10 efektywnych sposobów, które powstrzymają pchły od torturowania Twoich czworonogów

Na świecie jest ponad 2000 gatunków pcheł i stanowią one poważny problem dla większości zwierząt domowych, a także ich właścicieli. Kilka pcheł może szybko zamienić się w poważny problem, zwłaszcza że mogą one składać do 50 jaj dziennie. To właśnie one są najczęstszymi pasożytami zewnętrznymi, które mogą żyć zarówno na zwierzętach jak i ludziach.

Na szczęście natura zapewnia nam wiele sposobów jak można pozbyć się tych insektów. Oto 10 naturalnych lekarstw, które pomogą Ci wybić plagę pcheł i zabezpieczyć Twojego czworonoga oraz członków rodziny przed szkodnikami.

#1 Własna obróżka przeciwpchelna

Weź obrożę, która jest elastyczna i regulowana i dodaj do niej kilka kropel olejku z drzewa herbacianego. Ważne żeby olejek umieścić po wewnętrznej stronie obróżki. Ten olejek jest stosowany miejscowo na wiele rodzajów infekcji i zakażeń, także tych wywołanych przez pchły. Pamiętaj jednak, że olejek należy użyć WYŁĄCZNIE miejscowo. NIE WOLNO WLEWAĆ GO DO WODY ANI DODAWAĆ DO KARMY.

Jak zastosować olej?

Nie używaj go na sierść kotów. Te czworonogi mają zdolność metabolizowania olejków eterycznych. Niezależnie od tego czy wdychają czy wchłaniają przez skórę, olejek z drzewa herbacianego może być dla nich trujący.
– Nie umieszczaj za dużej ilości produktu na obroży. 1-2 krople w zupełności wystarczą.
– Co tydzień odświeżaj rytuał.

#2 Rozmaryn

Rozmaryn zawiera bardzo silne składniki aktywne, które mogą pomóc w leczeniu pchlich ugryzień, a jednocześnie stwarzają nieprzyjemne warunki do życia kolejnych szkodników. Ta mikstura spowoduje, że pchły na dobre wyniosą się z sierści Twojego pupila.

Jak ją zrobić?

Weź 2 filiżanki gałązek rozmarynu. Umieść je na patelni wraz z 1 litrem wody. Gotuj miksturę przez 30 minut, po tym czasie odcedź płyn i pozbądź się liście. Wymieszaj płyn z 4,5 litrem ciepłej wody. Wylej miksturę na sierść zwierzaka. Nie płucz tego naturalnego szamponu lecz pozwól mu wyschnąć.

#3 Mięta polej

Mięta polej jest naturalnym i bardzo silnym środkiem odstraszającym komary i inne owady. Jest stosowany podczas leczenia wielu chorób tj. opryszczek, dny moczanowej, chorób skóry oraz ugryzień insektów, dlatego tę roślinę można stosować do walki z pchłami. Trzeba jednak uważać, ponieważ zbyt duża ilość mięty polej może być toksyczna, zwłaszcza jeśli stosuje się ją w formie oleju.

Stosowanie

Weź 1 szklankę liści tej rośliny i zmiażdż je, aby aby utworzyć konsystencję przypominającą pastę. Dodaj 1 litr wody do garnka i zagotuj, następnie dodaj pokruszone liście i gotuj przez 3-4 minuty. Przelej mieszankę na sierść psa i pozwól mu wyschnąć. Po 1 godzinie umyj psa. Pilnuj czworonoga, aby nie lizał swojej sierści.
NIE NALEŻY STOSOWAĆ TEGO SPOSOBU NA KOTACH!

#4 Grzebień na pchły

Taki grzebyk jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się pcheł. W przeciwieństwie do innych grzebieni, te grzebyki mają precyzyjnie rozmieszczone końce, dzięki czemu łatwiej jest usunąć pchły oraz ich jaja z futra zwierzęcia. Kiedy futro Twojego zwierzaka będzie już całkowicie czyste, kilkukrotnie je przeczesz, aby upewnić się, że pozbyłeś się wszystkich szkodników..

Sposób użycia:

– Przygotuj wiadro z gorącą wodą i mydłem. Dzięki temu przepłuczesz grzebień za każdym razem, kiedy wyczeszesz sierść zwierzaka.
– Weź głębokie wiadro i napełnij je do połowy, aby zapobiec wyskakiwaniu pcheł.
– Umieść gazety w miejscu gdzie postawisz wiadro oraz zwierzaka, aby złapać uciekające pchły.
– Zacznij od głowy, szyi i ramion i idź w kierunku tyłu zwierzęcia oraz jego ogona.
– Przesuń grzebień w kierunku wzrostu futra, aby usunąć pchły, jaja pcheł, brud i martwe włosy.
– Kiedy zobaczysz, że grzebień się zapełnia opłucz go w wodzie z mydłem.
– Kontynuuj na boki, dół oraz brzuch zwierzęcia.
– Zakończ czesanie na nogach zwierzątka, ogonie i łapach.
– Powtórz 2-3 razy i dokładnie sprawdź obszary brzucha, podbródka i ogona, gdzie pchły mają tendencję do ukrywania się.
– Jeśli użyłeś grzebienia w pomieszczeniu, lepiej dokładnie poodkurzać dany obszar.

