×

Sprawdź, jak samodzielnie zrobić bonsai

Trudno jest dziś znaleźć dom, w którym nie byłoby kwiatów. Zazwyczaj decydujemy się na klasyczne paprotki czy inne, mało wymagające gatunki doniczkowe, nie zawsze jednak ciesząc się z ostatecznego efektu ich wyglądu. Jeśli mamy nieco samozaparcia i pragniemy stworzyć coś nietypowego, to z pewnością powinniśmy sprawdzić, jak zrobić drzewko bonsai…

Bonsai to rodzaj formowanego ręcznie drzewka, któremu nadaje się najróżniejsze kształty poprzez odpowiednie przycinanie, formowanie, zaginanie oraz kierowanie wzrostem. Dziś bonsai można zdobyć na dwa sposoby – albo kupić gotowe drzewko, zarówno sztuczne, jak i prawdziwe, albo stworzyć je od podstaw, czy najprostszej sadzonki. Sprawdźmy więc, jak zrobić bonsai z sosny czy innych dostępnych w Polsce gatunków drzew.

Bonsai – jak zacząć?

Przede wszystkim poprzez wybór odpowiedniego gatunku drzewa. Najlepiej jest kupować sadzonki drzew, które dobrze rosną w polskim klimacie, szczególnie jeśli planujemy przez część roku trzymać drzewko również np. na balkonie. Dobrze prowadzone bonsai można stworzyć z większości polskich gatunków drzew, zarówno iglastych, jak i liściastych. Dobrze sprawdzają się także zagraniczne gatunki, jak rozpowszechniony ostatnio w ogrodach miłorząb japoński. Warto zadbać o to, aby drzewko do bonsai miało możliwie dość małe liście, jeśli ma rosnąć nieduże i w domu. Co więcej, lepiej jest wybierać gatunki ozdobne i całoroczne, a jeśli decydujemy się na bonsai prowadzone w domu, to dobrze sprawdzić może się choćby prosty wiąz chiński czy… popularny w naszych domach fikus. Prócz samego drzewka musimy nabyć również płaską, dobrze dopasowaną doniczkę.

Jak pielęgnować drzewko bonsai?

Wszystko zależy od tego, na jaki sposób hodowania się zdecydowaliśmy. Jeśli chcemy rozpocząć naszą przygodę z bonsai od nasion, to musimy najpierw wyhodować drzewko bonsai. Ta metoda jest dość długotrwała, ale za to pozwala na wpływ na kształt rośliny od samego początku. Alternatywą dla niej jest stworzenie bonsai z młode rośliny, np. sadzonki kupionej w sklepie – ta metoda wybierana jest zazwyczaj przez osoby początkujące. Musimy więc dowiedzieć się, jak pielęgnować bonsai konkretnego gatunku, bo to jest podstawą, aby dobrze rosło.

jak zrobić bonsai

Jak formować bonsai?

Aby zrobić drzewko bonsai, musimy przeprowadzać regularnie kilka rodzajów czynności. Podstawową jest przycinanie zarówno młodych pędów i gałęzi, które rosną niezgodnie z naszymi oczekiwaniami, jak również i korzeni – zależy nam na tym, aby drzewo nie rozwijało rozbudowanych korzeni, tylko inwestowało w część nadziemną. Kolejną istotną rzeczą jest formowanie bonsai za pomocą drucików albo sznurków, którymi będziemy nadawać pniom odpowiedni kształt, a to znów będzie wpływać na formę bonsai. To, jak będzie wyglądać nasze drzewko zależy wyłącznie od nas – może mieć kształt podobny do znanej sosny z pienińskich szczytów albo rozłożystą koronę w formie afrykańskiego baobabu. Należy pamiętać, że bonsai może być jednym drzewem, a także ich całą grupą, dlatego warto wybierać taką formę, która najbardziej nam odpowiada – zaczynając od najprostszych kombinacji dobranych do gatunku posiadanego drzewa.

Może Cię zainteresować

zamknij