×

Sposoby na bezsenność, czyli triki ułatwiające zasypianie

Zanim przejdziemy do kwestii problemów z zasypianiem na początku omówimy, czym tak właściwie jest sen i dlaczego zasypiamy. Sposoby na bezsenność są różne, zaczynając od medytacji a na przyjmowania leków kończąc. Co jednak jest skuteczne?

Czym jest sen?

Sen określany jest jako spontaniczna utrata świadomości, na którą organizm decyduje się w celu regeneracji. To nasz mózg decyduje, kiedy powinniśmy zasnąć. Pojawiająca się potrzeba zaśnięcia jest ściśle związana z działaniem ośrodka znajdującego się w jądrach nadskrzyżowaniowych. Współpracuje on z siatkówką, która odbiera sygnały o zmniejszonej ilości światła oraz szysznką produkującą melatoninę.

Zasypianie jest genetycznie uwarunkowane. Część osób łatwiej zasypia w godzinach 1-2 w nocy i może spać do godziny 8-9. Z kolei druga grupa zasypia już pomiędzy 21 a 22, ale budzi się o 5 lub 6. Pierwsza grupa to tzw. sowy, a druga określana jest mianem skowronków.
Nie jest to jednak sztywna zasada, a nasze działania, np. nieregularne zasypianie, aktywność w nocy może przestawić nasz rytm dobowy.

Dlaczego zasypiamy?

Niektórzy mogą by zdziwieni, ale organizm należy nauczyć zasypiać. Za sam proces zasypiania odpowiadają komórki nerwowe zlokalizowane w polu przedwzrokowym. W przypadku, gdy praca lub inne zajęcia wymagają od nas aktywności w nocy „oduczamy” organizm snu, co może być przyczyną późniejszych problemów z zasypianiem. Często dzieje się tak u nastolatków, którzy są aktywni nocą, a odsypiają w dzień. Po kilku takich tygodniach zaśnięcie wieczorem może być utrudnione.

Bezsennością można określić nie tylko jako brak snu, ale bardzo złą jego jakość, przez co nie jesteśmy w stanie wypocząć i budzimy się zmęczeni.

sposoby na bezsenność

Sposoby na bezsenność

Oczywiście naturalne sposoby na bezsenność to nie tylko szklanka ciepłego mleka. Przede wszystkim trzeba zredukować stres i lęk związany z brakiem snu. Mogą tu pomóc techniki relaksacyjne, szczególnie trening autogenny Schultza, streching lub zajęcia jogi.

Aby zwalczyć problemy ze snem należy także zadbać o jego higienę. Co to oznacza? Z pewnością wiesz, że w sypialni nie powinno znajdować się żadne urządzenie, które miga, np. telewizor, zegar cyfrowy, tablet czy komórka. Po pierwsze chodzenie do łóżka z laptopem czy innym mobilnym urządzeniem będzie utrudniać zasypianie. Poza tym takie migające światło może zostać odczytane przez mózg jako stan zagrożenia, przez co zamiast znaleźć się w fazie głębokiego snu będziesz czuwać.

Jeśli masz problemy z bezsennością zadbaj też, aby nie drzemać w ciągu dnia. Należy unikać kofeiny, papierosów oraz alkoholu. Warto też zasypiać o stałej porze, ale nie spędzać w łóżku więcej niż 6 godzin. Przed snem przewietrz sypialnię i postaraj się nie denerwować.

W przypadku, gdy naturalne sposoby na bezsenność nie pomagają należy zgłosić się do specjalistycznej poradni, ponieważ zaburzenia snu nie są tylko uciążliwą dolegliwością, a poważnym zaburzeniem wpływającym na długość i jakość życia.

Bezsenność u ciężarnych

Bardzo często zdarza się, że kobiety w trzecim trymestrze również skarżą się na problem z bezsennością. Najczęściej jej przyczyną jest lęk związany z nadchodzącym porodem oraz dość duży już brzuch, utrudniający zmianę pozycji i ułożenie się do snu.

