×

9 skutecznych patentów, dzięki którym wygrasz walkę z zaparowanymi szybami

Wraz z nadejściem jesieni zaczyna się sezon na zaparowane szyby. Ma to związek z dużymi różnicami temperatur na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń. Jednak z tym problemem można sobie poradzić.

Gdzie zbiera się woda?

Gromadzenie się pary po zewnętrznej stronie szyb, nie powinno być powodem do zmartwień. Dzięki temu wiemy, że mamy bardzo szczelne okna. Problem powinien zniknąć wraz z nadejściem wiosny.

Parowanie okien od wewnątrz może występować wówczas, kiedy w pomieszczeniu rozwiesimy pranie. Zwykle występuje też w kuchni i łazience, czyli tam, gdzie wilgotność powietrza jest najwyższa. Ten stan rzeczy może także wskazywać na problemy z wentylacją.

Powodem do niepokoju powinno być zjawisko gromadzenia się pary pomiędzy szybami. Może to świadczyć o błędach popełnionych podczas montażu okien lub wskazywać na wady konstrukcyjne okien.

Jak wygrać z zaparowanymi szybami?

1. Okna z wentylacją

Postaw na okna z nawiewnikami. Odpowiadają one za właściwą cyrkulację powietrza nawet wtedy, kiedy okna są zamknięte. Mogą być sterowane ręcznie, automatycznie lub reagować na różnicę ciśnienia.

2. Wymyj okna spirytusem

Na zaparowane szyby pomoże spirytus i gliceryna. Sporządź mieszaninę w proporcjach 1:1 i spryskaj nią okna. Następnie wytrzyj porządnie szyby. Możesz również wypolerować okna zwykłą pianką do golenia.

3. Nawyk otwierania okna

Kiedy suszysz pranie w pomieszczeniu to koniecznie otwieraj okna, aby wilgoć miała gdzie ulecieć i nie osiadała na ścianach.

4. Postaw na drewno

Zamontuj okna drewniane. Są one tak samo szczelne jak plastikowe, ale naturalny materiał sprawia, że powietrze ma swobodny przepływ i w pokojach nie gromadzi się wilgoć.

5. Używaj okapu

Podczas gotowania uchylaj okno w kuchni i uruchamiaj okap. To urządzenie pochłania zapachy oraz parę wodną.

6. Grzejniki pod oknami

Kaloryfery powinny być zamontowane pod oknami. Dzięki temu osuszają one dodatkowo szyby i sprawiają, że para nie gromadzi się na szybach. Natomiast jeśli na grzejnikach powiesisz mokre pranie, to osiągniesz efekt odwrotny. Dodatkowo nawilżysz powietrze i spowodujesz, że na szybach pojawią się kropelki wody.

7.  Montowanie rolet

Rolety zewnętrzne zapobiegną parowaniu szyb znajdujących się na powietrzu. Natomiast rolety i żaluzje montowane wewnątrz mogą blokować swobodny przepływ powietrza i odpowiadać za parowanie szyb.

8. Zieloni pochłaniacze wilgoci

Istnieją też rośliny, które w naturalny sposób pochłaniają wilgoć. Zaproś je do swojego domu. Jednocześnie pozbądź się roślin, które oddają wilgoć. Należą do nich m.in. draceny i storczyki.

5 naturalnych pochłaniaczy wilgoci, które skutecznie walczą z pleśnią w pomieszczeniach

9. Monitorowanie poziomu wilgotności

Ok. 40-50% to optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniu. Jeśli zostaje on przekroczony, to na szybach zaczynają pojawiać się kropelki wody. Wówczas trzeba przewietrzyć pokój lub zainwestować w pochłaniacze wilgoci. Ich domową wersją są woreczki wypełnione solą i umieszczone przy oknach. A poziom wilgoci pozwalają kontrolować specjalne czujniki i mierniki.

Jakie są Twoje patenty na zaparowane szyby?

