×

Sposoby na codzienne oszczędzanie. 10 trików na to, aby w Twoim portfelu zostało więcej kasy

Drożyzna w sklepach, rosnące ceny paliwa i prądu dały prawie wszystkim Polakom w kość. A zimą może być jeszcze gorzej. Dziś zasugerujemy Ci sposoby na codzienne oszczędzanie, dzięki którym w Twoim portfelu zostanie więcej.

Oto sposoby na codzienne oszczędzanie, które możesz wykorzystać.

#1 „Dobra ta kranówa!”

W większości polskich miejscowości woda z kranu jest zdatna do pica. Spokojnie możesz obejść się bez wody butelkowanej. To nie tylko oszczędność pieniędzy, ale także kłopotów związanych z jej przenoszeniem.

#2 Żegnamy (na chwilę) znane marki

Można sporo zaoszczędzić na żywności i produktach codziennego użytku, jeśli unika się produktów markowych lub kupuje je tylko w wyjątkowych przypadkach. Ewentualnie można oczywiście wybrać tzw. odmianę no-name, która często tak naprawdę pochodzi od znanych producentów (np. specyficzne marki obecne w Biedronce czy Lidlu).

#3 „Kochanie, pożycz tego kremu do golenia”

Produkty do pielęgnacji dla mężczyzn bywają znacznie tańsze niż ich damskie odpowiedniki. Producenci próbują to ukryć, oferując różne wielkości, np. pianka do golenia dla kobiet będzie tańsza o 10 groszy, ale zawiera tylko połowę ilości. Oczywiście niewiele kobiet chce pachnieć męskimi perfumami, ale zwłaszcza w przypadku pianki do golenia nikt nie zauważy, jeśli użyjesz męskiej wersji.

#4 Odpuszczamy nie tylko droższe restauracje, ale i fast foody i bary

Jedzenie na mieście, nawet w teoretycznie tanich barach ulicznych i tak wychodzi znacznie drożej, niż przygotowanie posiłku samemu w domu. To jest rzecz, na której można zaskakująco dużo oszczędzić. Najtrudniej zwykle jest zwalczyć tutaj swoje własne przyzwyczajenia.

sposoby na codzienne oszczędzanie
sposoby na codzienne oszczędzanie, fot. freepik

#5 „Niepotrzebna mi kosmetyczka, sama sobie zrobię dobrze!”

Nie musisz chodzić do profesjonalisty na zabiegi na twarz czy malowanie paznokci. Zamiast tego można urządzić sobie w domu wieczór wellness i beauty.

#6 Zmień rytm płatności

Na przykład można zaoszczędzić na ubezpieczeniu, zmieniając częstotliwość płatności i obciążając należną kwotą rocznie, a nie miesięcznie.

#7 Przestajemy „ot tak” zaglądać na Allegro, Aliexpress i Amazona

Dla osób, które mają skłonność do „zakupów dla przyjemności”, zakupy w sieci stanowią ogromne zagrożenie.Jeśli nie będziesz odwiedzał stron ulubionych sklepów i portali zakupowych będzie Ci dużo łatwiej.

#8 „Sałatkę sobie zrobię sam, a nie kupię gotową”

Nawet jeśli producenci chcieliby, abyś w to uwierzył, w porównaniu ze świeżymi alternatywami, gotowe produkty oszczędzają co najwyżej czas, ale nie pieniądze.

#9 „Pa, pa, kawo na wynos”

Dla wielu osób kawa na wynos to ceniony rytuał, który osładza drogę do pracy czy na zakupy. Natomiast jeśli chodzi o pieniądze, to szaleństwem jest to, ile wydaje się na taką kawę miesięcznie. Aby pozbyć się tego nawyku, należy pamiętać, jak bardzo jest on niepotrzebny. Nikt nie umiera z pragnienia ani nie upada z przemęczenia, bo musiał obejść się bez „swojej” kawy przez 2 godziny.

#10 Mistrzostwie planowania patrzą w przyszłość

Dobrym sposobem na uniknięcie impulsywnych zakupów, o które później będziesz zły, jest planowanie przyszłości lub jasne określenie własnych priorytetów. Jeśli masz  „w głowie” zaplanowany większy wydatek, np. specjalne święto, łatwiej będzie Ci obejść się bez niektórych, tak naprawdę zbędnych rzeczy zobaczonych w sklepie.

A tutaj przeczytasz czym tanio zastąpić płyn do szyb.

Może Cię zainteresować

zamknij