U ciężarnych mających problemy z zasypianiem dobrze zastosować lekkie posiłki przed snem, wprowadzić napary z melisy albo zjeść plasterek wędliny z kurczaka lub banana, który dostarcza więcej tryptofanu niż szklanka mleka i może ułatwić zaśnięcie.

 

Wybrane dla Ciebie

5 porannych nawyków, które wypompowują z Ciebie całą energię i sprawiają, że czujesz się jak dętka bez powietrza

Niektórzy z nas już po obudzeniu czują się tak, jakby przepracowali całą noc, a te kilka godzin snu w ogóle nie zregenerowało organizmu. W takim wypadku należy przyjrzeć się swoim porannym nawykom, które mogę być odpowiadać za brak energii zaraz po wstaniu z łóżka. Oto garść zgubnych przyzwyczajeń sprawiających, że rano nie jesteśmy rześcy i […]

Prosta sztuczka stosowana przez żołnierzy pozwoli Ci zasnąć w zaledwie 2 minuty

Po długim i ciężkim dniu w pracy, nie ma niczego lepszego niż położenie się w swoim wygodnym łóżku i zapadnięcie w głęboki sen. Jednak czasami zaśnięcie wcale nie jest takie proste jak się wydaje! Nawet gdy jesteśmy bardzo zmęczeni, a nasze powieki są ociężałe, zdarza się że nie możemy zapaść w świat Morfeusza. Co wtedy […]

Panaceum na spokojny sen prosto z warzywniaka. W objęcia Morfeusza trafisz szybciej niż myślisz

Masz problemy z zasypianiem? Kup w warzywniaku sałatę i spokojnie połóż się do łóżka. Sałata na sen Pewna użytkowniczka TikToka – Shapla Hoque – zadziwiła internautów swoim metodą na łatwe zasypianie. Kobieta codzienne przed snem wypija napar z sałaty! Tak, wzrok Cię nie myli. Chodzi o popularne, zielone warzywo, które zwykle kładziemy na kanapki. Brytyjka, […]

Firma oferuje ochotnikom 1500 $ za miesiąc drzemek. Praca ze snu o jakiej nie musisz już marzyć

Pewna firma zajmująca się robieniem łóżek i wszelkich innych rzeczy przydatnych aby się wyspać wpadła na nietypowy pomysł: postanowiła zatrudnić kilka osób, które zostaną „śpiocho-recenzentami”. Chcą im zapłacić 1500 $ za miesiąc „pracy”. Mały ziew i duży ziew „Praca” ma oczywiście polegać głównie na spaniu, a ściślej rzecz biorąc, różnej długości drzemkach. Prawdopodobnie każdego dnia […]

Małżeństwa śpiące oddzielnie? 3 powody dla których mieszkańcy Japonii noc spędzają osobno…

Małżonkowie w Japonii nie dzielą łoża. Śpią całkowicie osobno, czasami nawet w osobnych pokojach. O dziwo ma to jednak wiele praktycznych zastosowań i wzmacnia relację między dwojgiem ludzi. Początki mają korzenie w tradycji W kulturze japońskiej łóżko jest pojęciem abstrakcyjnym i Japończycy śpią z reguły na tzw. futonach. Są to specjalne maty do spania, które […]

11 gadżetów, które sprawią, że przestaniesz liczyć owce i szybko wpadniesz w objęcia Morfeusza

Chyba każdemu z nas zdarzyły się bezsenne noce. Wówczas pijemy gorące kakao, liczymy owce i z nadzieją czekamy na nadejście kojącego snu. A jeśli powieki wciąż nie chcą opaść? Wtedy warto sięgnąć po gadżety do zadań specjalnych, które zagwarantują lepszy sen. 1. Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza Może pracować nawet do 40 godzin. Wszystko za sprawą dużego […]