15 mało znanych zastosowań ryżu, dla których warto trzymać go zawsze w szafce kuchennej

Kuchenne triki oszczędzające czas

 

 
Źródła: jakbudowac.pl, www.brw.pl

Wybrane dla Ciebie

21 miłośników prostych rozwiązań chwali się swoimi trikami, które pozwolą z uśmiechem na ustach przejść przez każdy dzień

Wykonywanie codziennych obowiązków można sobie ułatwić. Wystarczy tylko znaleźć dobre źródło inspiracji i zaprzyjaźnić się z pomysłowymi trikami. Dzięki nim szybko usuniesz liście, zaszyjesz dziurę w spodniach, zrobisz własne gumki, a nawet nakarmisz dziecko bez robienia bałaganu. 1. Dzięki gumce będziesz mógł dozować ilość nabieranej farby 2. Miarkę każdy z nas ma w rękach. 😉 […]

15 niezawodnych porad, które odmienią życie każdego kierowcy. Są naprawdę skuteczne

Samochody zdecydowanie ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Ale bycie kierowcą to także nowe obowiązki wynikające z konieczności dbania o auto. Nie musisz jednak poświęcać na to dużo czasu. Wystarczy tylko odrobina kreatywności. Te wskazówki dla kierowców odmienią życie każdego posiadacza pojazdu na czterech kołach. 1. Wykorzystaj papilotki Jest sposób na to, aby uniknąć czyszczenia uchwytów na kubki. […]

Pies w lesie tylko na smyczy! 7 powodów, które powinny przekonać każdego właściciela czworonogów

Nie ma chyba nic przyjemniejszego niż spacer ze swoim psem po lesie. Jednak nawet na łonie natury musisz przestrzegać pewnych zasad. Kanapowy pies w lesie Każdy pies ma naturę łowcy. To drapieżnik, któremu instynkt podpowiada, że powinien polować i zabijać swoje ofiary. Dodatkowo las nie jest naturalnym środowiskiem dla psa domowego, dlatego podczas spaceru wśród […]

Jak przetrwać zimą w domu bez ogrzewania? 10 sprawdzonych trików, którymi dzielą się Internauci

Podczas zimy mogą zdarzyć się awarie sieci ciepłowniczej lub przerwy w dostawie gazu. Wówczas przebywanie w wychłodzonym mieszkaniu staje się prawdziwą sztuką przetrwania (zwłaszcza jeśli temperatura na zewnętrz spada poniżej 0°C). W tej kryzysowej sytuacji nie możesz załamywać rąk. Poznaj sprytne triki, które pozwolą Ci nie wyziębić całkowicie pokoi. 1. Zasłona na drzwi Z jednego […]

Przerwa w dostawie prądu to nie powód do załamywania rąk. 5 ważnych rzeczy, które pomogą przetrwać w przypadku braku elektryczności

Rosnące ceny węgla i gazu niepokoją rządy europejskich krajów. W Austrii, Niemczech i Szwajcarii prognozowane są tzw. blackouty, czyli przerwy w dostawie prądu. Przygotowanie na blackout W Austrii wyemitowano spot ukazujący jak należy się zachować w momencie, kiedy w domu nagle zgaśnie światło. Ważne jest, aby nie panikować i mieć zapas świec. Przydatne będzie także […]

Większość ludzi ŹLE zawiesza kostkę do WC! Znamy poprawny sposób

Co może być skomplikowanego w zakładaniu zawieszki do WC? Jak się okazuje zapewne większość z nas robi to nieprawidłowo. Producenci wytwarzający te środki czystości mieli trochę inną wizję odnoszącą się do sposobu montażu. Toaletowe dylematy Wymieniając kostkę toaletową intuicyjnie zaczepiamy ją na siedzisku sedesu, tuż pod klapą. Dodatkowo odświeżacz instalujemy w miejscu, gdzie strumień wody […]