ciebie

6 powodów dlaczego dzieci powinny opuścić betonowe dżungle i zacząć wspinać się na drzewa

Jak się okazuje dzieci powinny jak najszybciej opuścić murowane cztery ściany i wyjść na łono natury. Drzewa mają na ich zdrowie zbawienny wpływ. Drzewa wygrywają z łąkami Brytyjscy naukowcy przeprowadzili szereg badań na grupie 3568 londyńskich uczniów w wieku 9-15 lat. Okazało się, że umysł dzieci, które częściej przebywały w otoczeniu drzew pracował efektywniej. Co […]

Z kształtu stóp i wielkości palców możesz sporo wyczytać. Zdradzają one Twoje cechy charakteru

O ludziach można dowiedzieć się wielu rzeczy nie tylko na podstawie tego jak się ubierają czy reagują na określone zdarzenia. Jak się okazuje, całkiem sporo można także wyczytać z kształtu stóp. Stopa jak otwarta księga Ludzka stopa zbudowana jest aż z 26 kości oraz 33 stawów. Jeśli weźmiemy pod uwagę długość palców, to możemy wyróżnić […]

21 zwyczajów kobiet, o których mężczyźni dowiedzieli się dopiero, gdy z nimi zamieszkali

Momentem przełomowym dla każdej pary jest podjęcie decyzji o wspólnym zamieszkaniu. Wówczas wielu mężczyzn dochodzi do wniosku, że bycie kobietą to dość skomplikowana i złożona sprawa. 😉 Przekonaj się co najbardziej zaskoczyło panów, po rozpoczęciu życia pod jednym dachem ze swoimi oblubienicami. 😉 Swoimi odkryciami podzielili się w Internecie. 1. Nie myją włosów pod prysznicem […]

11 cech świadczących o tym, że możesz być inteligentniejszy niż reszta osób z Twojego otoczenia

Są naukowcy, którzy zajmują się badaniem ludzkiej inteligencji. Starają się udowodnić, że pewne zachowania, okoliczności czy umiejętności powodują, iż jedna osoba ma wyższe IQ od innej. Oczywiście co jakiś czas ogłaszają światu swoje kolejne rewelacyjne teorie. Zapewne ziarno prawdy się w nich znajduje, ale raczej nie warto im wierzyć bezgranicznie. 😉 1. Perfekcjonizm Większość ludzi […]

11 rzeczy, których nie należy dawać w prezencie. Przynoszą nieszczęście!

W starych podręcznikach dotyczących zasad savoir-vivre można natknąć się na rozdziały dotyczące prezentów. Autorzy radzą co warto podarować drugiej osobie, a czego zdecydowanie nie kupować. Istnieje przekonanie, że niektóre prezenty mogą przynieść pecha. Ciężko stwierdzić ile w tym prawdy, ale wiele osób zachowała pradawną wiarę w przesądy i woli nie kusić losu. 1. Świeczki Te […]

Która z kobiet jest matką bawiącego się dziecka?

Czasami jest nam samym ciężko ocenić własną osobowość, lecz nie zgadzamy się z opiniami innych na swój temat. Najlepszym wyjściem jest rozwiązanie quizów osobowościowych, które mogą zdradzić nieco więcej na temat tego, kim jesteśmy. W tym teście można rozróżnić dwie wyjątkowe grupy ludzi. Sprawdź, do której z nich należysz! Spójrz na obrazek poniżej. Na środku […]