Dom9 skutecznych patentów, dzięki którym wygrasz walkę z zaparowanymi szybami

9 skutecznych patentów, dzięki którym wygrasz walkę z zaparowanymi szybami

9 skutecznych patentów, dzięki którym wygrasz walkę z zaparowanymi szybami
20.10.2021 20:47, aktualizacja: 22.10.2021 09:05

Wraz z nadejściem jesieni zaczyna się sezon na zaparowane szyby. Ma to związek z dużymi różnicami temperatur na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń. Jednak z tym problemem można sobie poradzić.

Ozgu Ozden/unsplash
Ozgu Ozden/unsplash

Gdzie zbiera się woda?

Gromadzenie się pary po zewnętrznej stronie szyb, nie powinno być powodem do zmartwień. Dzięki temu wiemy, że mamy bardzo szczelne okna. Problem powinien zniknąć wraz z nadejściem wiosny.

Parowanie okien od wewnątrz może występować wówczas, kiedy w pomieszczeniu rozwiesimy pranie. Zwykle występuje też w kuchni i łazience, czyli tam, gdzie wilgotność powietrza jest najwyższa. Ten stan rzeczy może także wskazywać na problemy z wentylacją.

Powodem do niepokoju powinno być zjawisko gromadzenia się pary pomiędzy szybami. Może to świadczyć o błędach popełnionych podczas montażu okien lub wskazywać na wady konstrukcyjne okien.

Fleur/unsplash
Fleur/unsplash

1. Okna z wentylacją

Postaw na okna z nawiewnikami. Odpowiadają one za właściwą cyrkulację powietrza nawet wtedy, kiedy okna są zamknięte. Mogą być sterowane ręcznie, automatycznie lub reagować na różnicę ciśnienia.

pinterest
pinterest

2. Wymyj okna spirytusem

Na zaparowane szyby pomoże spirytus i gliceryna. Sporządź mieszaninę w proporcjach 1:1 i spryskaj nią okna. Następnie wytrzyj porządnie szyby. Możesz również wypolerować okna zwykłą pianką do golenia.

RicHard-59/wikimediacommons
RicHard-59/wikimediacommons

3. Nawyk otwierania okna

Kiedy suszysz pranie w pomieszczeniu to koniecznie otwieraj okna, aby wilgoć miała gdzie ulecieć i nie osiadała na ścianach.

pinterest
pinterest

4. Postaw na drewno

Zamontuj okna drewniane. Są one tak samo szczelne jak plastikowe, ale naturalny materiał sprawia, że powietrze ma swobodny przepływ i w pokojach nie gromadzi się wilgoć.

Brigitta Schneiter/unsplash
Brigitta Schneiter/unsplash

5. Używaj okapu

Podczas gotowania uchylaj okno w kuchni i uruchamiaj okap. To urządzenie pochłania zapachy oraz parę wodną.

Harry Grout/unsplash
Harry Grout/unsplash

6. Grzejniki pod oknami

Kaloryfery powinny być zamontowane pod oknami. Dzięki temu osuszają one dodatkowo szyby i sprawiają, że para nie gromadzi się na szybach. Natomiast jeśli na grzejnikach powiesisz mokre pranie, to osiągniesz efekt odwrotny. Dodatkowo nawilżysz powietrze i spowodujesz, że na szybach pojawią się kropelki wody.

Umberto/unsplash
Umberto/unsplash

7.  Montowanie rolet

Rolety zewnętrzne zapobiegną parowaniu szyb znajdujących się na powietrzu. Natomiast rolety i żaluzje montowane wewnątrz mogą blokować swobodny przepływ powietrza i odpowiadać za parowanie szyb.

Wade Lambert/unsplash
Wade Lambert/unsplash

8. Zieloni pochłaniacze wilgoci

Istnieją też rośliny, które w naturalny sposób pochłaniają wilgoć. Zaproś je do swojego domu. Jednocześnie pozbądź się roślin, które oddają wilgoć. Należą do nich m.in. draceny i storczyki.

5 naturalnych pochłaniaczy wilgoci, które skutecznie walczą z pleśnią w pomieszczeniach

genialne
genialne

9. Monitorowanie poziomu wilgotności

Ok. 40-50% to optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniu. Jeśli zostaje on przekroczony, to na szybach zaczynają pojawiać się kropelki wody. Wówczas trzeba przewietrzyć pokój lub zainwestować w pochłaniacze wilgoci. Ich domową wersją są woreczki wypełnione solą i umieszczone przy oknach. A poziom wilgoci pozwalają kontrolować specjalne czujniki i mierniki.

pinterest
pinterest

Jakie są Twoje patenty na zaparowane szyby?

15 mało znanych zastosowań ryżu, dla których warto trzymać go zawsze w szafce kuchennej

genialne
genialne

Kuchenne triki oszczędzające czas

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także