×

Sprawdź, jak zrobić bańki mydlane w domu

Każdy z nas pamięta z dzieciństwa bańki mydlane – zarówno te, które puszczane były ze specjalnych, małych pojemników, jak również i takie, które wykonywaliśmy z płynu przygotowanego przez rodziców czy dziadków. Dziś również nie trzeba kupować specjalnych zestawów – wystarczy wiedzieć, jak zrobić bańki mydlane domowym sposobem.

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, jak powstają bańki mydlane, to z pewnością Wasza wiedza została zaspokojona w szkole podczas lekcji chemii. Połączenie wody i pieniącego się detergentu świetnie działa na powstawanie pięknych baniek, które następnie możemy puszczać również na dworze – zwłaszcza, jeśli nie jest bardzo gorąco, bo wówczas bańki będą krócej wytrzymywały. Sprawdźmy więc, jak zrobić bańki mydlane domowym sposobem.

Bańki mydlane – przepis

Podstawowy przepis na bańki mydlane jest niezwykle prosty – wystarczy wziąć letnią wodę z kranu oraz nieco płynu do naczyń. Zazwyczaj rozrabiamy taka substancję w proporcjach 10 ilości wody do 1 ilości płynu do naczyń. Warto eksperymentować nie tylko z tymi proporcjami, ale również z rodzajami płynów. Czasami bańki z naszej zwykłej wody z kranu mogą nie powstawać – wówczas warto spróbować użyć wody przegotowanej, zwłaszcza takiej odstanej, w której nie ma kamienia. Jeżeli i to nie pomaga, to należy kupić wodę destylowaną, która jest bardzo miękka, dzięki czemu świetnie sprawdza się w płynie do baniek. Jeśli zastanawiasz się, z czego jeszcze zrobić bańki mydlane, możesz zastosować np. płyn do mycia podłóg, zwłaszcza jeśli dobrze się pieni.

jak zrobić bańki mydlane

Dodatki do płynu

Zazwyczaj z rozmaitych przepisów można dowiedzieć się, jak robić bańki mydlane z gliceryną. Gdzie jednak kupić glicerynę? Zazwyczaj możemy dostać ją po prostu w aptece, nie jest droga, a jedna niewielka buteleczka wystarczy nam na przynajmniej kilka litrów płynu – zazwyczaj dodajemy kilka kropli na jeden litr przygotowanego płynu do baniek. Jak jednak zrobić bańki mydlane bez gliceryny? To ważne pytanie zwłaszcza dla tych, którzy z różnych powodów na glicerynę reagują alergicznie. W takim przypadku możemy wykonać gęsty syrop cukrowy, mieszając cukier puder albo zwykły cukier z wodą, jak podczas robienia lukru. Zarówno dodatek gliceryny, jak i syropu cukrowego ma za zadanie zwiększać wytrzymałość baniek oraz pozwalać na formowanie naprawdę dużych okazów.

Jak robić duże bańki mydlane?

Jeśli samodzielnie przygotowujemy płyn do baniek, to zazwyczaj albo mamy gotowe narzędzie do dmuchania ze starego zestawu z płynem, albo potrzebujemy zupełnie nowego urządzenia. Jeśli zamierzamy puszczać bańki na dworze, możemy samodzielnie wykonać takie narzędzie do wytwarzania baniek. Bierzemy po prostu dwa sznurki, koniecznie bawełniane, a także dwa kijki. Oba sznurki mocujemy końcami do jednego i drugiego kijka, tak abyśmy, trzymając za końce kijów, mieli przed sobą pętlę. Pętla może być duża – wówczas będziemy robić duże bańki mydlane – albo podzielona na mniejsze, aby jednym ruchem robić kilka baniek. Ważne jest, aby nie mącić powierzchni płynu, zaś same bańki robić płynnym ruchem, który zapewni im dobry wygląd i spore rozmiary.

Może Cię zainteresować

zamknij