#5 Spray cytrynowy

Cytryny są uważana za jedne z z najskuteczniejszych naturalnych sposobów na pozbycie się pcheł. Wiele naturalnych sprayów do zabijania pcheł zawiera ekstrakt z cytrusów zwany D-limonenem, który jest odpowiedzialny za pozbycie się tych szkodników. Sporządzanie domowej roboty płynu z cytryną jest bardzo łatwe, a dzięki niemu utrzymasz owady z dala od domu, rodziny i zwierząt domowych.

Sposób wykonania:

Weź 3 cytryny i podziel je na cienkie plasterki, następnie wlej do garnka 1 litr wody i zagotuj na średnim ogniu. Dodaj pokrojone cytryny i przykryj garnek. Pozostaw cytryny na 30 minut w gotującej się wodzie. Następnie pozostaw je na około 8 godzin w garnku. Wyciągnij cytrusy z wody, ustaw miskę i przelej wodę przez sitko. Następnie przelej miksturę do butelki ze spryskiwaczem i użyj ją na obszar gdzie podejrzewasz, że mogą znajdować się pchły. Pocieraj futro zwierzaka i pozostaw spray na sierści (nie myj futra!) Powtarzaj 2 razy w miesiącu, aby utrzymać pchły z daleka od Twojego zwierzaka.

#6 Spray z octem

Od stuleci ocet jest używany do dezynfekcji, czyszczenia i odświeżania. Właściciele zwierząt mogą używać go do dbania o czystą sierść swoich psów i kotów. Najlepszym sposobem na pozbycie się pcheł przy pomocy octu jest stworzenie roztworu z wodą i delikatne spryskanie futra, pościeli, podłóg oraz dywanów, aby zabić wszystkie pchły.

Zastosowanie:

– W butelce z rozpylaczem dodaj 1/4 białego octu.
– W tej samej butelce umieść 3/4 wody.
– Dobrze wstrząśnij i delikatnie spryskaj futro swojego zwierzaka.
– Pozostawić na 1-3 godziny, aż futro będzie suche.
– Następnie spłucz mieszaninę.
– Powtarzaj 2-3 razy w tygodniu.

#7 Trzymaj wodę z mydłem w pobliżu

Jeśli chodzi o radzenie sobie z pchłami i uporczywymi plagami, ważne jest rozważenie wielu metod ich eksterminacji. Wcześniej wspomniałam o produktach fizycznych, lecz ważne jest także ustawienie pułapek. Używając wody, mydła i światła, możesz stworzyć niesamowicie skuteczną pułapkę na pchły.

Mydło zawiera środki powierzchniowo czynne, które obniżają napięcie powierzchniowe wody, co spowoduje zatonięcie i utonięcie – nawet gdy do wody dodaje się zaledwie kilka kropel mydła. Pchły są przyciągane do światła, więc warto użyć aluminiowa patelnię lub garnek.

Sposób przygotowania pułapki:

-Napełnij patelnię wodą.
– Dodaj 3-4 krople mydła.

Napełnij aluminiową patelnię do ciasta wodą.
Dodaj 3-4 krople mydła w płynie lub płynu do naczyń.
– Umieść pułapkę na podłodze, na której najbardziej widoczna jest inwazja pcheł.
– Pozostaw ją na 24 godziny. Jeśli czujesz taką potrzebę umieść pułapkę także w innych pomieszczeniach.

#8 Użyj światła do wyłapania pcheł

Pchły nie są najmądrzejszymi owadami, więc można je łatwo złapać. Używając wspomnianej powyżej pułapki na z mydłem, wystarczy, że nad zbiornikiem z wodą umieścisz źródło światła i przyciągniesz więcej pcheł. Umieść lampkę kierunkową obok lub nad pułapką. W nocy, przed pójściem spać, włącz lampę i ustaw ją nad pułapką. Pchły będą przyciągane przez światło i ciepło, więc kiedy skoczą w kierunku światła, wpadną do wody. Warto użyć żarówki, która wytwarza ciepło – dzięki temu przyciągniesz więcej pcheł. Umieść pułapkę w pomieszczeniach, w których możesz zamknąć drzwi i trzymaj ją z dala od zwierząt domowych i rodziny.

#9 Sprzątaj codziennie

Pamiętaj, że jeśli uda Ci się zobaczyć jedną pchłę, może to oznaczać, że ukrywa się gdzieś kolejnych 80, dlatego im częściej sprzątasz, tym szybciej pozbędziecie się plagi insektów.

Twój schemat czyszczenia powinien zawierać:

– Codzienne i dokładne odkurzanie. Z uwagi na to, że pchły mogą rozwinąć odporność na dane spraye, regularne odkurzanie będzie zmniejszać ich ilość.
– Co tydzień koś trawnik.
– Czyść siedzisko swojego zwierzaka dwa razy w tygodniu, dopóki nie wyeliminujesz infekcji.

#10 Rozsyp trochę soli

Sól działa jako środek odwadniający i wysusza pchły, zmieniając równowagę pH płynu, który przenosi składniki odżywcze i tlen w ich ciałach. Ponadto może zabić jaja pcheł, co czyni ją idealnym, trwałym i naturalnym środkiem odstraszającym insekty. Sól jest stosunkowo łatwym i niedrogim sposobem na pozbycie się pcheł, jest także bezpieczna dla wszystkich zwierząt domowych.

Sposoby użycia:

– Zastosuj obfite sól stołową do miejsc gdzie mogą znajdować się pchły. Nie usuwać soli, lecz pozostaw ją na 2-3 godziny przed odkurzeniem. Po tym czasie odkurz lub zamieć. Powtarzaj codziennie dopóki infekcja nie zniknie.
– Możesz również wykąpać swojego pupila w słonej wodzie.