×

10 niezawodnych trików na przygotowanie skutecznych środków czystości domu. Wszystkie są naturalne!

W dzisiejszych czasach mamy dostęp do wielu detargentów, środków czystości oraz różnego rodzaju specyfików do sprzątania. Środki do ścierania kurzu, mycia podłogi, usuwania kamienia, czy też tłustych plam i zabrudzeń, to tylko niektóre z produktów dostępnych na rynku.

Warto jednak pamiętać, że istnieją również domowe sposoby przygotowania świetnych i skutecznych środków czystości. Poniżej znajdziesz 10 rozwiązań, które ułatwią codzienne obowiązki z prowadzeniem domu i nie uszczuplą Twojego portfela.

Dzięki zastosowaniu poniższych sposobów sprzątanie stanie się prawdziwą przyjemnością, a uzyskane efekty będą wręcz zadziwiające. Twój dom będzie po prostu lśnił!

1. Płytki łazienkowe.

sposoby-na-przygotowanie-srodkow-czystosci (1)

Będziesz potrzebować: 1/4 szklanki wody utlenionej, 1 łyżkę mydła w płynie oraz 1/2 szklanki wody.

Sposób przygotowania i użycia:

  • Wymieszać wszystkie składniki.
  • Na zabrudzoną powierzchnię nanieść płyn przy użyciu gąbki. Następnie przemyć powierzchnię wodą.
  • Jeśli płytki są bardzo brudne, nanieść płyn bezpośrednio na czyszczone płytki oraz fugi. Pozostawić środek na 10 minut. W tym czasie zanieczyszczenia rozpuszczą się i będą łatwiejsze do usunięcia. Powtórzyć proces ponownie i zmyć za pomocą wody.
  • Jeśli chcesz, aby Twoja łazienka pozostała czysta przez dłuższy czas, należy zastosować następujące środki: wymieszać wodę z octem w dawce 1:1 i otrzymaną miksturą spryskiwać płytki i fugi dwa razy w tygodniu.

2. Kuchenka gazowa.

sposoby-na-przygotowanie-srodkow-czystosci (2)

Będziesz potrzebować: patyczki do uszu, starą szczoteczkę do zębów oraz krople amoniaku anyż.

Sposób użycia: Zanurz końcówki patyczków do uszu w amoniaku anyż, a następnie przetrzyj tłuste plamy. Aby usunąć trudniejsze plamy użyj szczoteczki do zębów oraz gąbki. Pamiętaj, że przed wykonywaniem tej czynności należy zakładać rękawice do ochrony rąk i skóry.

3. Filtry z okapu kuchennego.

sposoby-na-przygotowanie-srodkow-czystosci (3)

Będziesz potrzebować: 1/2 szklanki sody oczyszczonej i 1/2 szklanki amoniaku.

Sposób przygotowania i użycia: Zagotuj wodę w dużym garnku, a następnie dodaj do niej sodę oczyszczoną za pomocą łyżeczki.

Włóż filtry do wrzącej wody. Tłuszcz i brud natychmiast zacznie się rozpuszczać. Zdejmij garnek z palnika w ciągu kilku minut. Jeśli filtry są bardzo brudne, powtórz proces przy użyciu świeżej wody.

Jeśli tłuszcz nie zniknie z czyszczonych powierzchni, umieść filtry w gorącej wodzie z  dodatkiem amoniaku (1/2 szklanki amoniaku na 3,5 litra wody). Aby zabezpieczyć się przed silnym zapachem amoniaku, otwórz okna i załóż maskę.

4. Materac.

sposoby-na-przygotowanie-srodkow-czystosci (4)

Będziesz potrzebować: 235 ml 3% wody utlenionej, 3 łyżki sody oczyszczonej oraz odrobinę mydła w płynie.

Sposób przygotowania i użycia: Przygotuj mieszankę tuż przed czyszczeniem materaca. Wymieszaj sodę oczyszczoną z wodą utlenioną w butelce z atomizerem. Kiedy soda oczyszczona się rozpuści, dodaj do butelki kroplę mydła w płynie. Wstrząśnij butelką i spryskaj zabrudzone miejsce.

Pozostaw miksturę na 5-10 minut. Jeśli chcesz, aby czyszczone miejsce szybciej wyschło, użyj suszarki. Resztki sody oczyszczonej usuniesz za pomocą odkurzacza.

5. Piekarnik.

sposoby-na-przygotowanie-srodkow-czystosci (5)

Będziesz potrzebować: małą miskę oraz amoniak.

Sposób przygotowania i użycia: Wsyp amoniak do małej miski i umieść go w wyłączonym piekarniku na całą noc. Rano przewietrz kuchnię i umyj piekarnik. Brud będzie odchodził bardzo łatwo i szybko.

6. Czajnik.

sposoby-na-przygotowanie-srodkow-czystosci (6)

Będziesz potrzebować: ocet.

Sposób przygotowania i użycia: Aby pozbyć się kamienia w czajniku, napełnij go w 3/4 mieszanką wody z octem. Następnie zatkaj „dziub” czajnika (np. kulką z papieru) i gotuj wodę tak długo, aż kamień rozpuści się. Następnie dobrze umyj czajnik.

7. Naczynia.

sposoby-na-przygotowanie-srodkow-czystosci (7)

Będziesz potrzebować: suchą musztardę i sodę oczyszczoną.

Sposób przygotowania i użycia: Najlepsza i najbezpieczniejsza mieszanka do mycia naczyń to soda oczyszczona i sucha musztarda połączona w proporcjach 1 do 3. Pomieszaj oba proszki i umieść je w butelce z otworem. Teraz możesz przystąpić do mycia naczyń.

8. Toaleta.

sposoby-na-przygotowanie-srodkow-czystosci (8)

Będziesz potrzebować: ocet.

Sposób przygotowania i użycia: świetnym środkiem czyszczącym, a zarazem dezynfekującym jest ocet.

9. Tapicerka z mikrofibry.

sposoby-na-przygotowanie-srodkow-czystosci (9)

Będziesz potrzebować: gąbkę, butelkę alkoholu izopropylowego, szczoteczkę oraz sodę oczyszczoną.

Sposób przygotowania i użycia: Umieść alkohol izopropylowy na gąbce i przetrzyj zabrudzone miejsce. Użyj szczotki, aby wyczyścić mikrowłókna. Aby wyeliminować ostry zapach, użyj sody oczyszczonej.

10. Lodówka.

sposoby-na-przygotowanie-srodkow-czystosci (10)

Będziesz potrzebować: sody oczyszczonej i szmatki.

Sposób przygotowania i użycia: Rozpuść 2 łyżki sody oczyszczonej w litrze wody i umyj wnętrze lodówki. Następnie przetrzyj czyszczoną powierzchnię za pomocą szmatki.

Aby wyeliminować nieprzyjemne zapachy, nie musisz kupować specjalnych produktów. Możesz po prostu umieścić w niej kilka produktów, które z pewnością znajdziesz w swojej kuchni: kawałki ciemnego chleba, szklankę wody z rozpuszconą sodą oczyszczoną czy plasterki cytryny.

Może Cię zainteresować

zamknij