×
Wirtualna Polska

10 skutecznych i naturalnych sposobów jak pozbyć się karaluchów z domu

Nikt z nas nie lubi mieć w domu pasożytów i robali zwłaszcza jeśli są duże i obrzydliwe! Karaluchy należą do grupy jednych z najmniej lubianych insektów. Dodatkowo potrafią przeżyć kilka dni po odcięciu głowy, a także przetrwać wojnę nuklearną! Jak więc pokonać te paskudy i skutecznie wypędzić ze swojego domu?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Okazuje się, że jest 10 sposobów jak pozbyć się karaluchów z mieszkania. Co ważne, każda z tych metod jest naturalna!

#1 Olej roślinny i stare piwo

freepik.com / freepik.com

freepik.com / freepik.com

Większość ludzi nienawidzi zapachu nieświeżego piwa, jednak karaluchy uwielbiają jego woń. Naukowcy sądzą, że nieświeże piwo pasuje do feromonów, które naturalnie uwalniają te robaki. Z tego powodu nieświeże piwo je przyciąga. Wymieszaj stare piwo i łyżkę oleju roślinnego w słoiku, a następnie zostaw naczynie otwarte. Gdy karaluchy dostaną się do słoika, olej je zatrzyma i uniemożliwi im ucieczkę.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#2 Liście laurowe

freepik.com

freepik.com

Weź tyle liści ile to możliwe, następnie roznieć je i umieść w miejscach gdzie widziałaś karaluchy. Sprawdź pod kaloryferami, w rogach pokoju, garażu, spiżarce oraz łazience.

#3 Czosnek, cebula i pieprz

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
freepik.com

freepik.com

Założę się, że masz wszystkie trzy składniki w swoim domu. Weź zmielony czosnek, posiekaną cebulę i czarny pieprz i umieść w wodzie. Umieść miksturę na kuchennym blacie lub innym miejscu, które jest podatne na inwazję karaluchów.

#4 Gips modelarski i skrobia kukurydziana

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Możesz użyć tej pasty jako naturalny i efektywny środek w zwalczeniu karaluchów. Zmieszaj skrobię z gipsem modelarskim w proporcjach 1:1. Następnie zaaplikuj mieszaninę tam gdzie widziałaś karaluchy.

#5 Cytryny

Karaluchy bardzo nie lubią zapachu tego cytrusa dlatego też następnym razem gdy będziesz myć podłogę dodaj do wody sok z cytryny. Dla jeszcze lepszego działania zostaw miseczki z wodą z cytryną w miejscu gdzie zlokalizowałaś karaluchy.

#6 Olejek cyprysowy i olejek miętowy

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

To kolejny ze sprawdzonych sposobów jak pozbyć się karaluchów. W 2011 roku przeprowadzono badania, z których wynika, że olejek z mięty pieprzowej jest skutecznym odstraszaczem komarów. Okazuje się, że zmieszany z olejem z drzewa cyprysowego pomaga zwalczyć karaluchy. Zmieszaj olejki w proporcji 1:1 w butelce ze spryskiwaczem i zaaplikuj w miejscach gdzie widziałaś insekty.

#7 Olejek z drzewa herbacianego

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Olejek z drzewa herbacianego ma przyjemny zapach, lecz owady bardzo go nie lubią, dlatego też jest świetny w walce z insektami. Wszystko, co musisz zrobić, to zmiksować trochę tego olejku z niewielką ilością wody i octu. Przelej mieszankę do butelki z rozpylaczem i zastosuj w domu w miejscach gdzie spotkałaś insekty. Możesz zastosować ją również bezpośrednio na karalucha.

#8 Soda i cukier puder

Karaluchy uwielbiają cukier, jednak soda oczyszczona nie jest dla nich dobra. Obydwa składniki wyglądają podobnie, więc karaluch nie zorientuje się, że właśnie zjada niestrawną substancję. Wymieszaj równe części sody oczyszczonej i cukru pudru w misce, a następnie pozostaw naczynie w miejscu gdzie widziałeś karaluchy.

#9 Skórka z jabłka i wazelina

Użyj skórki po jabłku lub skórek z banana do odstraszenia karaluchów. Wrzuć resztkę owoców i skórkę do słoika, dodaj wazelinę i zostaw pojemnik. Karaluchy będą zwabione jedzeniem ale nie będą mogły wydostać się z pułapki.

#10 Kawa

Możesz zrobić bombę aromatyczną, dodając fusy z kawy do słoika. Następnie dodaj odrobinę wodę. Tej pułapki możesz użyć na zewnątrz jak i wewnątrz mieszkania, w ten sposób skutecznie odstraszysz karaluchy.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować