×
Wirtualna Polska

Ich ugryzienie może wywołać alergie, a w ogrodzie sieją zniszczenie

Potrafią zniszczyć uprawy i przypuścić prawdziwą inwazję na nasze domy, a do tego gryzą ludzi oraz zwierzęta. Te owady to wyjątkowo uciążliwi przeciwnicy. Oto sprawdzone sposoby na biedronki azjatyckie i pozbycie się ich z domu i ogrodu.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Biedronki azjatyckie, zwane również arlekinami pierwotnie traktowano jako sprzymierzeńców w walce z mszycami. Na początku XX wieku zaczęto wykorzystywać je na plantacjach w USA oraz Europie. Hodowcy szybko stracili jednak kontrolę nad błyskawicznie rosnącą populacją owadów, która zaczęła rozpleniać się po obu kontynentach. Do Polski biedronki azjatyckie dotarły w 2006 roku. Od tego czasu sposoby na pozbycie się ich z domu i ogrodu są pilnie poszukiwane przez mieszkańców miast, miasteczek oraz wsi.

Dlaczego biedronki azjatyckie są groźne?

Biedronki azjatyckie różnią się od siedmiokropek nieregularnym rozkładem plamek. Mogą też mieć różne kolory – czerwony, pomarańczowy, żółty, a nawet czarny. Są groźne, ponieważ sieją zniszczenie w faunie, florze, a także w naszych domach.

  • Są dużym zagrożeniem dla innych owadów, w tym dla biedronek siedmiokropek. Ten drapieżca pożera larwy i jaja „bożych krówek”, a jeśli nie znajdzie innego pokarmu również larwy motyli i chrząszczy.
  • Sieją spustoszenie w sadach. Nadgryzają owoce, by żywić się ich sokiem. Szczególnie niebezpieczne są dla upraw winorośli.
  • Są w stanie pogryźć człowieka, a także zwierzęta domowe. Ich atak może spowodować silną reakcję alergiczną: pokrzywkę, opuchliznę, świąd, a w skrajnych przypadkach nawet problemy z oddychaniem.
  • Pozostawiają na meblach, futrynach i ścianach charakterystyczne żółte plamy, których nie da się usunąć. To skutek wydzielania hemolimfy przez arlekiny wyczuwające zagrożenie (robią to nawet martwe osobniki).
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Zrobiła na szydełku imitację gniazda os. Owady zaczęły omijać jej dom szerokim łukiem

Sposoby na biedronki azjatyckie w domu

Najlepszą ochroną przez inwazją biedronek azjatyckich w domu jest zainstalowanie moskitier na okna oraz drzwi. Możesz również kupić specjalne owadobójcze lampy. Jeśli ich nie masz, najłatwiej odstraszysz biedronki azjatyckie, wykorzystując zapachy, których nie lubią. Wystarczy spryskać framugi okien i drzwi olejkiem eterycznym o woni cytrusowej, mentolowej lub kamforowej. Dobrze sprawdzą się rozwieszone w oknach i drzwiach woreczki zapachowe wypełnione goździkami lub liściem laurowym. Arlekiny odstraszy też zapach domowej chemii, dlatego okolice okien i drzwi możesz spryskać wodą z mydłem.

sposoby na biedronki azjatyckie, fot. Getty Images

sposoby na biedronki azjatyckie, fot. Getty Images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Sposoby na biedronki azjatyckie w ogrodzie

W przypadku ogrodów nie ma zbyt wielu naturalnych sposobów na odstraszenie biedronek azjatyckich. Jedyną naturalną ochroną przez tymi owadami jest zasadzenie chryzantem. Ich zapach jest dla arlekinów nie do zniesienia, więc będą trzymały się z daleka. Kwiaty te kwitną jesienią, kiedy biedronek azjatyckich jest najwięcej i kiedy najchętniej wchodzą do domów. Z tego powodu powinieneś rozważyć zasadzenie ich w okolicy okien oraz drzwi.

sposoby na biedronki azjatyckie, fot. Getty Images

sposoby na biedronki azjatyckie, fot. Getty Images

Zobacz również: 6 roślin, które mają moc odstraszania komarów z domu. Owady nie cierpią ich zapachu

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować